respublika.lt

2018 kovo 24, šeštadienis

Luvro vertas eksponatas iš Kriaunųnuotraukos (3)

2018 vasario mėn. 16 d. 22:49:51
Jaunius POCIUS, „Respublikos“ žurnalistas

Vasario 16-ąją susirinkusieji į iškilmes Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, kur bus atliekamas grandiozinis kompozitoriaus Kipro Mašanausko kūrinys „Gloria Lietuvai“, turės unikalią progą prisiliesti prie Luvro erdvių verto eksponato. Čia jie pamatys iš Rokiškio rajono atkeliavusį pagonybės laikus menantį varpą, dėl kurio Kriaunų miestelyje jau senokai nerimsta aistros.

 

Kai visoje šalyje skambės bažnyčių varpai, Kriaunų miestelio žmonės labai norėtų, kad į tą chorą įsilietų ir jų Dievo Apvaizdos bažnyčios varpas. Deja, kriauniškiai savo padangėje jo balso negirdės ne tik dėl to, kad šiam laisvės šaukliui numatyta itin svarbi misija sostinėje.

„Mes turime seniausią Baltijos regione varpą, bet jo nėra. Tai yra iš tikrųjų didžiulė netektis bendruomenei“,- „Respublikai“ kalbėjo kriauniškė bibliotekininkė Au dronė Telšinskienė, kaip miestelis neteko savo įžymybės.

O nutiko štai kas. Prieš trejetą metų varpus tyrinėjęs mokslininkas Gintautas Žalėnas, vykdamas į Rokiškį, užsuko į Kriaunas. Tikėjosi Dievo Apvaizdos bažnyčios varpinėje apžiūrėti garsiųjų meistrų Boleslovo Venerio ir Jono Delamarso liejinius. Zakristijonui atrakinus varpinę, svečiai išvydo ne du, o tris varpus. Būtent nuo trečio delegacijai atvipo žandikauliai.

„Supratome, kad tai labai didelė vertybė. Mes, tuo metu buvę varpinėje, paskambinome klebonui ir susitarėme, kol nebus atlikti galutiniai tyrimai, naujienos niekur neviešinti“, - pasakojo A.Telšinskienė.

Kol to trečiojo varpo žymenys buvo tyrinėjami, jis tyliai ramiai ilsėjosi varpinėje. Tačiau po metų, 2016 -ųjų rugpjūčio 23-iąją, varpas dingo. Susirūpinę kriauniškiai tuoj paskambino Obelių klebonui Laimonui Nedveckui. Pasirodo, toji brangenybė toli neiškeliavo, tik iki Rokiškio muziejaus filialo Obeliuose.

„Skaudu, kad išvežant apie tai mūsų neinformavo. Kreipėmės į Rokiškio dekanatą, į Panevėžio vyskupiją, rajono merą, norėdami, kad varpas grįžtų jei ne į varpinę, tai bent į Kriaunų muziejų. Bet iš visur tyla“, - pasakoja A.Telšinskienė.

Anot seniūno Arvydo Rudinsko, vasarą į miestelio šventę susirinkę kraštiečiai vieningai nusprendė - varpas turi būti grąžintas į Kriaunas.

Iš pradžių klebonas esą sakęs, kad miestelio muziejuje reiktų įrengti signalizaciją. Praėjusį gruodį ši sąlyga buvo įvykdyta, tačiau varpas vis tiek negrįžta.

Toliau nuo pagundų

„Siekiant varpo saugumo, varpas yra laikinai deponuotas Obelių muziejuje, - ramina klebonas. - Jis yra parapijos nuosavybė ir tikrai į Kriaunas grįš“.

L.Nedveckas tikino, jog tokio žingsnio imtasi neatsitiktinai. Mat 2008 metų spalį šiaurės rytų Lietuvoje buvo pavogti Kupreliškio, Salamiesčio, Aleksandravėlės, Suosto ir Onuškio (Rokiškio r.) trys varpai. Tai nutiko vos per dvi savaites. Iš dingusiųjų tesugrįžo vienintelis - į Onuškio bažnyčią. Jį policija atrado kažkokio verslininko sodyboje.

Nieko keista, kad minėtos vagystės vyko beveik prieš dešimtmetį, o Kriaunų varpo saugumu susirūpinta tik pastaruoju metu. Niekas nežinojo, kad tokios brangenybės ten esama.

„Jis kabėjo ir tiek. Ir klausimas, kada apskritai jis buvo naudojamas“, - L.Nedvecko žodžiais, niekas iš senų žmonių neatsimena, kad kas nors būtų juo skambinęs. Kriauniškiai girdėdavę kitus, Venerio ir Delamarso nulietus.

Kunigo manymu, išvežti varpą reikėję, nes mokslininkas G.Žalėnas padaręs klaidą paskelbdamas apie radinį „visam pasauliui“.

Klebonas porina, kad pasklidus garsui apie tokį unikalų daiktą, atsirado norinčių jį įkurdinti Rokiškio bažnyčios varpinėje. Būta siūlymų išvežti arba į Kauno karo muziejų, arba į Nacionalinį muziejų, arba į Bažnytinės dailės muziejų Mykolo bažnyčioje. Tačiau klebonas galvoja kitaip.

„Nesutinku, kad iš kaimo reikia išgabenti viską dėl to, kad jis tamsus ir prasigėręs. Nespręskime apie provinciją iš televizijos laidų „TV pagalba“ arba „24 valandos“. Kaimuose yra pakankamai šviesių žmonių“, - savo poziciją, kuri turėtų būti visai priimtina Kriaunų bendruomenei, dėstė dvasininkas.

Pasak jo, bažnytinėms vertybėms yra daugybė pavojų. Ir dėl atrastojo varpo jis jautęs spaudimą. Itin atkaklus buvęs vienas verslininkas. Labai norėjo to varpo.

„Aš jo klausiau, o kokia nauda iš to būtų Kriaunų kraštui. Juk šita parapija garsi ne tik Griškevičiumi (buvęs Lietuvos komunistų partijos pirmasis sekretorius), tai ne tik revoliucionierių kraštas. Juk bažnyčia stovi senosios vietoje, tos, kurioje krikštytas Strazdelis“, - po tų žodžių verslininkas nuėjo net neatsisveikinęs.

O kodėl jis nenorėtų, kad tas varpas grįžtų į Kriaunas? Jeigu ne į bažnyčią, tai bent į muziejų?

Bažnyčioje reikalingi „inžineriniai sprendimai“, o Obelių muziejus yra laisvės kovų muziejus, todėl ten tas varpas labai tinka. Tuo tarpu Kriaunose, sako, šalia Petro Griškevičiaus portreto - niekaip.

Tiktų net Luvrui

O ką mano savo gyvenimo atradimą Kriaunose padaręs tyrinėtojas G.Žalėnas?

Jo požiūriu, kelbonas L.Nedveckas buvo visiškai teisus, pasirūpinęs vertingojo radinio apsauga Obelių muziejuje. Nes Kriaunų Dievo Apvaizdos bažnyčios durys...kaip čia pasakius...

Mokslininkas nustebo „Respublikos“ skambučio sulaukęs kaip tik tuo metu, kai baigė rašyti varpo ekspertizės aktą. Paprašytas pacituoti, kokias išvadas padarė, reziumavo: „Tai seniausias Baltijos pietrytiniame areale esantis varpas. Arealas - dabartinė Baltarusija, Kaliningrado sritis, Lietuva, Latvija, Estija. Senesnis instrumentas, ko gero, yra Rusijoje, Didžiajame Naugarde, Kijeve, o Lvove gali būti vėlesnis, bet irgi XIV amžiaus. Senesnių yra Skandinavijoje“.

Greičiausiai, aiškino G.Žalėnas, šis varpas pagamintas rusėnų žemėse XIII-XIV amžių sandūroje, bet jis panašus net į XII amžiaus analogus. Pasak mokslininko, kai lietuviai plėtė savo valdas į rytus, ten jau stovėjo cerkvės su varpais.

Mokslininko versija - jis atkeliavo po Pirmojo pasaulinio karo, kai iš Rusijos buvo parsigabenti išvežtieji. Tarp jų, spėja G.Žalėnas, galėjo įsimaišyti ir svetimų. Vadinasi, per drąsu būtų sakyti, kad tas varpas šimtmečiais tilindžiavo Kriaunose. Tik iš kur buvo atvežtas, sunku pasakyti, nes ant jo nėra jokių užrašų.

„Tai yra unikalus eksponatas, nemažos materialinės, o taip pat istorinės kultūrinės vertės. Kuo rimtesnėje vietoje bus, tuo jam bus daugiau garbės, tuo daugiau žmonių pasaulyje sužinos apie Kriaunas“, - anot tyrinėtojo, tokio lygio eksponatas nepadarytų gėdos nei Luvrui, nei kitiems pasaulinio garso muziejams.

