Tik gražios bibliotekos išliks

2013 liepos mėn. 08 d. 09:33:52 Perskaitė 2889

Šie metai paskelbti Paauglių ir vaikų skaitymo metais. Nepaisant to, sostinėje planuojama likviduoti net keturias bibliotekas. Keturios duris jau užvėrė per pastaruosius penkerius metus. Vilniaus valdininkai aiškina, kad reikia uždaryti visas aptriušusias bibliotekėles. Pinigų randama tik didžiosioms bibliotekoms renovuoti.

Gyventojai priešinasi


Gelvonų vaikų biblioteka sostinės Šeškinės mikrorajone veikia jau ilgiau nei dvidešimtmetį. Ši biblioteka įsikūrusi Gelvonų g.5 daugiabučio pirmajame aukšte, trijų kambarių butuke.

Per metus joje apsilanko 7600 žmonių, yra apie tūkstantį registruotų skaitytojų. Biblioteką lanko ne tik darželių auklėtiniai, mokyklų mokiniai, bet ir senyvi žmonės. Jie ateina paskaityti žurnalų, laikraščių.

Nuo rugsėjo šios bibliotekos durys skaitytojams užsiveria. Taip pat dar trijų sostinėje veikiančių bibliotekų: Salininkų, Trakų Vokės ir Žvėryno. Jos bus sutrauktos į rugsėjį atidaromą modernią biblioteką Žirmūnuose.

Tačiau Šeškinės gyventojų naujoji biblioteka Žirmūnuose neguodžia. Jie surinko daugiau kaip 200 parašų, prašydami išsaugoti Gelvonų vaikų biblioteką.

Dviejų vaikų mamos Astos Vasalauskaitės nuomone, biblioteka neturi nutolti nuo skaitytojo. Į Žirmūnus jos atžaloms - pirmokėliui ir antrokei - važiuoti būtų per toli. Taip ir motyvacija skaityti gali dingti.

„Svarbu, kad vaikai patys vasarą galėtų iki bibliotekos ateiti. Esmė - juk ne ištaigingos patalpos, o kad knygučių būtų“, - sakė moteris.

Jai pritarė ir vilnietė Filomena Marčiulionienė. Ji pasakojo, kad Gelvonų bibliotekoje lankosi ir anūkas, ir ji pati.

„Nesuprantu, kuo šita biblioteka prasta. Sutinku, kad ne europinio lygio, bet čia tikrai daug vaikų ateina skaityti. Mano supratimu, gausiai gyvenamoje teritorijoje biblioteka turi egzistuoti. Jei šitos patalpos netinka, tegul randa kitas. Kam biblioteka trukdo? Juk ateini pasiimti knygos ir išeini. Žinote, šitą biblioteką reikia įrašyti į Raudonąją knygą - visose kaimo bibliotekose kompiuteriai yra, o šita vienintelė kompiuterio negauna, tačiau vis tiek skaitytojai čia eina“, - stebėjosi F.Marčiulionienė.

Tai patvirtino ir bibliotekos vedėja Laima Vaičiūnaitė. Bibliotekų renovacijos ir modernizavimo programa aplenkė Gelvonų biblioteką.

„Musninkų gatvėje yra tokia pat biblioteka, įsikūrusi bute. Kompiuteriai ten yra, o čia... Ar čia ne žmonės lankosi? Ten suaugusiųjų biblioteka, jos neuždaro. Matyt, dėl to, kad suaugusieji moka išsireikalauti, o iš vaikų lengviau atimti. Jie patylės, neprieštaraus, neis streikuoti“, - svarstė L.Vaičiūnaitė.

Uždarymas - staigmena

Šeškinės seniūnijos vyriausiasis specialistas Raimundas Grumadas nustebo, kad Gelvonų biblioteką ketinama uždaryti.

Anot jo, dar šiemet bibliotekai vietos bendruomenės taryba nusprendė skirti 3000 litų - kompiuteriams.

„Gyventojams ta biblioteka reikalinga. Pats žinau, kad biblioteka arti namų yra labai gerai. Kas važiuos į kitą miesto galą, kad pasiimtų knygą ar paskaitytų laikraštį?“ - stebėjosi seniūno pavaduotojas.

Bibliotekos tik gražios arba jokių!

Vilniaus savivaldybės centrinės bibliotekos direktorė Rima Gražienė sako, kad Gelvonų biblioteką išlaikyti kasmet kainuoja apie 63 tūkst. litų. Anot jos, savivaldybei per brangu turėti tokias bibliotekėles butuose, kai netrukus duris atvers moderni trijų aukštų biblioteka Žirmūnuose. Jos statybos kainavo 5 mln. litų.

„Negali savivaldybė statyti naujos bibliotekos ir laikyti tokių aplūžusių kaip Gelvonų“, - sakė R.Gražienė.

Jos teigimu, Vilniuje bibliotekų netrūksta ir kelias uždarius gyventojai didelių nepatogumų nepajus. „Vilnius nėra toks miestas, kad norintis knygos žmogus nerastų, kur ją pasiimti“, - įsitikinusi direktorė.

Šiuo metu Vilniuje veikia 24 viešosios bibliotekos. Per pastaruosius penkerius metus buvo uždarytos net 4 Vilniaus bibliotekos. Nepaisant didelio vietos bendruomenės sujudimo, 2008 metais dėl prastos būklės panaikinta Užupio biblioteka (Polocko gatvėje). Savivaldybė tuomet nerado pinigų bibliotekos patalpoms atnaujinti, todėl pastatą pasišovė parduoti (kol kas nesėkmingai). Dėl prastos būklės taip pat buvo uždarytos Rygos ir Gedimino bibliotekos.

Vilniaus savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Kristina Ulevičiūtė sakė, kad neišvaizdžios, nemodernios bibliotekos turi būti likviduotos.

„Nenuvesite svečio į vieną ar kitą Vilniaus viešosios bibliotekos filialą, nes neatitinka reikalavimų, kurie keliami šiandieninei bibliotekininkystei. Turi būti interaktyvi biblioteka, interaktyvūs fondai, tinklai“, - vardijo savivaldybės atstovė.

„Apsilankykite Vilniaus universiteto bibliotekoje ir pamatysite, kokia turi būti biblioteka. Palyginkite, kokios šiuolaikinės technologijos ten diegiamos“, - apie tai, kokios bibliotekos turi išlikti, kalbėjo K.Ulevičiūtė.

Tačiau ar ne geriau biblioteką modernizuoti, kad ji bent minimaliai atitiktų tuos reikalavimus?

K.Ulevičiūtė teisinosi, kad Gelvonų vaikų biblioteką ketinama uždaryti ne tik dėl prastos būklės, bet ir dėl gyventojų nusiskundimų.

„Biblioteka yra gyvenamųjų namų patalpose. Gyventojai jau kokius 7 metus skundžiasi, kad ten veikia biblioteka, kad jiems trukdo vaikų triukšmas, svetimi žmonės“, - tikino savivaldybės tarnautoja.

Anot jos, lankytojai „kelia buitines problemas“. Kokias, tiksliai pasakyti ji negalėjo.

Dienraščio kalbintiems Šeškinės gyventojams K.Ulevičiūtės žodžiai, esą biblioteka drumsčia ramybę, sukėlė juoką. „Čia ne baras, ne parduotuvė. Į biblioteką žmonės ateina skaityti“, - sakė F.Marčiulionienė.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net