respublika.lt

2018 rugsėjo 25, antradienis

Šimtmetis su tuščiais jautriausiais puslapiaisnuotraukos (12)

2018 vasario mėn. 12 d. 08:41:11
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

„Respublikos” įsidėmėtinas reiškinys - tuščiais puslapiais išleistas savaitraštis „Literatūra ir menas”. Taip protestuojantis prieš kasmet mažinamą finansavimą iš Spaudos, radijo ir televizijos fondo (SRTF) bei Lietuvos kultūros tarybos (LKT).

 

„Litmenis“ išėjo toks baltas tarsi vaiduoklis. Tarsi balta marška apsigaubęs susiruoštų keliauti į kultūros kapines. Kuria kryptimi? Link Karveliškių, Bernardinų ar Rasų? Kur rasti poilsio vietą kultūrai? Į kokį sulįsti konteinerį? Buities atliekų ar plastiko? Ir atsitik tu man taip, kai Lietuva tuoj švęs moderniosios valstybės šimtmetį. Jonas Basanavičius pagalvotų, jog lietuviams, matyt, vėl liepta rašyti kirilica. Užsimanė ne caras, bet Europos Komisija. Todėl protestuojantys tautiečiai, tik ne aušrininkai, varpininkai, bet litmenininkai, nutarė nerašyti visai. Nors rašė seniai. Nuo 1946 m. liepos. Ne viena lietuvių karta su „Literatūra ir menu“ užaugo. „Litmenis“, „Meistras ir Margarita“, „Veidrodis“ bei „Šimtas metų vienatvės“ vienu metu buvo elito požymis. Jei bent čiupinėji „Litmenį“, žaviesi Volandu, Tarkovskiu ir magiškuoju Pietų Amerikos realizmu, vadinasi, esi savas žmogus.

Kultūrų daug

O kas dabar? Paguglinus žodį „kultūros“, sužinai, jog Lietuvoje jų itin daug. Netgi vartojimo, vairavimo, rengimosi, valgymo, gėrimo, kalbėjimo, rašymo ir t.t. Dar turime Kultūros ministeriją, Kultūros tarybą, kultūros fabriką, kultūros paveldo registrą, kultūros vertybių registrą, kultūros centrų, „Kultūros barus“, Kultūros paveldo centrą, Kultūros dieną. Tiek daug kultūrų, įskaitant ir grūdines, o „Literatūra ir menas“ vis vien vos pūkši. Kodėl? Lengviausia būtų absurdiškai atsakyti - tokia ekonominė-socialinė situacija. Trūksta pinigų. O šiuolaikinį skaitytoją, jei iš viso dar skaito, domina kiek kitokia lektūra. O gal ir šiuolaikiniai skaito. Kaip bebūtų, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto svetainėje įkeltą vaizdo įrašą su tuščiu „Litmeniu“ peržiūrėjo 2,5 tūkst. inernautų.

Pinigų mažai

Jei BVP, kaip skelbia Finansų ministerija, kasmet auga, tai ir pinigų kasmet turėtų vis mažiau trūkti. Bent iki sekančios krizės. Tačiau, SRTF ir LKT finansavimas „Literatūrai ir menui“ ne didėjo, bet mažėjo. 2016 m. savaitraščiui abu finansuotojai iš viso skyrė 81 775 Eur. Po metų - 79 500 Eur, o šiemet tik 71 185 Eur. Simboliška. Savaitraštis leidžiamas jau 71 metus. Tad už kiekvienus pragyventus metus, matyt, gavo po tūkstantį premijos. Ir dar liko šiek tiek arbatpinigiams. Kitąkart, matyt, gaus dar mažiau. Taupydami popierių, net negalės išleisti visiškai tuščio savaitraščio.

Griovimas, griovimas!


Parafrazuojant „Literatūros ir meno“ vyriausiąjį redaktorių, poetą, vertėją, eseistą Gytį Norvilą, ne tik eilėraštis, bet ir savaitraštis gali būti tablete. Padedančia žmogui išgyventi. Kai kurių pamatinių dalykų tiesiog negalima atsisakyti, nes būtų per didelė socialinė trauma. Tad bibliotekose tarp visų spalvingų, beverčių, vertingų ar pusiau vertingų knygelių, brošiūrų vis vien fonduose lieka Naujasis ir Senasis Testamentai. Net moderniausiose šeimose lieka apšiurusi prosenelio fotografija ar gimimo metrikai. Visada lieka kažkokios šventyklos. Retai aplankomos, tačiau žmogui būtinos. Kad nesulaukėtų. Toks yra „Litmenis“. Rečiau aplankomas nei blizgūs žurnalai, tačiau vis vien gerai, jog yra. Nors sunku išsilaikyti, kai Lietuva apimta žiaurios savigriovos. Nuo paviršiaus išnyksta dvarai, sunyksta provincijos muziejai, mokyklos. Fonduose, Tarybose posėdžiauja tiek garbių žmonių - pinigų skirstytuvų. Į fondus tiesia rankas didžiulis įvairių pageidautojų miškas. Tačiau skirstytojams vis vien reikėtų atskirti, kas miške - drebulė, o kas - ąžuolas.

Prisiderimas „prie rinkos bei Kalvarijų turgaus“

Pasijuokime. Biografinis romanas „Įsimylėjęs Lamelas Prienuose ir lietuvaitė Onytė“ būtų išpirktas daug greičiau nei „Literatūros ir meno“ tiražas ar maldaknygė. Tad jei mums kasdien kala, jog viską sureguliuoja rinka, „Litmenis“ galėtų vieną lapą skirti kulinarijai. Rubrikai - „Ką ir su kuo valgo Poezijos pavasario laureatai“. Arba rubriką „Šeimyniniai reikalai“. Su kuo ir kada miega Sigitas Parulskis bei Giedra Radvilavičiūtė. „Literatūros ir meno“ redaktorius atskirame skyrelyje aiškintų, kiek į salotas pridėti bolivinės balandos sėklų ir raudonėlio. Poetai, dailininkai pasakotų, kiek pavyko numesti svorio, o Antanas Jonynas aiškintų, kaip pavyko niekada nesustorėti. Intarpuose įterpdamas savo eilėraščius. Galima būtų rengti poetų bėgimo maratonus „Nuo Raseinių prie Dubysos Maironio keliais“. Ar su socialinių tinklų žvaigždute Šalčiūte pasamprotauti, kuo skiriasi Aidas Marčėnas nuo Gintaro Patacko, gero bachūro, didžėjaus Cezio ir Margaretos Tečer (Margaret Teatcher). „Literatūros ir meno“ etatiniai darbuotojai bei bendradarbiai, įsijautę į dabarties dvasią, turėtų tapti stilistais. Tik ne literatūros stilių bei autorių originalumo, bet drabužėlių stilistais. Pvz., rašytoja Renata Šerelytė kūrybos vakarui pasirinko vintažinę „Ralph&Russo suknią su begaliniu skeltuku. Papuošalai „Messika“. Vos išsilaikė ant „Labutinų“. Vakaro remėjas - „Literatūros ir meno“ redakcijai žinomas, bet dar neskelbiamas filantropas. Filantropo išpažintį skaitykite kitame savaitraščio numeryje.

Būtų dar efektingiau, jei „Litmenis“ būtų spausdinamas beveik be teksto. Tik su apnuogintomis ir nelabai kultūros žmonių nuotraukomis. Aišku, meninėmis. Kaip ir tinka solidžiam savaitraščiui. Yra šimtai būtų parduoti šiuolaikiškai įpakuotą šlamštą. Tačiau, aiman, beveik neliko būdų įsiūlyti ne šlamštą, bet rimtą periodinį leidinį. Nepataikaujantį trumpalaikiams skoniams. Nes leidinys nėra kamara, kuriai vienais metais padaromas euroremontas, o kitais metas - indiškas ar braziliškas.

Šviesos tabletė

Lietuvoje dabar dominuoja jėgos kultas. Todėl remiamos tos gyvenimo sritys, kurios simbolizuoja fizinį veržlumą ir fizinę jėgą. Staugimą, plojimą, trypimą. Silpnųjų nušvilpimą, paniekinimą. Tad turintys atliekamų pinigų mieliau rems raumeningą krepšinio komandą, nei kultūrinio savaitraščio išblyškusį kolektyvą. Apsistačiusį ne agresyviais gerbėjais, bet atvėsusios kavos puodeliais. Kita vertus, kai nunyksta tos šviesos tabletės, padedančios išgyventi, ne visi sugeba išgyventi ir griaudėjančiose, švilpiančiose stadionuose. Stadionai kartais ir sutrypia. Tad Lietuvoje, jei nenorime kada nors tapti visiškai sutrypti, dvasiškai suluošinti, nepagailėkime grašių bent toms dar išlikusioms šviesos salelėms. Bent dėl savisaugos.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (12)

 • siurbėlės panikoje? 2018 vasario mėn. 12 d. 20:55:32

  pagooglinus Delfi straipsnį "Valstybės parama G.Landsbergio padėjėjui"
  ž rašoma kokios sumos keliaudavo tokiems mažagabaričiams
  laikraštukams, populiarumo nulis, bet lėšos saviems kaip ir LRTistams,
  tik jau baikit švaistytis mūsų visų pinigais

 • ""dedule"" 2018 vasario mėn. 12 d. 20:45:01


  senai ,jau 28metus loja ant savu ,ponia irgi ir niekas nesupranta,kad ant
  savu loja ir yra nuolankus seimininko tarnai,nes jis tvirtai laiko
  pavadelius savo suniuku.

 • jonis 2018 vasario mėn. 12 d. 16:25:41

  Gyčiui Norvilui, užuot maištavus baltais numeriais,vertėtų
  atsistatydinti iš redaktoriaus posto.Jis turėtų savo lėšomis sutverti
  savo dadaistinį žurnaliuką ir jame spausdinti savo ir kolegų dada.

 • Situacija 2018 vasario mėn. 12 d. 16:24:18

  Lietuva apimta žiaurios savigriovos. Dominuoja jėgos kultas: staugimas,
  plojimas, trypimas, silpnųjų nušvilpimas, paniekinimas...dvasiškai
  suluošinti, nepagailėkime grašių bent toms dar išlikusioms šviesos
  salelėms.

 • Juozas Erlickas. Šviesa tamsoj 2018 vasario mėn. 12 d. 15:25:23

  – Lietuvai dar devyniasdešimties nebuvo, kai atidavė į Europos namus.
  Vadinas, jau tuomet reikėjo priežiūros.
  Tai kas dabar bus? – dūsaujam.
  – Yra ir blaivaus proto šimtamečių, – ramina kiemsargis.
  – O kad neįgali...Tokios gal ir liberalai nebeims, ir valstiečiai
  nepragers.

 • Šimtmetis 2018 vasario mėn. 12 d. 13:57:54

  Šimtmečio minėjime, į prezidentūrą sugrąžinę šimtą nacionalinių
  premijų, laureatai vėl sulindo prie gauruotų trikampėlių. Jubiliejinis
  minėjimas buvo ypatingai nykus – neliko “elito”.

 • senis 2018 vasario mėn. 12 d. 11:48:48

  viskas vyksta pagal plana. 26-ais nepriklausomybes metais uzslaptinus
  Rusijos Federacijos agentus kgbistus, uzimancius visus svarbiausius postus
  salyje, Lietuvai jie paliko tik viena valstybingumo simboli, veliava.
  Dabar, is kiekvieno utiugo girdeti klausimai: ar turi veliava, ar svesi
  valstybes atkurimo simtmeti, bet niekam nerupi, kad daugiau valstybingumo
  pozymiu Lietuva jau nebeturi. Mes, letuviai, budami TSRS sudetyje, labai
  garsiai saukeme, kad esame okupuoti, kad Maskva mus isnaudojame, kad penime
  Leningrada ir Maskva. Dabar nieko nebepenime, patys nedavalge, ir Kremliaus
  kgbistai, palikti Lietuvoje, Lansbergio vadovaujami mums, lietuviams, labai
  aiskiai parodo koks gyvenimas buna okupacijoje. Uz viska gyvenime reikia
  moketi. Brangiausiai, uz kvailuma ir pasiputima. Dedule su Magnolija savo
  darba ismano, atlieka nuosirdziai. Putinas didziuojasi.

