respublika.lt

2018 rugpjūčio 16, ketvirtadienis

Anglė Lietuvos į nieką nekeistųnuotraukos (12)

2018 balandžio mėn. 03 d. 14:24:44
Dalia BYČIENĖ

Tuo metu, kai lietuviai šimtais ir tūkstančiais traukia iš Lietuvos, mažame Lietuvos miestelyje - Žagarėje - laimę surado iš Anglijos atvykusi Sara Rabagliati (Sarah Rabagliati). Ištekėjusi už žagariečio Sauliaus Mitriko tapo Sara Mitrike. Šiek tiek Anglijoje pagyvenusi šeima prieš septynerius metus apsistojo mažame Žagarės miestelyje, augina vaikus ir nesiruošia niekur bėgti. Jauna užsienietė be vargo pritapo prie vietinių ir net tapo čionykščio kultūrinio gyvenimo ašimi.

 

Lietuva graži gamta ir žmonėmis

„Žagarėje man patinka bendruomeniškumas, žmonių draugiškumas, graži gamta. Patinka miestelis savo turtinga praeitimi. Viskas, ko reikia lavintis vaikams, čia yra. Mokykla, kultūros centras, vaikai čia gali mokytis šokti, lankyti meno mokyklą. Netoli yra Ryga, oro uostas, kas labai svarbu, nes mus kada panorėję gali lankyti artimieji ir draugai. Čia labai šilta bendruomenė“, - neslėpė Sara. Ji lengvai užmezga ryšį su žmonėmis, o jie ją priima kaip savą. Ji turi tiek idėjų, kad jų pakaktų ne tik mažam miesteliui, o ir visai Lietuvai.

Sara sako pamilusi Lietuvą. „Man labai patinka Lietuvos dangus, lygumos. Važiuoji pro laukus, kuriose auga ūkininkų javai - horizontas toli toli, dangaus tiek daug daug. Visiems sakau, kad Žagarėje viskas arti. Sėdai ant dviračio - keliolika minučių, ir tu gamtoje. Kam tas pramogų centras, jei turime gražią gamtą. Oras nebaisus, tik reikia teisingai apsirengti. Vieną savaitgalį mes su visa šeima dviračiais lekiame į pušyną prie ežero, kitą - lankome Žagarės vyšnių sodą. Šaltukas nėra kliūtis poilsiauti gamtoje“, - dėstė Sara.

O kas nepatinka Lietuvoje? Sara trumpai susimąsto. „Nepatinka popierizmas, biurokratizmas, kol susitvarkai vieną ar kitą projektą, trunka ilgai. Nepatinka vairuotojų elgesys keliuose, kaip žmonės nesaugo savęs ir kitų. Viršija greitį, kalba telefonu vairuodami, nesilaiko eismo taisyklių. Tarsi nežinotų, kiek nedaug reikia, kad gyvenimas nutrūktų per minutę. Nepatinka, kad tiek daug vienkartinių plastikinių pakuočių sunaudojama. Anglija jau keičia šią sistemą. Lietuva turi tokią gražią gamtą. Iškylaudami pasiimkime namuose naudojamus indus bei įrankius, kad galėtume juos parsinešę išplauti ir vėl naudoti, o plastiką palikime stovėti parduotuvių lentynose. Plastikas lėtai ir skausmingai žudo mūsų aplinką. Žmonės perka - išmeta, o šiukšles palieka. Lietuva maža, todėl persitvarkyti nebūtų sunku. Reikia tik pabandyti, ir pamatysime didelių permainų“, - įsitikinusi anglė.

Žagarės vyšnių festivalio įkūrėja

Sara Mitrikė pirmą kartą į Lietuvą atvažiavo 2004 metais. Gavusi nevyriausybinės organizacijos „Lithuanian link“ finansavimą, pradėjo rengti įvairius projektus. Pirmoji pažintis truko tris mėnesius, bet vėliau Sara vėl grįžo į širdin įstrigusį mažą miestelį, pramoko lietuvių kalbos ir praleido čia pusantrų metų. Anglijos universitete meno studijas baigusi mergina ėmė sukti galvą, ką galėtų nuveikti miestelio ir ją šiltai priėmusių žagariečių labui. Žvilgtelėjusi iš šalies nauju žvilgsniu į miestelį, pabandė atsakyti į klausimą, kuo Žagarė išsiskiria iš kitų. Vyšniomis ir žirgais - netruko rasti atsakymą. Pasitelkusi užsimezgusią draugystę su bendraminčiais, užsienietė pabandė surengti Vyšnių festivalį. Pavyko.

