respublika.lt

2018 rugsėjo 19, trečiadienis

Aktorius Regimantas Adomaitis: Sąžinės praradimas nėra lengvai išgydomasnuotraukos (26)

2018 gegužės mėn. 14 d. 07:03:22
Irena BABKAUSKIENĖ

 

 

- Kas labiausiai įsiminė iš tų dienų, kai susikūrė Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinė grupė? Kaip jūs atėjote į Sąjūdį?

- Aš niekur nėjau. Mane išrinko - net nežinau kas mane pasiūlė, kai Mokslų akademijoje birželio 3 dieną buvo renkama Sąjūdžio iniciatyvinė grupė. Man tik paskui draugai paskambino ir pasakė, ar žinai, kad esi išrinktas į iniciatyvinę grupę - nenustebk, jei tave kvies kokiam nors veiksmui. Žinoma, išrinkimas į šią grupę atitiko visas mano vidines intencijas. Tada su M.Gorbačiovo atėjimu ir jo „perestrojka“ Lietuvoje buvo atsiradęs šioks toks laisvės spindulėlis. Daug anksčiau, po įvykių Vengrijoje, kurie turėjo didžiulį atgarsį visoje Lietuvoje - vyko jaunimo judėjimai. Vienas mano kurso draugas po jų „iškeliavo“ į Mordoviją. O aš su kitu kurso draugu, įkvėpti Kauno įvykių, rengėmės Trispalvę iškelti. Bet neturėjome nei vėliavos, nei ryšių, nei kopėčių, kad galėtume užlipti ant universiteto Čiurlionio gatvėje pastato. Ačiū Dievui, kad neiškėlėme, nes irgi būtume atsidūrę Mordovijoje.

Man sekėsi gyvenime. Teatre, kine. Ir kai į rankas pakliuvo J.Marcinkevičiaus „Mindaugas“, kai teatre jį vaidindavau, virpuliukai eidavo per kūną - neįtikėtina tyla būdavo salėje, kai tardavai žodį „LIETUVA“. O dabar, kai mes tą žodį galime laisvai tarti, jis toks devaltuotas: mes jį visur kišame, visur kartojame, kur reikia ir kur nereikia. Ir Trispalvė dabar nebeturi tokios reikšmės, kaip tada, kai ji buvo mūsų širdyse.

- Jus išrinko jums nežinant, bet juk po to aktyviai dalyvavote iniciatyvinės grupės veikloje?

- Be abejo. Nors, kaip sakiau, nebuvau joks disidentas. Aš kalbu apie tikruosius disidentus - Nijolę Sadūnaitę, Antaną Terlecką, kitus. O mes, dauguma Lietuvoje, tada jau buvome prisitaikę prie tos melo imperijos. Turbūt teisinga vadinti, buvo konformistinis gyvenimas - beveik visi buvome konformistai. Ir kai šiandien prisimename „kokie mes buvome patriotai, kaip mylėjome tą Tėvynę“ - tokios varžybos, lenktynės vyksta, kuris labiau, - man tai nepriimtina. Nes iš tikrųjų visi mes jau buvome susitaikę. Aš netikėjau, kad Lietuva kažkada bus vėl laisva, atvirai sakau. Reali kibirkštėlė vilties pradėjo įsidegti su Sąjūdžiu, jo iniciatyvine grupe, nors ten irgi, matyt, buvo prifarširuota įvairiausių veikėjų, net KGB galbūt. Bet šiandien mane piktina, kai Donatą Banionį, Saulių Sondeckį išvadina kažkuo - vėl matau tam tikras melo ir manipuliacijų apraiškas, kurios skverbiasi į mūsų gyvenimą. Tik dabar atvirkščiai - visi mes stengiamės pasirodyti, kokie buvome patriotai, kokie esame patriotai, kaip mylime Tėvynę.

- Ar dalyvaujant LPS iniciatyvinės grupės veikloje jautėte baimę, juk klibinote sistemos pamatus?

- Kad visai nebūčiau jautęs, nepasakysiu. Buvo šiokios tokios baimės. Pavyzdžiui, kai išeidavome iš Pionierių rūmų, kuriuose rinkdavomės, visada apsidairydavome. Ir neretai galvoje tokia mintis praslinkdavo: dabar „sems“ mus ar ne dabar, dar truputį palauks ar ne? Ir tikrai nepasakysiu, kad buvome drąsūs kaip ereliai ir nieko nebijojome. Bet dėl tos tada dar neaiškios galimybės, kad kažkas gali pajudėti toje melo imperijoje - jau vien tai mums teikė šiek tiek drąsos.

