respublika.lt

Tautos istoriją primena miško brolių veidainuotraukos

2018 lapkričio mėn. 18 d. 12:10:48
Dalia BYČIENĖ

Važiuojant keliu nuo Stungių k. (Joniškio r.) į Žagarę neįmanoma nepastebėti ant senų medžių nupjautų šakų išpieštų žmonių veidų. Vieni jų su uniforminėmis kepurėmis, kiti - vienplaukiai. Griežtų veidų. Į kelią žvelgiančių galerijoje nesunku atpažinti Adolfą Ramanauską-Vanagą, Juozą Lukšą-Daumantą, Praną Muningį-Žvelgaitį... Taip - tai Lietuvos partizanai. Kovoję ir žuvę dėl Lietuvos laisvės. Daugumos jų palaidojimo vieta nežinoma.

 

Kas šių darbų autorius, žagariečiams klausti nereikia. „Kas kitas, jei ne mūsų Vaičiulis, tik jis sugeba taip nustebinti“, - kalbėjo vietiniai. Taip, partizanų veidus ant medžių nupiešė žagarietis menininkas ir visuomenininkas Edmundas Vaičiulis. Pirmą kartą į pagalbą tėvui atėjo jo duktė Grytė Vaičiulytė, profesionali dailininkė. Projektą parengė Žagarės kultūros centras, bet jų idėja buvo paprasta - papuošti negrabiai nugenėtus medžius veidais.

„Laimėję šiek tiek pinigų dažams ir teptukams, atlikti šį darbą paprašėme Edmundo. Mes neaptarėme, kieno veidai turėtų būti pavaizduoti. Žinojau, kad Edmundas padarys gerai“, - sakė projekto sumanytoja, kultūros centro darbuotoja Diana Sičiovienė. Tik buvę netikėta, kad menininkas pasirinko tapyti partizanų veidus.

Kodėl tapė partizanus, Edmundas aiškaus atsakymo neturi. „Nemoku paaiškinti, man atrodė, kad reikia piešti juos. Į Žagarę buvo sugrįžusi Grytė. Ji man labai padėjo. Dviese nupiešėme per maždaug tris dienas, skubėjome, ją spaudė jos pačios darbai sostinėje...“, - pasakojo mažakalbis menininkas. Praėjusį pavasarį Vilniaus dailės akademiją baigusi Grytė Vaičiulytė neslepia - projektas, į kurį ją įtraukė tėvas, buvo netikėtas, tema mažai nagrinėta. „Nepatikėsit, kaip ji mane įtraukė, dabar skaitau apie partizanus ką tik suradusi. Gaila, kad tiek ilgai ir tiek mažai žinojau“, - sakė jaunoji menininkė.

Pasiteiravau E.Vaičiulio, gal vis dėlto šeimoje ar bent giminėje būta partizanų, kad pasirinko tokią temą? Ne, nebuvo partizanų šeimoje, sako. Atvirkščiai, tėvas buvo senas komunistas, kurio prisibijojo net mama, visą gyvenimą paslapčia ieškojusi 1941 m. enkavėdistų suimto, Šiaulių kalėjime kalėjusio, o paskui į Sibirą išvežto savo brolio Boleslovo Gasparaičio. Broliuką, taip jį vadina menininkas, o iš tikrųjų jo dėdę, ir du bendraklasius gimnazistus čekistai užklupo ant turgaus tvoros klijuojančius atsišaukimus, raginančius nepaklusti okupantams. Edmundo mama ilgai važinėjo į kalėjimą, tikėdamasi sužinoti, kur buvo išvežtas niekada nebeatsiliepęs jos brolis. Vėliau susirado iš tremties grįžusį mokytoją iš Šiaurės Lietuvos. Jis teprisiminė „Leiskit į Tėvynę“ dainuodavusį jaunuolį, daugiau nieko.