 • valdas 2018 vasario mėn. 12 d. 11:28:49

  Kai sou tampa menu,tai jau per trumpa laika pajutom,pamatem,kad
  tai-SUDAS...O tas sudas toks gajus ,kad per babkes paverciama,pakvipinama
  bet kokiu kvapu ar spalva.Bet suda kvepink,nekvepines,pakuok i ka nori jis
  liks sudu m2,ar -n-uoju...O pinigai -babkes plaukia ten,kur lengva kuo
  greiciau ir daugiau isplaut...

 • Nesuvokiama 2018 vasario mėn. 12 d. 10:25:34

  kuo paaiškinti, kad augant ekonomikai, didėjant biudžetui, finansavimas
  kultūrai, sportui, sveikatos apsaugai mažėja. Siūlymas naikinti
  ligonines rajonuose skamba iš viso makabriškai, nes ten gyvenančius
  žmones iš karto pasmerkia,be to toliau naikinami regionai, juos visiškai
  izoliuojant, ten ne tik darbo vietų nelieka, bet mažėja patrauklumas
  dėl visų paslaugų nepasiekiamumo. Sovietiniais laikais buvo statomi
  teatrai, leidžiami kultūros leidiniai, o dabar... Kur dingsta pinigai?

 • na 2018 vasario mėn. 12 d. 09:46:39

  O,ka jie veltui dalijami?,Net paprasto laikrascio nebeiperkam,kiek kainos
  isaugusios,apie knygas galim tik pasvajot,o verkiama ,kad neleidziama
  traint valstybes pinigu

 • >Safyrui 2018 vasario mėn. 12 d. 09:10:40

  pritariu, gerai pasakyta. Man kažkas nesuvokiamo, kaip galima tokią
  svarbą turinčius kultūros žurnalus smaugti ir engti, kad tik
  užsidarytų, kad tik nutrauktų veiklą, kad tik neišsilaikytų. Geriau
  kokią „Ikoną“ „Panelę“ ar dar kokį briedinį žurnalą uždaro,
  NET UŽDRAUDŽIA, o ne smaugia didelę vertę turintį Litmenį...

 • Safyras 2018 vasario mėn. 12 d. 09:01:33

  Ne veltui yra geras posakis, jėga yra , proto nereikia. Kam ta lietuvių
  kalba parašyti eilėraščiai, prozos kūriniai, kai matome, kad politikai
  egzaminuoja ministrus ar jie moka užsienio kalbą, bliauna angliškai
  (dainavimu tai nepavadinsi) per projektus, bando kopijuoti užsienio
  atlikėjų pačius geriausius kūrinius, tačiau vien noro neužtenka,
  reikia dar ir talentą turėti. O su fantazija, tai visiška katastrofa:
  pasikraipo TV scenoje saviveikliniu lygiu ir jau pateikiama, kaip meno
  aukštumos. O jau žurnalistų noras išgarsinti visus tuos nevykėlius,
  kurie sugeba tik savo "nuotykius" rašyti ar skelbti, tačiau iš tikrųjų
  tai padaro linčo teismą ir dar tuo didžiuojasi... Niekas gydytojui
  neduoda peilio į rankas, kad jis eksperimentuotų su ligoniu be jokių
  žinių ar patirties, o su švietimo sistema, su tikrom vertybėm elgiamasi
  , kaip smėlio dėžėje: palija naujas politikų lietutis ir vėl nauja
  revoliucija, tik visi saugo savo kišenę, kad ji netuštėtų, o likusieji
  tegul važiuoja kur nori...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NUŽUDYTA: Kazachstano sostinėje Astanoje nužudyta interneto portalo „Nur.kz“ žurnalistė Irina Beketova.
 • UGNIS: šiaurės Londono laisvalaikio centre įsiplieskė gaisras, ugnis apėmė Haiburio rajone esančio vieno aukšto pastato stogą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar dar vis turite neiškeistų litų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +4   +8 C

   +2   +10 C

 

   +8  +12 C

  +9  +13 C

   +11  +15 C

 

   +15  +17 C

  7-12 m/s

 3-8 m/s

 

    2-7 m/s

 

USD - 1.1773 PLN - 4.3009
RUB - 77.5752 CHF - 1.1290
GBP - 0.8946 NOK - 9.5693
reklama
Ukis 2018