Tremtinių atminimui menininkė M.Žaltauskaitė-Grašienė sukūrė „Atminties uždangą“nuotraukos

2018 birželio mėn. 14 d. 08:45:03 Perskaitė 748

Kauno geležinkelio stotyje ketvirtadienį, Lietuvai minint Gedulo ir vilties dieną, bus pristatytas dailininkės tekstilininkės Monikos Žaltauskaitės-Grašienės projektas „Atminties uždanga“. Šį kūrinį menininkė skiria Lietuvos tremtinių atminimui.

 

Instaliacija susideda iš dviejų dalių: „Atminties audeklo“ ir garso takelio. „Atminties audeklo“ motyvas yra paimtas iš 2017 metų birželio 14-ąją upės slėnyje darytos fotografijos. Joje užfiksuotas lietuviškos pievos vaizdas smaliukių žydėjimo metu. Audeklą lydinčiame garso takelyje įrašyti skaitomi ištremtų vyrų rašyti laiškai moterims, mylimosioms.

Projekto kryptį, anot autorės, paskatino dvejus metus jos vykdomas tyrimas ir medžiagos rinkimas apie tremtinių meilės istorijas. Asmeninės istorijos, papasakotos per širdies prizmę, paskui - per prizmę istorijos, leidžia samprotauti apie individualybėje atrastą universalumą.

Projektą Kauno geležinkelio stotyje pristatys menotyrininkė, projekto „Kaunas-Europos kultūros sostinė 2022“ vadovė Virginija Vitkienė. Instaliacija „Atminties uždanga“ čia bus eksponuojama iki rugpjūčio 15-osios. Vėliau kūrinys pradės kelionę traukiniais ir persikels į kitas Lietuvos geležinkelio stotis, iš kurių kažkada dundėjo ešelonai, gabendami taikius žmones į tolimą tremtį, iš kurios daugeliui nebuvo lemta grįžti.

 

Kauno rajone - renginiai minint Gedulo ir Vilties dieną

„Esmė - ne kūnas, o dvasia - jinai manos šviesos šaltinis. Ir mano žodis ne balse, o sieloje susibrandino“, - šiais a.a. aktoriaus ir poeto Kęstučio Genio žodžiais Kauno rajono gyventojai pakviesti ketvirtadienį minėti Gedulo ir Vilties dieną.

Garliavoje kartu bus minimas ir Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio 30-metis. Po Šv. Mišių Švč. Trejybės bažnyčioje už tremtinius ir tėvynę Lietuvą, muzikinė-literatūrinė minėjimo dalis vyks prie koplytstulpio Garliavos krizių centro kiemelyje. Ją parengė šio centro folkloro ansamblio „Gegutala“ grupė.

Domeikavoje, Lietuvos kankinių bažnyčioje, ketvirtadienio vakarą rengiamas Kauno rajono chorų koncertas „Sacrum Convivium“, skirtas Gedulo ir Vilties dienai. Dainuos moterų chorai „Žaisa“ ir „Gynia“ bei mišrūs chorai „Svajonė“, „Versmė“ ir „Melodija“.

Po vakarinių Šv. Mišių Raudondvario Šv. Kūdikėlio Jėzaus Teresės bažnyčios šventoriuje, prie trijų kryžių Gedulo ir Vilties dienai parengtą kompoziciją „Anglim ant beržo tošies“ bendruomenei pristatys folkloro ansamblis „Piliarožė“.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net