respublika.lt
 

Pagerbti 2012 metų mokytojai (atnaujinta 09:12)nuotraukos

2013 kovo mėn. 15 d. 09:12:18
Rūta JUKNEVIČIŪTĖ, „Respublikos“ žurnalistė

Vakar Vyriausybės rūmuose premjeras Algirdas Butkevičius bei Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis pagerbė 2012 metų mokytojus. Premijos, laureatų ženklai ir regalijos įteiktos penkiems geriausiems pedagogams.

×
nuotr. 4 nuotr.
Vyriausybėje apdovanoti penki Metų mokytojai. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.


Šiemet Metų mokytojo premijos atiteko: Andriui Poručiui, Vilniaus Mikalojaus Daukšos vidurinės mokyklos istorijos mokytojui ekspertui; Rasai Rugelienei, Kėdainių „Ryto“ pagrindinės mokyk­los pradinių klasių mokytojai ekspertei; Romai Ruočkienei, Prienų „Žiburio“ gimnazijos muzikos mokytojai ekspertei; Aldonai Šventickienei, Vilniaus Žemynos gimnazijos mokytojai ekspertei; Aldonai Vieliūtei, Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centro surdopedagogei, pradinių klasių mokytojai ekspertei.

Mokytojas - ir draugas, ir autoritetas

Istorijos mokytojas, Lietuvos edukologijos universiteto lektorius A.Porutis Metų mokytojo titulą pelnė mokinių ir mokyklos bendruomenės iniciatyva. Mokiniai jį vertina ne tik už erudiciją, bet ir subtilų humoro jausmą, principingumą, kultūrinį akiratį.

Be to, istorikas aktyviai dalyvauja įvairiuose nacionaliniuose projektuose, rengia moksleivius olimpiadoms.

„Respublikos“ kalbintas A.Porutis sakė, kad mokinių įvertinimas - jam pats garbingiausias apdovanojimas.

Paklaustas, kaip pavyksta pelnyti mokinių simpatijas, jis sakė stebulingo recepto neturintis.

Nors A.Porutis universitete moko būsimuosius mokytojus, kaip bendrauti su mokiniais, pats esą jokių ypatingų taisyklių nesilaiko. Tiesiog dirba iš širdies.

„Aš neturiu jokių receptų, jokiomis didaktinėmis taisyklėmis nesivadovauju. Tiesiog elgiuosi, kaip širdis liepia, darau taip, kaip man atrodo. Manau, kad svarbiausia yra nuoširdus bendravimas. Aš stengiuosi su mokiniais bendrauti ne tik pamokų metu, bet ir po jų. Tokia veikla kaip mokytojų ir mokinių krepšinio varžybos, įvairūs žygiai padeda lengviau susibendrauti“, - sakė pedagogas.

Jis įsitikinęs, kad mokytojas vaidina svarbų vaidmenį mokinio gyvenime, yra tarsi kelrodis.

Pats A.Porutis iki šiol buvusius savo mokytojus laiko autoritetais. Vakar, prieš atsiimdamas Metų mokytojo apdovanojimą, istorikas nepamiršo jų aplankyti ir padėkoti už suteiktas žinias.

„Mano pagrindinis motyvas rinktis mokytojo profesiją ir buvo mano mokytojai. Aš turėjau labai gerus mokytojus, kurie sugebėjo sudominti. Jie mus ir mokė, ir bendravo. Todėl ir aš stengiuosi toks būti“, - sakė jis.

Gerų žodžių mokytojas negailėjo ir savo mokiniams. Jis pripažino, kad šiandien jaunimą sunkiau sudominti, tačiau jei pavyksta - mokiniai nustebina net pačius mokytojus.

„Mokiniai noriai dalyvauja olimpiadose. O ten jau mokinių žinios stebina ne tik mokytojus, bet ir komisijoje sėdinčius universitetų profesorius. Mokinių visokių yra. Jei pažiūrėsi „Klausimėlį“, situacija atrodys vienaip, o jei „Tūkstantmečio vaikus“ - vėl kitaip“, - juokėsi istorikas.

Pirmoji mokytoja - tarsi antra mama

Pradinių klasių mokytoja R.Rugelienė įvertinta už aktyvumą, gebėjimą susieti tradicijų ir tautos vertybių puoselėjimą su moderniomis metodikomis, technologijomis. Jos sukurtais uždavinynais, leidiniais mokytojams, testais naudojasi visa Lietuva.

R.Rugelienė mokytoja dirba jau 20 metų. Per tiek laiko spėjo išleisti šešias pradinukų laidas. Nemaža dalis jos mokinių - jau suaugę. Ji sako, kad didžiausias džiaugsmas - kai į gyvenimą išėję mokiniai prisimena ir aplanko savo pirmąją mokytoją: „Kai mokinys tave prisimena - tai didžiausias mokytojo darbo įvertinimas“.

Ji taip pat akcentavo, kad pirmoji mokytoja labai svarbi vaiko gyvenime. Todėl mokytojas negali dirbti atmestinai, žiūrėti į vaikus tarsi į svetimus.

„Ta pradžia - turbūt ir pati sunkiausia, ir lengviausia. Pradžia labai svarbi - tai tarsi pamatai. Juk kaip paklosi, taip vėliau ir gulės. Vaikui reikia labai daug dėmesio. Ir antra mama pabūti, ir nuoširdaus bendravimo. Mažo vaiko neapgausi, jis tikrai pastebės tavo abejingumą. Jie kitaip nei vyresni vaikai - labai daug dėmesio reikalauja“, - kalbėjo R.Rugelienė ir pridūrė, kad mokytoju dirbama iš pašaukimo.

„Be pašaukimo tai būtų tiesiog kasdienis darbas, į kurį keliesi ir eini per prievartą. Nelieka jokio malonumo. O to labai reikia, kad mokytojas dirbtų nuoširdžiai“, - sakė ji.

Didžiausias apdovanojimas - mokinių užsidegimas

Mokytoja iš Prienų R.Ruočkienė apdovanota už aktyvumą, gebėjimą sutelkti mokinius kūrybiniam darbui. Jos mokiniai skina laimėjimus įvairiuose konkursuose.

„Respublikai“ muzikos mokytoja sakė, kad jai didžiausias pasiekimas - mokinių užsidegimas, noras dainuoti.

„Turbūt sunkiausia, kai nepavyksta mokinių uždegti. Atrodo, tau pakyla sparnai ir mokinius galėtum kartu paskraidinti, tačiau jei jiems pritrūksta iniciatyvos, jei jų akys abejingos... Sunkiausia būna, jei nerandi juose tos kibirkšties“, - apie sunkumus mokytojo darbe kalbėjo R.Ruočkienė.

Ji pripažino, kad nelengva jaunimą priversti pamilti liaudies dainas, įtikinti, kad jos nėra nuobodžios. Tačiau ir šie iššūkiai pedagogei įveikiami. Ji yra subūrusi paauglius berniukus į vaikinų ansamblį, dalyvaujantį „Dainų dainelės“ konkursuose.

„Kai mokiniai man pasako, kad iš „Dainų dainelės“ programos jiems pati gražiausia - liaudies daina... Ko dar daugiau mokytojui norėti? Aš visada mokiniams kartoju, kokie mes, lietuviai, esame unikalūs, kad mūsų kalba ir mūsų kraštas yra nuostabūs. Mes turime unikalų muzikos žanrą - sutartines, kurio niekur kitur nėra, nebent Naujojoje Zelandijoje“, - kalbėjo muzikos mokytoja.

Jis sako, kad jos tikslas - padėti suprasti mokiniams, kuo Lietuva yra unikali, išmokyti mylėti savo kultūrinį paveldą.

„Kažkodėl kitur nuvažiavę mes vis pamirštame, kokia nuostabi esame tauta. O man norisi, kad žmonės didžiuotųsi būdami lietuviai. Žinoma, gerbtų kitus, bet ir žinotų, už ką reikia gerbti mus“, - sakė ji.

