O.Balakausko asmenybė ir kūryba - jubiliejinėje konferencijoje

2012 balandžio mėn. 17 d. 15:38:18 Perskaitė 652

Lietuvos muzikos ir teatro akademija ketvirtadienį Vilniuje rengia metinę konferenciją "Modernumo diskursas šiuolaikiniame Lietuvos mene".

Akademinis renginys šįmet dedikuojamas vieno ryškiausių Lietuvos kompozitorių - modernisto, pedagogo, diplomato Osvaldo Balakausko 75 metų jubiliejui, todėl nemažai konferencijos pranešimų skiriama šio menininko asmenybei ir kūrybai.

Bus pristatomi O. Balakausko kūrybos ir kompozicinės sistemos tyrimai, jo muzikos padėties lietuvių meno modernėjimo procesuose klausimas, aptariamas O. Balakausko kompozicinės mokyklos reiškinys.

Taip pat konferencijoje bus gvildenami kultūrologijos, muzikinio ugdymo klausimai, modernumo sklaidos Lietuvos meno kontekstuose, modernizmo ir postmodernizmo lūžio lietuvių muzikoje ir teatro mene aspektai, aptariamos inovacijos meno istorijos, estetikos, interpretacijos ir teorijos baruose bei gilinamasi į muzikinio ugdymo XXI a. situaciją ir problematiką.

Konferencijoje savo pranešimus skaitys 17 pranešėjų iš Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bei Šiaulių universiteto ir Ukrainos - Kijevo muzikos akademijos profesorė Liuba Kijanovskaja skaitys pranešimą apie O. Balakausko studijų metus Ukrainoje ir tuometę Kijevo muzikinę atmosferą.

O. Balakauskas mokėsi tuomečio Vilniaus pedagoginio instituto (dabar Lietuvos edukologijos universitetas) Muzikos fakultete (1957-1961 m.), Kijevo konservatorijoje studijavo kompoziciją, dirbo Lietuvos kompozitorių sąjungos konsultantu.

Atgimimo metais O. Balakauskas buvo Sąjūdžio tarybos narys, Lietuvos ambasadorius Prancūzijoje, Ispanijoje ir Portugalijoje (rezidavo Paryžiuje 1992-1994 m.). Baigęs diplomatinį darbą dirbo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (profesorius, Kompozicijos katedros vedėjas 1988-1992 ir 1994-2006 m.).

O. Balakauskas yra vienas iš nedaugelio šiuolaikinių Lietuvos kompozitorių, plėtojančių originalią muzikos komponavimo sistemą, išplėtotą teorinėje studijoje "Dodekatonika" (I dalis buvo išleista Krokuvos muzikos akademijoje). Kūrybinio kelio pradžioje studijuodamas Kijeve O. Balakauskas bendravo su avangardistines idėjas puoselėjančiais Ukrainos kompozitoriais, susižavėjo kompozitorių Karlheinco Štokhauzeno (Karlheinz Stockhausen), Pjero Bulezo (Pierre Boulez), Janio Ksenakio (Iannis Xenakis) ir ypač Antono Veberno (Anton Webern) ir Olivjė Mesiano (Olivier Messiaen) kūryba.

O. Balakauskas sukūrė baletą "Makbetas", 4 simfonijas, "Kalnų sonatą" fortepijonui ir orkestrui, 6 koncertus, vokalinių ir instrumentinių kūrinių.

Už nuopelnus Lietuvai O. Balakauskas apdovanotas Nacionalinė kultūros ir meno premija (1996 m.), Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino III laipsnio ordinu (1998 m.).

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net