„Nupiešiau tuos, kurie man atrodė svarbiausi, - sutrinka prie darbų, iš kurių užsidirba duoną, užkluptas menininkas. - Štai - paskutinis suimtas ir KGB kalėjime Vilniuje sušaudytas partizanas Pranciškus Prūsaitis-Lapė, 1954 metais Maskvos Butyrkų kalėjime sušaudytas Jonas Žemaitis-Vytautas, KGB rūsiuose kankintas ir 1957 metais sušaudytas  Adolfas Ramanauskas-Vanagas, 1951 metais išduotas ir žuvęs miškuose netoli Kauno Juozas Lukša-Daumantas, susprogdinta partizanų bunkeryje 27 metų Margarita Izabelė Vilimaitė-Stirna, 1947 metais Butyrkų kalėjime nužudytas Jonas Misiūnas-Žalias Velnias; 1946 metais sužeistas ir miręs nuo žaizdų Juozas Vitkus-Kazimieraitis, 1949 metais bunkeryje žuvęs Vaclovas Voveris-Žaibas ir tais pačiais metais sunkiai sužeistas nusižudęs Pranas Muningis-Žvelgaitis. Šioje partizanų galerijoje dvylika veidų“.

Vietos menininko ir jo dukters atliktas projektas prie Žagarės plačiai aptarinėjamas žagariečų ir visų mačiusių. Vieni ateina čia nešini žvakelėmis, kiti sako, kad tokia išraiška esanti nepagarba. Pastariesiems menininkas turi atsakymą - negi didesnė pagarba būti pamirštiems?


Žagarės gimnazijos mokytojos Almos KANČELSKIENĖS komentaras:

„Lietuviai ne vieninteliai, turėję partizaninį judėjimą. Partizaninės kovos Antrojo pasaulinio karo metu vyko visoje Europoje. Tokia tuo metu buvo laisvės kovų išraiška. Kas ėjo į mišką, ėjo iš didelio patriotizmo. Vėliau į partizaninį judėjimą galėjo įsilieti ir tų, kurie suteršė partizanų vardą, jų kilnią misiją. Kiekvienoje šeimoje buvo savų istorijų. Vaikystėje aš turėjau draugę rusiška pavarde. Tėvai mums nedraudė draugauti, bet mes nesilankėme viena kitos namuose. Ir žinojome, dėl ko to daryti negalime: mano ir jos seneliai buvo priešingose stovyklose. Bet mes buvome ir išlikome draugės. Man nepatinka, kad žmonės pila purvą ant visų pagal vieną pavyzdį. Neturėtų taip būti. Mūsų jaunimas auga kitoks. Jie taip nesmerkia ir nesidrabsto žodžiais. Jie nustemba, negali patikėti, kad taip buvo, todėl mes turime jaunimui aiškinti. Aš labai daug vaikams per pamokas pasakoju. Tautos istorija šeimose yra užmiršta. Vaikai su tėvais, o tuo labiau su seneliais nekalba apie tą tragišką metą. Mes, to laikotarpio vaikai, žinojome pokario istoriją, nes mūsų tėvai su mumis dar kalbėjo. Gal ne taip plačiai, bet davė pradžią domėtis. Kad ir ką menininkas Vaičiulis sumąstė, jis privertė prisiminti šį vienaip ar kitaip vertinamą tarpsnį. Prie tų medžių esi priverstas sustoti, suklusti. Tai istorijos pamoka gamtoje. Tikiu, kad autorius ties tuo nesustos, kad tai, ką Edmundas padarė, dar nėra pabaigta. O nesuprantantiems reikėtų paaiškinti, kas pavaizduota. Aš matau medį, sielą. Mūsų partizanai buvo miško broliai. Kad jų vardai įamžinti medžiuose, taip simboliška.“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • GAISRAS: šeštadienio popietę pranešta apie Telšių rajone atvira liepsna degantį ūkinį pastatą.
  • FINALAS: Poznanėje (Lenkija) vykstančio pirmojo pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo taurės etapo dviviečių baidarių 1000 m distancijos antrajame pusfinalyje šeštadienį Lietuvos atstovai Ričardas Nekriošius ir Andrejus Olijnikas užėmė antrąją vietą ir pateko į finalą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar reikia įteisinti nelietuviškų raidžių rašybą pasuose?

balsuoti rezultatai

Ar bijote skraidyti lėktuvais?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +12 +13 C

  +8 +10 C

 

 +12 +13 C

+22 +23 C

 +17 +19 C

 

+19  +22 C

2-5 m/s

 3-6 m/s

 

 4-6 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis