respublika.lt

2018 vasario 22, ketvirtadienis

Karaimų poetas Šelumielis Lopatonuotraukos

2015 vasario mėn. 16 d. 08:11:48

Vienas žymiausių Panevėžio karaimų buvo Šelumielis Lopato. Nors gimė Trakuose, aktyviausi jo gyvenimo metai praėjo Panevėžyje. Jis miestą garsino savo sąžiningu darbu, ypač aktyvia visuomenine veikla ir puikiais eilėraščiais. Nors nugyveno neilgą gyvenimą, darbus atliko didelius.

 

Š.Lopato gimė 1904 metų gegužės 14 dieną. Jo gimtosios vietos - tai gražus Trakų kraštas. Jo tėvas buvo batsiuvys, pagal carinės Rusijos luomines tradicijas įvardytas kaip miestietis. Šeima vertėsi sunkiai. Tėvas buvo vedęs Mariją Dubinskaitę, kilusią iš Trakų.

Šeima buvo gausi, joje augo šeši vaikai. Už Šelumielį vyresni buvo brolis ir sesuo. Bet brolis nuskendo Galvės ežere, motina dėl to labai sielvartavo. Ši nelaimė visai pakirto jos sveikatą ir ji 1911 metais pasimirė. Vaikai liko našlaičiai. Tuo metu vyriausiai seseriai buvo tik 11 metų, o jauniausioji neturėjo dar ir metų.

Mažais vaikais tėvui rūpintis buvo sunku. Jis vedė antrą kartą, jo antrąja žmona tapo panevėžietė Rita Timinska. Karaimų šeimose gyvavo tradicija vesti tik savo tautybės asmenis. Naujoje šeimoje gimė dar 6 vaikai, bet išgyveno tik 3 dukterys.

Nuo mažens Šelumielis pasižymėjo išskirtiniais gabumais, tad jį buvo nuspręsta siųsti mokytis. Tėvas norėjo, kad sūnus būtų dvasininkas. 1911-1915 metais jis mokėsi Trakų karaimų pradinėje mokykloje. Keturis pradinės mokyklos skyrius jis baigė vienais penketais ir su pagyrimu.

Pirmojo pasaulinio karo metais Šelumielis buvo išvykęs gyventi į Peterburgą pas tėvo brolį, ten mokėsi berniukų gimnazijoje. Greitai į Peterburgą atvyko ir jo šeima. Karo metais čia pragyventi buvo sunku. Gimnazijos jaunuoliui nepavyko baigti. Šeima iš Peterburgo išsikraustė į Krymą.

1916-1920 metais Šelumielis mokėsi Aleksandro dvasinėje mokykloje, kartu su juo mokėsi būsimasis karaimų dvasininkas Simonas Firkovičius. Ta mokykla buvo įsikūrusi kurortiniame Eupatorijos mieste Krymo regione. Miestas savo istoriją skaičiavo jau apie 2500 metų.

Visi gabaus jaunuolio mokymosi dalykai buvo įvertinti puikiais pažymiais. Aleksandro dvasinėje mokykloje buvo mokoma ir daugelio pasaulietinių disciplinų, didelis dėmesys buvo skiriamas matematikos, pasaulio pažinimo mokslams. Būsimieji dvasininkai buvo mokomi ir vokiečių kalbos. Nebuvo atsižvelgiama į tai, kad carinė Rusija Pirmajame pasauliniame kare kovojo su Vokietija. Dvasinių mokyklų mokiniai buvo atleidžiami nuo mobilizacijos į carinę kariuomenę. Okupuotų kraštų gyventojai nelabai norėjo kariauti už Rusijos caro interesus.

Mokyklą Šelumielis baigė 1920 metų gegužės 20 dieną. Jo elgesys visose mokyklose buvo įrašomas kaip pavyzdingas. 1920 metais jis grįžo į Lietuvą ir čia įsidarbino jaunesniuoju raštininku Pasvalio intendantūroje. Greitai pavyzdingas darbuotojas tapo vyresniuoju raštininku. Tuo metu labai trūko raštingų žmonių.

Nuo 1922 metų jis apsigyveno ir ėmė dirbti Panevėžyje. Čia dirbo Panevėžio apskrities žemės tvarkytojo raštinėje vedėju. Išeinant iš darbo išduotoje charakteristikoje Š.Lopato apibūdinamas kaip puikiai su darbu susitvarkantis asmuo.

Aktyviai įsijungė ir į visuomeninę veiklą. Buvo vienas iš „Onarmach“ draugijos įkūrėjų, dirbo šios draugijos sekretoriumi, o karaimų bendruomenėje atliko ir dvasininko pareigas. Jis laikydavo pamaldas kenesoje. Ypač aktyviai Šelumielis dirbo su jaunais žmonėmis, juos įtraukė į aktyvią veiklą.

1922-1923 metais mokėsi miškų technikos mokykloje Panevėžyje, 1923 metais liepos 1 dieną ją baigė ir pagal specialybę tapo miškininku. Š.Lopato buvo suteikta miškų techniko pirmo laipsnio kvalifikacija. Ši mokykla rengė labai reikalingus specialistus jaunos valstybės ūkiui. Nepriklausomoje Lietuvos valstybėje reikėjo vykdyti miškų reformą, mat miškų ūkis buvo nualintas karų, o carinės Rusijos imperijos laikais šia ūkio šaka nebuvo itin rūpintasi.

Baigęs šią mokyklą, Šelumielis buvo paskirtas dirbti Pasvalio miškininkystės eigulio pavaduotoju, tačiau jam nebuvo lemta ilgai dirbti. Netikėta žūtis po kelių mėnesių nutraukė devyniolikamečio gyvenimą. Miške jis sugavo nelegalius kirtėjus ir šie nužudė jaunąjį miškininką. Š.Lopato laidotuvėse dalyvavo gausus karaimų būrys. Jis palaidotas Naujamiesčio kapinėse.

Š.Lopato pagarsėjo ir kaip karaimų poetas. Pirmuosius eilėraščius jis sukūrė dar Kryme. Jo kūryba nėra gausi, bet labai brandi ir melodinga. Per savo neilgą gyvenimą Šelumielis kūrė puikius eilėraščius, bet jie buvo išspausdinti jau po jo mirties. Š.Lopato eiles publikavo žurnalas „Onarmach“ ir Lucke leistas žurnalas karaimų kalba „Karaj awazy“(„Karaimų balsas“).

Eilėraščiai parašyti puikia karaimų kalba, kai kurie išversti į lietuvių kalbą. Juos vertė ir žinoma poetė J.Vaičiūnaitė. Eilėraščiuose ypač atsispindėjo apdainuotas gimtųjų Trakų vietovių grožis.

Nedaug jaunajam poetui teko gyventi gimtinėje. Kelionės po įvairias vietoves plėtė jo akiratį, bet kartu skatino vis labiau prisiminti savo gimtąsias vietas. Neilgą gyvenimą nugyvenęs Š.Lopato buvo vienas ryškiausių karaimų atstovų Lietuvoje.


Elena Markuckytė,
Donatas Pilkauskas


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
 

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • MEDALIAI: Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių medalių įskaitoje po trečiadienį varžybų lyderių poziciją sustiprino norvegai; jie turi 13 aukso, 11 sidabro ir 9 bronzos medalius.
  • NERIMAUJA: „Boko Haram“ islamistams užpuolus kaimą Nigerijoje, didėja nerimas, kad jie vėl pagrobė dešimtis moksleivių; antradienį pamokose nepasirodė 91 mergaitė.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
2. ŠVENTINIS VITO TOMKAUS REPORTAŽAS IŠ DAR ŠVENTIŠKESNIŲ SEIMO RŪMŲ
3. PATRIARCHAI
4. „Vakaro žinių“ ir „Respublikos“ auditorija sparčiai auga
5. Regimanto Adomaičio laiškas tėvynainiams: Kviečiu į susitaikymą
6. Skulptorius R.Vilčiauskas apie tobulinamą jo kurtą „Kiaušinį“: jaučiuosi, lyg sapnuočiau košmarą
7. Rolandas Paksas: Apie alternatyvą Lietuvai bijoma net prasižioti
8. Olava Strikulienė: Penki lietuvio stebuklai, saugoję valstybę
9. Euras ir toliau plaunamas
10. Prezidentas V.Adamkus: Augau Lietuvos trispalvės šešėlyje
11. Disidentas, buvęs VSD vadovas P.Plumpa: Teisėsauga tarnauja politikams
12. F.Kauzonas: Už Vasario 16-osios šviesą! (beveik tostas, tik ne itin linksmas)
13. Kritikuoti valdžią uždrausta ir provincijoje
14. Akcija „Apšmeižk žinomą asmenybę“. Valomės ar purvinamės?
15. Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomis
16. Skandinavai stumia šnipą į prezidentūrą
17. Slaptas skandinavų planas jau vykdomas
18. Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadas J.Milius: Išteisinkite arba pasodinkite
19. „Ką jūs padarėte su Lietuvos dvasia“?.. (Dviejų patriarchų performansas)
20. „TELESKYDINĖJE“ - Artūro Račo iškrova
21. Gintautas Kėvišas mokys serbus, kaip tratinti pinigus
22. N.Mačiulis ves laidą „Labanakt, vaikučiai“nuotraukos
23. Briuselis imituoja rūpinimąsi žmonėmis
24. Uostamiestyje įsiplieskė gaisras: žmonės evakuoti iš „Philip Morris Lietuva“ fabriko
25. Paskutiniai 19-mečio širdies dūžiai: netikėtai miręs kovotojas A.Klemas manė turįs visą gyvenimą prieš akis

Ar Latvijos bankų krizė gali persikelti ir į Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Ar sau leidžiate valgyti restoranuose ar kavinėse?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -15   -5 C

   -16  -12 C

 

   -23  -16 C

    -6   -2 C

   -9  -5 C

 

   -10  -2 C

    1-3 m/s

    1-3 m/s

 

      1-2 m/s

 

reklama
Velyke2017