- Lietuva iš visų buvusių sovietinių respublikų pirmoji atkūrė Nepriklausomybę. Kas tai lėmė - asmenybės ar tiesiog mūsų Tautos laisvės idėja buvo labiau subrendusi?

- Man sunku pasakyti. Aš niekada nebuvau politinio gyvenimo sūkury. Ir partijoje nebuvau. Išlieka klausimas, kodėl man niekada nesiūlė stoti į partiją, nors buvau vienas iš pagrindinių aktorių, ypač kai Kaune pradėjau dirbti, kai režisierius H.Vancevičius mane pasikvietė, juk dauguma žinomų aktorių buvo partiniai. Gal todėl, kad kai dirbau Kauno teatre, padariau tokį akibrokštą - pareiškiau, kad netikiu komjaunimu, komunizmu, kad komjaunimo bilietą nunešiu į Kauno komjaunimo komitetą ir atiduosiu. Mane visi pradėjo raminti: nedaryk to, nes čia skandalas kils, teatrui gėdą užtrauksi. Paklausiau ir nenuėjau.

- Kodėl taip vieningai ir drąsiai stovėję Baltijos kely, vėliau net patys Sąjūdžio aktyvistai pasuko skirtingais keliais?

- Ir jūs man pasakykite, kodėl mums to entuziazmo, patriotizmo, tos meilės Tėvynei užtenka taip trumpam. Nors dabar rėkiame apie tą meilę, bet kuo daugiau rėkiame, tuo, toks įtarimas, mažiau ją mylime. Aplink apsidairai - kiek skandalų pačiame Seime. Korupcijos atvejai visokie. Jei mes taip mylime Tėvynę, tai turėtume neleisti sau šito daryti. Akivaizdu, kiekvienas nori būti Seime. Nes neblogai ten moka. Matyt, tai ir yra paaiškinimas. Aš nežinau atsakymo į klausimą, kodėl mums vienybės užtenka taip trumpam. Tą patį pastebiu, matau tuos reiškinius. Ir galvoju, kodėl mes negalime nemeluoti. Randu tokį paaiškinimą, kuris galbūt yra abejotinas, - mes praradome SĄŽINĘ. Kiek mes į bažnyčią vaikščiojome (kol mažas buvau irgi vaikščiojau), paskui sovietmečio ateizmas atpratino nuo šito. Dabar vėl - ir išpažinties einame, ir Komuniją priimame, bet vis tiek tas kolūkiškas „vok“ mumyse veši. Todėl kad mentalitetas toks liko: jeigu iš kolūkio nugvelbsi ką nors - tu šaunuolis. Mes įpratome vogti. Iš kolūkio, nes tas turtas bendras. Mes taip įpratinome savo sąžinę susitaikyti su tuo, kad ir dabar nebematome, nebeskiriame gėrio nuo blogio. Sąžiningo veiksmo nuo nesąžiningo.

Tas sąžinės praradimas nėra taip lengvai išgydomas. Jis net šiandien mums neleidžia būti visuomeniškiems - kažką daryti Tėvynei, dėl jos. Į viską žiūrime pragmatiškai, naudos sau vis ieškome. Iš čia ir korupcija. Visa tai taip įstrigo į mūsų būtį, gyvenimą, kad sunku išugdyti visuomenišką žmogų, kuris nežiūrėtų sau naudos.

- Nepriklausomybė - neginčijama vertybė. Bet iš kur toks nusivylimas visuomenėje? Kuo mes nusiviliame - valdžia, savimi?

- Gerai pasakėte - turbūt savimi. Bet mes kažkodėl savęs nekaltiname, mes kitus kaltiname. Mes galvojome - va, atgausim nepriklausomybę, tai pagyvensim: nebereikės Maskvos klausyti. Maskvos nebėra. Kas mums trukdo? Galbūt tas susiskaldymas į partijas - kiekvienas ant savęs tempia paklodę ir kaltina kitą. Partijos interesai iškeliami aukščiau nei Lietuvos. O kai prasideda tarpusavio rietenos, tai turime ir rezultatą - ko gero, tai viena iš priežasčių, kodėl mes negalime taip greit pažengti ir ekonomiškai, ir visais kitais atžvilgiais. Vis mindžikuojame vietoje, nepajudame, nes stabdžiai nuolat suveikia.

- Kaip reikėtų švęsti Sąjūdžio 30-metį? Jūs švenčiate Sąjūdžio gimtadienį?