Ir net tada, kai Sara su Žagarėje sutiktu tuomet policininku dirbusiu Sauliumi Mitriku išvyko gyventi į Londoną, festivaliai nesibaigė - Vyšnių festivalio tradiciją tęsė Žagarės regioninio parko direkcija.

Kai britė Žagarėje sutiko gyvenimo meilę ir sukūrė šeimą, jos tėvai nenustebo, kad dukra ištekėjo už lietuvio. „Mūsų šeimoje internacionalinės šeimos - ne naujiena. Aš ištekėjau už lietuvio, vienas brolis vedė amerikietę, gyvena Briuselyje, kitas gyvena Londone, vedęs korėjietę“, - pasakoja Sara.

Po penkerių metų Mitrikai iš Anglijos gyvenimo kurti sugrįžo į Žagarę. Sara vėl nesėdi sudėjusi rankų. Vietiniams kultūros žmonėms ji davė idėją originaliam tarptautiniam meniniam projektui „Paribio festivalis“ („Zagare Fringe festival“). Kelias dienas trunkanti tarptautinė meno šventė, įtraukianti viso miestelio bendruomenę, vyksta nuo 2015 m. kas antrus metus. Dalyvauja daugelio šalių menininkai. Saros idėjos ir pažintys festivalio rengėjams labai praverčia.

Darbo netrūksta niekur


Ką dabar Sara veikia Žagarėje? Augina vaikučius - šešerių metų Eleaną, ketverių - Rebeką ir netrukus pirmąjį gimtadienį švęsiantį Tomą. Jauna moteris yra pavyzdys, kad galima dirbti darbą, esantį ir už tūkstančių kilometrų. Ji internetu organizuoja senų lenktyninių automobilių sporto varžybas visame pasaulyje. Saros darbdavys - vienas Anglijos sporto klubas. „Mano kabinetas ten, kur sėdžiu“, - juokiasi gana sklandžiai lietuviškai kalbanti ir rašanti anglė. Moteris pripažįsta nesanti patenkinta savo kalbos mokėjimu. Savikritiška. Per septynerius nuolatinio gyvenimo Lietuvoje metus turėjusi geriau išmokti. Bet laiko - į valias. Žagarėje namą nusipirkusi jauna šeima neketinanti niekur bėgti. „Man Žagarėje milijoną kartų geriau, negu Londone“, - sako daugiau nei 30 pasaulio šalių per 37-erius gyvenimo metus spėjusi apkeliauti britė.

Jei svetimšalė rado laimę mažame Lietuvos pakraščio mietelyje, kodėl mūsų jaunimas bėga iš jo, iš visos Lietuvos į kitus Europos ir pasaulio miestus? „Žagarėje nėra darbo, suprantu. Bet tie, kurie gali dirbti per atstumą - vertėjai, internetinių technologijų specialistai, vykdantys prekybą internetu, menininkai gali gyventi čia. Kas kliudo susirasti tarptautinio darbo, kaip dirbu aš? Gyvenimas mažuose Lietuvos miesteliuose labai patogus. Susisiekimas - puikus. Iš Žagarės bent kartą per savaitę galima nuvažiuoti į sostinę. Automobiliu nuvažiuoji į Šiaulius, sėdi į traukinį ir riedi“, - paaiškino. Sarai dažnai tenka važinėti į Vilnių, ypač dabar, kai ji organizuoja Kačerginės Nemuno žiedo trasoje birželį įvyksiančio tarptautinio istorinių formulių „Formula Junior“ etapą. Kol Sara derina grafikus su iš viso pasaulio atvyksiančiais sportininkais, mažuosius prižiūri namuose likęs Saulius. Vyrui Sara negaili pagyrimų. Namuose jis - sodininkas, daržininkas, auklė, virtuvės šefas. Kuo ypatingas anglės ir lietuvio sodas, daržas? „Sode auginame žagarvyšnių, juodauogių šeivamedžių, po truputį įvairių daržovių“, - sakė. Sara labai vertina juodauogius šeivamedžius. Iš jų žiedų vasarą pagal močiutės receptą gamina labai skanų ir gaivinantį limonadą.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (12)

 • Lietuvis 2018 balandžio mėn. 17 d. 14:05:42

  Sveikinimai UK pilietei Lietuvoje!

 • Leja 2018 balandžio mėn. 07 d. 09:00:16

  ROZE ir kiti, kam užkliūva, Sarah nėra žydė. Ir Žagarėje ji
  neturėjo jokių šaknų - nei senelių, nei prosenelių. Bet dabar jau
  turi, nes čia sukūrė šeimą ir gyvena, ir jaučiasi reikalinga.