Varpas, teigia mokslininkas, vienintelis Rytų Europoje, unikalus ir tuo, jog nulietas naudojant vienuolio Teofilio aprašytą metodą, kai modelis buvo formuojamas iš lašinių, vadinamojo lajaus. Tokia technika plačiai naudota IX-XI amžiais.

O ką bendruomenė turėtų padaryti, kad Luvro salių verta brangenybė sugrįžtų į savo buveinę, G.Žalėnas sako neįsivaizduojantis.

„Pirmiausia, tas varpas priklauso ne Kriaunų parapijai. Parapijos turtas priklauso Lietuvos katalikų bažnyčios Panevėžio vyskupijai. Jeigu tai būtų liuteronų bažnyčia ar reformatų, tada būtų parapijos turtas“, - mokslininko manymu, viską lems geros vyskupijos valia. O kol kas jis net neįtrauktas į kultūros verybių sąrašą.

Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Gyvenimas“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (3)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • BRONZA: Madride vykstančio Europos veteranų uždarų patalpų lengvosios atletikos čempionato vyrų M55 amžiaus grupės svarsčio metimo rungtyje penktadienį bronzos medalį iškovojo Rimvydas Medišauskas; Lietuvos sportininkas geriausi bandymu įrankį numetė 17 m 51 cm.
  • KULTŪRIZMAS: Graikijoje vykstančiose IFBB kultūrizmo ir fitneso varžybose „President Santonjas Cup“ sidabro medalį iškovojo Lietuvos atstovas Deividas Dubinas; vyrų kultūrizmo svorio kategorijoje per 100 kg startavęs D. Dubinas nusileido tik ispanui Marti Pozziui.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Atvira išpažintis: „Kryžkalnio motinos“ sprogdinimas - V.Landsbergio užsakymas"
2. Pamiršti Tėvynės gynėjai
3. Signatarai kreipėsi į prokurorus dėl V.Landsbergio nusikaltimų
4. Svaiginanti karjera - už žmonių mulkinimą? Kokius D.Tučkaus nuopelnus turite žinoti
5. A.Juozaitis: kaip sakė poetas J.Marcinkevičius - RUSENOME, O DABAR ANGLĖJAME
6. KGB SKANDALAS: KALBA TIK FAKTAI
7. Apie vokelius V.Uspaskicho įmonėje prakalbusi Dalia Budrevičienė: „Tiesa man galėjo kainuoti ir gyvybę“
8. Jolantos Jacovskienės-Balčiūnienės išpažintis RESPUBLIKAI
9. Žmonės bėga ir nuo valdžios
10. Europarlamentaras, buvęs prezidentas Rolandas Paksas: Neįvertinau, kad neklusniuosius siekiama žūtbūt pašalinti
11. Politikai niekaip nesupranta, kodėl iš Lietuvos masiškai emigruoja žmonės
12. V.Jasukaitytė: Žmonės nebegali pakęsti melo
13. V.Jasukaitytė: žmonės nebegali pakęsti melo II
14. Paskutinė viltis N.Venckienei
15. O.Strikulienė: Konservatoriams su Lietuva nepakeliui
16. Z.Vaišvila: Valdžia vėl tolsta nuo žmonių
17. Vyriausiasis redaktorius atsistatydina. „Vakaro žinių“ redakcijos darbuotojai atsisako tarnauti V.Tomkui
18. V.Tomkus: Nuo atgimimo iki išsigimimo
19. Šventinis Vito Tomkaus reportažas iš dar šventiškesnių Seimo rūmų
20. V.Tomkus: Patriarchai
21. VSD įspėjimas „Respublikai“
22. A.Juozaitis, Z.Vaišvila, V.Tomkus dėl šmeižto kreipėsi į prokuratūrą
23. Vito TOMKAUS recenzija, skirta Rūtos (ne Vanagaitės) TV laidai apie KGB veiklą Lietuvoje
24. V.Tomkus: Tautos tribunolas - paskutinė viltis
25. V.Tomkus: Kodėl aš nepasitikiu internetu?
reklama
Malta 2 proc

Ar norėtumėte atlyginimą gauti kas savaitę?

balsuoti rezultatai

Ar skaitote knygas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -2    0 C

   -5   -1 C

 

   -2   +2 C

  +4   +6 C

   +5   +6 C

 

   +4   +7 C

  2-5 m/s

    1-2 m/s

 

     1-6 m/s

 

USD - 1.2346 PLN - 4.2262
RUB - 70.5388 CHF - 1.1703
GBP - 0.8729 NOK - 9.5715
reklama
Ukis 2018