- Nesakau, kad nereikia švęsti, bet aš nešvenčiu. Nieko tragiško neatsitiks, jei neatšvęsime. Sąjūdis savo darbą jau padarė. Kam švęsti tai, kas kažkada buvo, prieš 30 metų. Reikia naujos bangos...

- Sakote - reikia kurti naują sąjūdį?

- Negalėčiau to teigti kategoriškai, bet, ko gero, reikėtų dabar kurti naują sąjūdį. Kaip čia paaiškinti tą mūsų mindžikavimą vietoje? Mes, lietuviai, sugebame kažką padaryti, mokame padaryti, bet tai toks vienkartinis veiksmas. Tačiau, kad išlaikytume tą pergalę, įtvirtintume ir pratęstume ją bei eitume tolyn, mes niekaip negalime. Pradedame mindžikuoti vietoje, visokios kliūtys atsiranda, stabdžiai. Gal todėl ir mūsų valstybė, kažkada buvusi didžiulė Lietuva, sugriuvo. Kažkada gi Lietuva buvo gal didžiausia kunigaikštystė Europoje - Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė Vytauto laikais. Žinoma, mes negalėjome jos išlaikyti, todėl, kad mūsų tauta nebuvo tokia didelė, jog užpildytų tą Lietuvos kunigaikštystę, juk ten, tose žemėse, daugiausia ne lietuviai gyveno. Bet tie, kurie ten gyveno, iki šiol žino apie Lietuvą. Odesos kino studijoje ant sienos yra Lietuvos herbas - Vytis iš tų laikų, kai Odesa, matyt, įėjo į Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sudėtį. Iki šiol dar legendos eina apie lietuvių valdymą kaip labai švelnų, humanišką. Lietuvos kunigaikštystė buvo didžiulė, bet mes nesugebėjome išlaikyti. Va, rusai, lenkai ten daugiau susiorganizavo, o mes per tas visas pjautynes, per tas visas tarpusavio rietenas, per pavydus visokiausius taip ir iššvaistėme viską. Ir likome dabar maža valstybėle. Užkariavimo karų laikmetis baigėsi - atėjo imperijų viešpatavimo, kažkokių didžiulių jėgų laikas. O tokiai mažai valstybėlei kaip Lietuva pirmiausia reikia baigti tarpusavio rietenas, atsikvošėti ir bandyti susigaudyti, suprasti, kas mes, iš kur mes, ir kur einame.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (26)

 • deja 2018 birželio mėn. 17 d. 11:31:33

  paskaiciau iki "melo imperijos"tai yra tarybu sajunga tokia
  buvo,atseit,daugiau jau skaityti nera prasmes,Adomaiti ,o dabr kokia
  imperija tave ir visus uzvalde,gal gali pazodziui ir letai,kad visi
  suprastu,bijau,kad tu bijosi pasakyti tiesa,nesesi apsitepes megztos
  beretes kvapu,jau kaip dabr meluojama,kaip vagiama tai jokios
  "imperijos"taip nedare,bet ne visiems tai matosi,mazumai megzta berete ant
  akiu uzmaukslinta ir jis dabr jau "gieda"kitokia dainele,parsidaveliai tie
  litvynai,deja...

 • as 2018 gegužės mėn. 23 d. 23:34:06

  puikus zmogus,tik duok dieve jam sveikatos.

 • Jurgis 2018 gegužės mėn. 15 d. 13:44:49

  Tų ,kurie suplaukė iš Sąjūdžio į Seimą, paskui Dėdulę,susidėjo
  su brazauskiniais, sąžinė nekankino ir nekankina todėl ,kad jiems jinai
  nepažini...

 • NA, manau, 2018 gegužės mėn. 15 d. 08:01:08

  kai tik komunistai su savo parankiniais išvogė visą Lietuvą ,
  pristeigė net 28 bankus , kad išvogti pinigus iš Tautos ir, išvogė
  kolchozus VSIO ZAKONO , tai yra .ne jie išvogė , vėl V.Lansbergis.Na, o
  dabar galiausiai visi komunistai ir Prunskienės ir AMB'o į vieną gauja
  ir , kaip internacionale skamba ,tai jau yra paskutinė lememoji kova
  komunistų dėl valdžios Lietuvoje.