Mokiniai rečiau paima knygą

A.Šventickienė Metų mokytojos premiją pelnė už svarbius, esminius lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino vertinimo kaitos parengiamuosius darbus. Ji dirbo Egzaminų vertinimo komisijos pirmininke. Jos reikšmingiausi darbai susiję su naujo lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino kaita ir naujovių diegimu.

Lituanistė sakė pastebėjusi, kad mokinių raštingumas mažėja. O grožinės literatūros knygas vis dažniau nukonkuruoja internetas, kompiuteris ar televizija.

„Mes, valstybinio egzamino vertintojai, pastebime, kad reikia imtis priemonių. Reikia didinti mokinių raštingumą. Šiandien mokiniams atsiveria visai kitas įdomybių pasaulis. Jiems jau ne taip paprasta įduoti į rankas kurį nors Mariaus Katiliškio romaną ar net Justino Marcinkevičiaus dramą. Mokiniai skaito mažiau. Be to, jie skaito nesusitelkę, neįsigilina į kūrinį, nes juos blaško kompiuteris, jie rašo žinutes. Suprantama - jie tiesiog gyvena čia ir dabar ir daro, kas jiems smagu. Todėl šiandien mokytojas turi labai daug dirbti, ieškoti būdų, kaip mokinį sudominti“, - kalbėjo A.Šventickienė.

Paklausta, ar mokytojai šiandien pakankamai vertinami mokinių, ar jų autoritetas nėra sumenkęs, A.Šventickienė buvo optimistiška. Jos įsitikinimu, mokytojo įvaizdis visuomenės ir vaiko akyse priklauso tik nuo paties mokytojo pastangų. „Aš manau, kad mes šiandien per daug niurzgame. Jei patys nemenkinsime savęs, tai ir profesijos prestižas nebus sumenkęs. Reikia dirbti, kad tą autoritetą išlaikytume“, - tvirtino lietuvių kalbos mokytoja.

Gyvenimą paskyrė vaikams

Surdopedagogė A.Vieliūtė visą gyvenimą paskyrė neprigirdintiems ir kurtiems vaikams. Atsiimdama Metų mokytojo premiją ji dėkojo Dievui už mokytojos kelią.

„Aš - iš kitos visuomenės, kurioje mes mažai kalbame, bet mažai kalbėdami daug pasakome“, - apie savo darbą sakė A.Vieliūtė.

Mokytoją vertina ne tik jos mokiniai, bet ir jų tėveliai. A.Vieliūtei pavyksta taip sudominti mokinius, kad jie nenori praleisti pamokų net tuomet, kai serga. Kokia paslaptis?

Pedagogė sakė, kad taip yra greičiausiai dėl to, kad pavyksta su pradinukais susidraugauti. „Aš visada sakau vaikams, kad aš jiems pusiau mokytoja, pusiau močiutė. Pamokose mes beveik nesėdime, visko mokomės per žaidimą. Juk vaikams taip įdomu“.

Jos tikslas - padėti neprigirdintiesiems ir kurtiesiems įsilieti į girdinčiųjų visuomenę, „išmokti girdėti širdimi“. Šiems vaikams, anot jos, reikalinga didžiulė meilė, kiek­vienas jų nori būti matomas, pastebėtas.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Gyvenimas"

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • UŽDARO: Vokietijos parfumerijos tinklas „Douglas“ Europoje uždaro 70 parduotuvių.
  • VIDAUS POLITIKA: Prezidentūros vidaus politikos grupėje dirbs 4 patarėjai, sako prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Povilas Mačiulis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
Tobago Anthony Joseph.

Ar teisinga, kad vienas asmuo negalės įsigyti daugiau nei 1500 ha miško?

balsuoti rezultatai

Ar šiandieną pavyktų atkartoti Baltijos kelią?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+10 +12 C

 +11 +14 C

 

 +12 +14 C

+22 +23 C

 +22 +25 C

 

 +23 +24 C

0-3 m/s

 0-3 m/s

 

0-2 m/s

 

USD - 1.1083 PLN - 4.3643
RUB - 72.7560 CHF - 1.0905
GBP - 0.9115 NOK - 9.9390
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis