Režisierė, susižavėjusi savo filmo heroje

2012 balandžio mėn. 03 d. 12:00:11 Perskaitė 1357

Trumpametražių ir dokumentinių filmų kūrėja Giedrė Beinoriūtė, kurios naujas filmas "Specialistė" rodomas festivalio "Kino pavasaris" konkursinėje programoje "Trumpas konkursas", teigia, kad ji kuria apie tuos sutiktus žmones, kurie žavi savo išskirtinumu ir tvirtu charakteriu. Tokia jos herojė neregė Eglė, studijuojanti garso režisūrą.

Kovo 24 d. "Kino pavasaryje" vykusioje filmo premjeroje G.Beinoriūtė nedalyvavo, nes tuo metu viešėjo Kijeve, kur taip pat vyko kino festivalis. Jis buvo svarbus tuo, kad ten buvo pristatytas projektas "15 jaunų apie jaunus" ("15 Young by Young"), kurio dalis ir yra filmas "Specialistė".

Nuo 1997 m. sukūrusi apie dešimt kino filmų, tarp kurių ir garsusis "Balkonas", vėliau pelnęs "Sidabrinės gervės" apdovanojimą, G.Beinoriūtė per 15 minučių bando papasakoti neregės mergaitės, kuri studijuoja Lietuvos teatro ir muzikos akademijoje garso režisūrą, istoriją. Kuo ją patraukė būtent ši asmenybė?

"Eglė mokosi muzikos akademijoje, kurioje aš dėstau. Tad pirmiausia ją pamačiau vaikštančią akademijos kiemu ir koridoriumi ir atsisakančią pagalbos, kurią jai kažkas pasiūlo. Paskui Eglę sutikau garso režisūros egzamine, kur ji atliko tokią pačią užduotį kaip ir regintieji - filmo dubliažą. Taip pamažu pradėjau ja domėtis. Bet pirmiausia pamaniau, kad mano studentai privalėtų sukurti apie ją filmą dokumentikos užduočiai. O kai mane pakvietė kurti filmo "15 jaunų apie jaunus" projektui, prisiminiau Eglę, tuomet artimiau susipažinom".

Taip atsirado trumpas filmukas apie darbščią merginą, kuri nori būti gera specialistė. Tad dėl savo pasirinkimo režisierė nesigaili ir mano, kad toji mergina patiks ir žiūrovams. "Įsimylėti Eglę galima ne iš pirmo žvilgsnio, o iš balso. Ir dar dėl jos nuostatos, kad dirbti reikia kiekvieną dieną, nes tingėjimas tave pražudys", - kalba G.Beinoriūtė.

Kaip G.Beinoriūtė tapo tarptautinio dokumentinio projekto "15 jaunų apie jaunus" dalyve? "Šį projektą, kuris skiriamas Sovietų Sąjungos žlugimo 20-mečiui, inicijavo ir koordinuoja latvių prodiuserė Ilona Bičevska, atstovaujanti kompanijai "Avantis promo". Ji mane ir pakvietė dalyvauti, - pasakoja Giedrė. - Projektas vienija 15 jaunų režisierių iš buvusių Sovietų Sąjungos respublikų. Kiekvienas režisierius kūrė 15 minučių dokumentinį filmą, kurio pagrindinis herojus - jaunas žmogus, gimęs kartu su Nepriklausomybės atgavimu".

Beje, "Specialistės" siužetas neturi nieko bendro su politiniais dalykais. Tai - žvilgsnis į merginos, gimusios kartu su Nepriklausomybe, gyvenimo dieną. "Tikrai stengiausi atsikratyti bet kokių iliuzijų bandyti per 15 min. apibendrinti visą dvidešimtmetį, atspindėti visą valstybę ar politinius procesus, - pasakoja režisierė. - Kita vertus, manau, kad kiekviename žmoguje iš principo atsispindi visas pasaulis. O prieš dvidešimt metų gyvendama Eglė tikrai nebūtų galėjusi studijuoti garso režisūros, nes ir tokios specialybės akademijoje dar nebuvo, ir aklieji nebuvo taip integruoti į švietimo sistemą".

Kurdama bet kokį filmą G.Beinoriūrė neapsieina be lengvos ironijos ar humoro. Ar tai ji daro, nes gyvenime yra optimistė, ar nori įtikti žiūrovams? "Nežinau. Tiesiog taip išeina. Tikiuosi, kad ir pati nesu pesimistė ar niurzglė", - atsako režisierė, kuri yra išleidusi ir poezijos knygelę "Laiškai karaliui", pasižyminčią ironiškais ir žaismingais posmais. Paklausta, ar humoras ir žaismingumas padeda įveikti kasdienybės pilkumą, Giedrė atsako: "Matau ir tą pilkumą, dėl daug ko skauda širdį, bet daug kas ir džiugina. O humoras ar ironija - taip, tikriausiai padeda tą skausmą sumažint, padeda pažiūrėt kitu kampu. Tiesiog pati nemėgstu niurzglių. Kai išmokau juokauti, manau,
tapau laimingesnė".

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net