 • vincas 2018 gegužės mėn. 14 d. 22:34:50

  taip jau pasaulyje suredyta,kad tam tikras procentas politiku pamina po
  kojomis dalele savo sazines, savimeiles, ateities.juk buvoir yra lietuviu
  kurie niekam nenuolaidziavo ir iki siol nesupranta, kas yra panciai.Lietuva
  pasieke sia laisve dar paciame jegu zydejime, kuri simbolizavo Baltijos
  kelias.Juk laisve buvo atgauta, po ilgos vergoves.Ji atejo pas mus visa, be
  jokiu apribojimu, ir mes ja laikome savo glebyje,turime ja ir su uzsidegimu
  mokomes ja naudotis.Lietuviai labai skirtingi, reikia , jog tos skirtingos
  jegos susilietu i viena srauta...as sakyciau, svarbu, kad pajustume, jog,
  mums susitelkus, gimtu bendri siekiai.Kai kas sako, kad tai nepriklauso nuo
  musu sazines ar valios.Ne.BET mes turesime kur kas daugiau sansu tokiai
  atmosferai sukurti, jei leisime santykiams klostytis laisvai,jei
  pasiduosime impulsams, o nesilaikysime isankstinio nusistatymo...

 • ADA 2018 gegužės mėn. 14 d. 18:55:49

  Kad taip mastytu ir darytu musu isrinktieji ir i valdzia
  prasibrove.Deja,deja,net pirmieji asmenys galvoja tik apie garbe ,nauda
  ,gerove.

 • ž**a 2018 gegužės mėn. 14 d. 16:27:10

  Tai bent laisvė,kad net komentaro nepraleidžia. (neetiška, - red. past.)
  tokią laisvę ir šitą laikraštį.

 • ž**a 2018 gegužės mėn. 14 d. 16:22:02

  Adomaitis veidmainiauja.Maskvos nereikia klausyti,bet rikia klausyti
  Briuselio ir,kur kas klusniau negu Maskvos.Buvo Maskvos chalujai,o dabar
  Briuselio.Bet prieš Maskvą nereikėjo taip žemintis.Apie,kokią laisvę
  kalbame?Agurką turim užaugint tokį,kokį nurodo Briuselis.Gal čia ta
  vadinama laisvė?

 • ačiū 2018 gegužės mėn. 14 d. 15:01:54

  uz protingą straipsnį, bet kas iš to,būsit prie tų priskirtas
  kaip rubavičius,radzvilas, nes mastote logiška, nepamirškit,kad
  tautoje yra tik vienas ''aš'',kuris visą''laimę''atnešė lietuvai,
  o visi kiti tai ne prieko, o kgb dirba ir toliau uoliai
  naikindami valstybę,gaujų karas vyksta, vienoj pusej anukas ,
  gentvila,šimašius dar paluckas,o visi kiti tai tik ''blogis'',
  štai kur eina tauta,o jūms linkiu kuo geriausios sveikatos ir
  likote atmintyje suusitikimuose ramygaloje, šiltas ,doras sąziningas
  zmogus, sekmės,o niekingi zmonės ateina ir su laiku išeina,
  kurių tauta gal net neprisimins

 • weks 2018 gegužės mėn. 14 d. 14:49:23

  Straipsnis, kurį perskaičius randi atsakymus...

 • Danas 2018 gegužės mėn. 14 d. 14:28:37

  Pagarba R.Adomaiciui.Sveikatos Jms.

 • Agnė>>mažai turtų turi? 2018 gegužės mėn. 14 d. 14:10:56

  Vargšeli, nežinai kas tie turtai? Ne kiekvienas pinigais matuoja...

 • Viskas tiesa, ir neginčityna, 2018 gegužės mėn. 14 d. 13:13:02

  bet bėda tame, kad tai balsas tyriuose ir tiems,kuriems privalu būtų tą
  girdėti, ausys užkimštos turto ir godumo bacilomis.

 • senis 2018 gegužės mėn. 14 d. 12:57:49

  Pagarba Adomaiciui. Pakalbejo kaip Tikras Tarybinis Zmogus. Dabar tokiu jau
  nebepadaro. Malonu Tiesos Zodi isgirsti.

 • Agnė 2018 gegužės mėn. 14 d. 12:46:15

  Ačiū už nuoširdžiai išsakytas mintis ! Labai patiko interviu !
  Dėkoju Žurnalistei I.Babkauskienei, kad kalbinate iškilias asmenybes !
  Gerbiamam ,mylimam aktoriui R.Adomaičiui linkiu geros SVEIKTOS !
  Ačiū,kad ESATE !

