Sankt Peterburge, ansamblis „Arinuška“ pristatė L.Rimšos misteriją „Senasis tikėjimas“nuotraukos

2017 balandžio mėn. 21 d. 13:29:44 Perskaitė 526

2017 m. balandžio 13 d. 19 val. koncertų salėje „Jaani kirik“ įvyko Lietuvos ir Rusijos atlikėjų koncertas, skirtas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai. Koncerto organizatoriai – Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centras, drauge su Lietuvos Respublikos generaliniu konsulatu Sankt Peterburge ir Sankt Peterburgo valstybine N. Rimskio-Korsakovo konservatorija. Renginio partneriai – Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Vilniaus Broniaus Jonušo muzikos mokykla. Svečių gretose – diplomatai, fondo „Russkij mir“ direktorius Oleg Mukovskij, Zarasų miesto meras Nikolajus Gusevas,  Sankt Peterburgo konservatorijos dėstytojai ir studentai, Sankt Peterburgo lietuvių bendruomenės atstovai. Vienoje scenoje susitiko dviejų kultūrų – Rusijos ir Lietuvos – muzikinės tradicijos. Vyko ne tik dviejų šalių, bet ir dviejų krypčių - autentiško folkloro ir jo kūrybinių interpretacijų dialogas.

 

Pirmoje koncerto dalyje atlikėjai iš Lietuvos – folkloro ansamblis „Arinuška“ (vadovai Irena ir Nikolaj Zacharovai), perkusininkai Laimonas Staniulionis, Lukas Budzinauskas, Ernestas Verba, drauge su Peterburgo A. Paulavičiaus jaunimo simfoniniu orkestru (meno vadovas ir dirigentas Aleksej Vasiljev), garsiu Maskvos gitaristu Aleksandru Papijumi, unikalaus gerklinio dainavimo atlikėjais Battulgi Vančindoržy (Mongolija) ir Charataj Taskarakov (Respublika Chakasija) atliko šiuolaikinio Lietuvos kompozitoriaus Lino Rimšos kūrinį „Senasis tikėjimas“. Klausytojai liko sužavėti rusų sentikių folkloru pagrįstu world music (pasaulio muzika, etnika) formato kūriniu. „Aš nesitikėjau – iki ašarų, matyt, gyliai viduje mes žinome iš kur atėjome ir ką atnešėme! Nepakartojami įspūdžiai po koncerto“ – pasakojo viena klausytoja. 

Lietuvos Respublikos generalinis konsulas Sankt Peterburge ponas Dainius Numgaudis pabrėžė, kad labai ilgai svarstė kaip Sankt Peterburge paminėti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą. „Peterburge padaryti tai „kaip nors“ tiesiog nepadoru, - tarė jis. – Mes turėjome pristatyti įvairias mūsų valstybių puses“. Anot Numgaudžio, neparodžius kokios tautos ir kaip gyvena Lietuvoje, „paveikslas“ būtų neužbaigtas, juodai-baltas.

Folkloro ansamblis „Arinuška“, šiemet švenčiantis savo 20-metį – vienintelis Lietuvoje kolektyvas, autentiškai pristatantis rusų, baltarusių, lenkų, ukrainiečių, totorių ir kitų, nuo senų laikų gyvenančių Lietuvos teritorijoje tautų tradicinę kultūrą. Savo šalyje atskiro pristatymo nereikalaujantis, kolektyvas yra visiems žinomas ne tik kaip daugelio konkursų ir festivalių laureatas, bet taip pat kaip world music formato projektų, kurių autoriai – Lietuvos ir Rusijos kompozitoriai, užsakovas ir dalyvis. Lietuvos Respublikos generalinio konsulo Sankt Peterburge Dainiaus Numgaudžio pakvietimas pristatyti ryškų daugiatautės Lietuvos muzikinės kultūros pavyzdį, interpretuotą talentingo Lietuvos kompozitoriaus Lino Rimšos, „Arinuškai“ ne tik didelė garbė ir atsakomybė, bet ir aukštas 20 metų kūrybinės veiklos įvertinimas. Generalinis konsulas padėkojo susirinkusiems svečiams ir pareiškė tikintis, kad tokie susitikimai taps reguliariais.

Sankt Peterburgo konservatorijos rektorius profesorius Aleksej Vasiljev papildė, kad santykiai su Lietuva susiklostė ypatingi. „Orkestrui, kuriam vadovauju – jaunimo simfoniniam orkestrui yra suteiktas Paulavičiaus – lietuvių kilmės rusų kompozitoriaus vardas. – Ir šie ryšiai niekada nenutrūko“. Jis pažymėjo, kad koncerto metu skambėjusieji kūriniai padėjo pajusti pasaulio kultūrų vienybę.

Antroje koncerto dalyje Sankt Peterburgo valstybinės N. Rimskio-Korsakovo konservatorijos folkloro ansamblis (meno vadovė Galina Lobkova) pristatė klausytojams programą „Jaunimo šventės pagal liaudies tradicijas“. Tai unikali galimybė pasinerti į šventinių žiemos laikotarpio jaunimo susibūrimų atmosferą, taip pat susipažinti su pavasario gatvės ratelių, kurie prasideda po Šv. Velykų tradicija. Skambėjo Rusijos Šiaurės, Uralo ir Sibiro dainos, užrašytos folkloro ekspedicijų metu ir maksimaliai priartintos prie tikro, etnografiškai tikslaus skambėjimo.

Dviejų kultūrų dialogas tęsis Kaune, kur balandžio mėnesį vyks Sankt Peterburgo dienos.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net