 • apropos, žydai 2018 balandžio mėn. 04 d. 11:01:39

  Jeigu ir taip, ką tai reiškia? Ogi tai, kad Lietuva - išskirtinai geras
  kraštas. Žydai visais laikais, kai neteko savo valstybės, kėlėsi
  gyventi į gerus, patogius, gražius, sveikus kraštus. O mes gi savo
  Tėvynės nevertiname. Mums pastatytas veidrodis, o savęs neatpažįstam.
  Lietuva - nuostabus kraštas. Tik tauta čia jau podurnė. Apie politikus
  išvis nekalbu, jie žemiau plintuso.

 • ... 2018 balandžio mėn. 04 d. 10:56:36

  Net pavydas suėmė :) O mūsų idiotai sirus gabenasi.

 • Ji 2018 balandžio mėn. 03 d. 22:50:50

  Nuostabi šeima. Pagarba.

 • vienok ne žyds 2018 balandžio mėn. 03 d. 22:45:15

  abc 2018 balandžio mėn. 03 d. 17:03:39: spaudžiu dešnę
  tautieti,pagarba komentarui ir Tamstai,ir FUI O kokie 2018 balandžio mėn.
  03 d. 17:28:13: FUI FUI FUI kažkuo smirda,gal nesusipratimu?

 • olia 2018 balandžio mėn. 03 d. 21:18:30

  iseina kad viras bedarbi ruosia maista dirba darze o ziema ka veikia
  neaisku na vaikus darogerai kad atvaziavo turbut seneliai cia giveno savas
  krastas juk zagareje giveno daug zidu tegul givena o kas mums

 • ecka 2018 balandžio mėn. 03 d. 19:46:18

  pozityvas,saunu ir sekmes Jums!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

 • O kokie 2018 balandžio mėn. 03 d. 17:28:13

  mes pavydūs ir nedraugiški, jog net negalime patilėti, jei tas nelemtasi
  griaužia liežuvį. Reikia džiaugtis kad jauna šeima grįžta ne
  didmiesčius, o gaivinti kaimo. Šaunuoliai, gerbiu tokius žmones ir
  linkiu jums sekmės atkuriant Žagarę. Deja, neteko tam krašte būti, o
  norėtųsi apsilankyti... Ir dar norėčiau pastabas abc ir ROŽEI...Taip
  rašyti neetiška ir nekultūringa. Parodėte savo mentalitetą, t.y
  neišprusimą... Pamąstykite gerai...

 • abc 2018 balandžio mėn. 03 d. 17:03:39

  na Londone, ji eilinė, o Žagarėj- karalienė.
  Net laikraščiai rašo. Balių padarė. Čia tikrai idėja Lietuvai.. ką
  jau ten Lietuvai, visam pasauliui. Festivalis. Žagarės vyšnių likeriui.

 • mociute 2018 balandžio mėn. 03 d. 16:05:52

  Nuostabu! Daugiau tokiu nuotaika kelianciu straipsniu. Sekmes graziai
  seimai.

 • ROZE 2018 balandžio mėn. 03 d. 15:53:14

  Gerbiamieji,nemaisykite savoku: Anglijoje gyvenantis zmogus,nebutinai yra
  anglas,kaip ir Lietuvoje gyvenantis zmogus, nebutinai lietuvis.Susitiko du
  zydu tautybes zmones ir laimingai apsigyveno Lietuvoje.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GRĖSMĖ: Vilniuje ketvirtadienio pavakarę įvestas operatyvinis planas „Skydas“; pasak Vilniaus apskrities policijos pranešimo, Jeronimo Ralio ir Vito Gerulaičio gatvių sankryžoje, atliekant kasimo darbus, rastas 30-40 cm ilgio objektas, panašus į minosvaidžio miną.
 • KOMPENSACIJOS: likusi kompensacijų dalis praeitais metais nuostolių dėl liūčių patyrusiems ūkininkams bus išmokėta penktadienį; tokių žemdirbių, kurie dar nėra gavę kompensacijų, yra likę apie 300.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar įsigaliojus naujam kompensuojamųjų vaistų kainynui, jūsų vartojamų vaistų kaina pakito?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +14   +16 C

   +14  +16 C

 

   +15 +18 C

  +20  +23 C

   +24  +26 C

 

   +24  +27 C

   3-6 m/s

  1-2 m/s

 

    1-2 m/s

 

USD - 1.1321 PLN - 4.3284
RUB - 75.9875 CHF - 1.1289
GBP - 0.8913 NOK - 9.5508
reklama
Ukis 2018