 • abc 2018 gegužės mėn. 14 d. 11:53:43

  Ne Sąjūdis, sugriovė ir sukompromitavo Lietuvą, o nutrūkę nuo Maskvos
  grandinės komuniagos-kgbistai. Toks buvo planas, leist vokti, kad
  sukompromituot, tai ožio Nr1 taktika. Iki šiol spjaudoma į Lietuvos
  veidą, nes kas yra SNieris, PCvyrka, Adomaitis, Budraitis,
  Staliliūnaitė, Maironis.. Dergiama viskas, visi principai. Anūkui
  padovanojo partiją.. Meilužei ,,Lietuvą''.. Amerikonam-,,Naftą''..
  Aferos, aferos.. Ir tie korumpuoti vagys judina savo nešvariom letenom tai
  kas šventa kiekvienam lietuviui. Meluoja kiaulės akis išvertę. Kada
  Baltušis ką Lietuvai blogo padarė? Suėdėt ir suėsti leidot. Po to
  jokie ,,durnių laivai'' nepadės kaltės nusimesti. Ji bendra. Todėl reik
  galvot ir kas esam ir kur einam.

 • taip 2018 gegužės mėn. 14 d. 11:32:04

  Sąjūdis - Lietuvos žlugimo pradžia.

 • Aldona 2018 gegužės mėn. 14 d. 11:30:15

  Inteligentiški, protingi svarstymai. Smagu paskaitytri Jūsų mintis,
  gerbiamas artiste. Geros Jums sveikatos.

 • Alvydas 2018 gegužės mėn. 14 d. 10:42:07

  Kas yra Lietuva-tai jos žmonės.Sajudiečiai,tai paprasčiausi
  pasipūtėliai.Prie ko privedė šitas pasipūtimas,prie lietuvių
  išsivaikščiojimo po pasauli.Lietuvai beliko suskaičiuotos dienos.

 • nuostaba 2018 gegužės mėn. 14 d. 09:23:12

  O kodėl niekas nekalba apie Budraitį? Kur jis vėliavas kėlė?:)
  Fotografuoja vištas ir ramus...

 • >mažai turtų turi 2018 gegužės mėn. 14 d. 09:11:07

  tu visiškai tūpas,jei nežinai kas yra Regimantas Adomaitis,todėl ir
  sapalioji,kad tik sapalioti savo "nuomonę".Truputį paaiškinsiu.Jis labai
  turtingas,jis jau gimė turtingu.Jo turtų negali pavogti ir gudriausias
  vagis.Jis tuo turtu dalinosi ir dalinasi su visais.Tas turtas vadinamas
  vardu;TALENTAS.

 • Sene 2018 gegužės mėn. 14 d. 08:57:54

  tiek daug tiesos, ir vis dėl to, lietuviais mes esam gimę.

 • Kelios mintys 2018 gegužės mėn. 14 d. 08:50:51

  1.Svarbu vartojamas žodis MES: tauta, valstybė, komanda. Tai galinga
  jėga prieš vienišą, silpną, individualų, egoistinį AŠ. 2.Svarbu ne
  tik kur MES einame, bet ir ką MES kūriame, ką MES nešame, ką MES
  duodame. Pasauliui. 3.Bandymai moralę, sąžinę, kultūrą, protėvių
  Tabu ar pareigą Tėvynei pakeisti tūkstančiais vis naujų įstatymų
  poįstatyminių aktų ir aktelių darosi panašu į Utopiją ir
  Parodiją...
  4.Mokslas įrodė, kad amžino variklio sukurti neįmanoma... bet amžinų
  stabdžių pilna. 5.Lietuvą mylėti lengviau nei laiptinės kaimyną.

 • IRENA 2018 gegužės mėn. 14 d. 08:12:41

  ...AČIŪ...VISA TAI TAIP PAŽYSTAMA...IR GEERA.....

 • Edmundas 2018 gegužės mėn. 14 d. 07:35:58

  Atvirai,iš dūšios pakalbėjo,kaip ir dera doram žmogui.Spaudžiu
  dešinę.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • APSINUODIJO: dešimtims vieno Sidnėjaus penkių žvaigždučių viešbučio svečių prireikė medikų pagalbos po to, kai darbuotojui netyčia sumaišius chemikalus, pastato ventiliacijos sistemoje pasklido pavojingi garai.
 • TRAUKIASI: Klaipėdos „Koralo“ klubo direktorius Arvydas Kazlauskas informavo Lietuvos futbolo federaciją, kad klubas traukiasi iš LFF I lygos pirmenybių.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar P. Gražulis turėtų trauktis iš Seimo Žmogaus teisių komiteto?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9 +11 C

   +8  +10 C

 

   +12  +14 C

  +22  +26 C

   +21  +24 C

 

   +21  +25 C

  3-5 m/s

 2-3 m/s

 

    3-4 m/s

 

USD - 1.1697 PLN - 4.3008
RUB - 79.1659 CHF - 1.1245
GBP - 0.8896 NOK - 9.5473
reklama
Ukis 2018