respublika.lt

2018 vasario 22, ketvirtadienis

Lukiškių memorialo projektas turės būti koreguojamasnuotraukos (4)

2017 gruodžio mėn. 01 d. 14:30:37
Birutė Mačienė, Elta

Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorė Diana Varnaitė po Vyriausybės sudarytos komisijos pasitarimo teigė, kad Lukiškių aikštėje ketinamas statyti memorialas kol kas yra tik piešinys, todėl ar atitinka keliamus reikalavimus, ar ne, reikės spręsti po to, kai autorius atliks savo projekto korekcijas. Penktadienį Vyriausybės sudaryta komisija nutarė, kad ieškant kompromiso tarp projekto idėjos ir teisiškai reglamentuotų reikalavimų bus skiriamas atestuotas architektas.

 

Po komisijos pasitarimo vykusioje spaudos konferencijoje KPD direktorė akcentavo, kad Lukiškių aikštės „lygumas“ yra įtvirtintas teisiškai ir kvestionuoti jo negalima. Ši vertingumo savybė, akcentavo KPD direktorė, yra įtvirtinta jau galiojančiame projekte, kuris yra realizuojamas dabar tvarkant Lukiškių aikštę. Neįsiklausius į šią savybę rizikuojame įsivelti į teisinį nihilizmą. „Kas lygu, yra lygu“, - pabrėžė D. Varnaitė.

KPD direktorė, atkreipusi dėmesį į tai, kad kol kas laimėjęs memorialo projektas tėra piešinys ir jį vertinti bus galima tik atlikus korekcijas ir suderinus viską su galiojančiais teisės aktais, akcentavo, jog svarbu surasti konsensusą ir, realizuojant projektą, bendradarbiauti su visomis institucijomis bei įsiklausyti į tai, ko reikalauja teisės aktai.

KPD direktorė kalbėjo, kad, kai bus konkrečiai pateikti visi ekspertų pasiūlymai skulptoriui Andriui Labašauskui ir kai autorius juos integruos, paaiškės, ar projektas atitinka vertingąsias aikštės savybes, ar neatitinka. Taip pat pridūrė, kad, baigus konkretizuoti memorialo projektą pagal komisijos pastabas, autorių grupė bus papildyta architektu, kuris ir turės įvertinti memorialo atitikimą galiojančioms vertingosioms savybėms.

Pasitarime dalyvavęs Vyriausybės vicekancleris Alminas Mačiulis patvirtino, kad komisija vienbalsiai sutarė, jog, kol projektas nėra iki galo išplėtotas, techniškai vadovaujantis įvairiais statybų reikalavimų įstatymais, tai vertinti, ar jis yra kaip objektas, plokščioje aikštėje, ar tai yra aikštės reljefo keitimas, kol kas yra per ankstyvas žingsnis.

A. Mačiulis apsvarstė galimybę, jei projektas būtų pripažintas, kaip besikertantis su reikalavimais, keliamais Lukiškių aikštei. Tokiu atveju, pabrėžė A. Mačiulis, yra visos galimybės kreiptis į KPD Kultūros vertybių tarybą ir prašyti peržiūrėti įtvirtintas vertingąsias savybes.

Diskusijos ir ginčai dėl to, kaip turi atrodyti Lukiškių aikštė, nesibaigia. Tai ar reprezentacinėje aikštėje turi stovėti Vyčio skulptūra, ar abstraktus skulptoriaus ir dizainerio Andriaus Labašausko memorialas, tapo nacionalinio lygio politiniu klausimu. Kasdien didėja į šį klausimą įtrauktų pusių bei argumentų, aiškinančių, kas ir kodėl turėtų būti ar nebūti Lukiškių aikštėje bei ką daryti su konkursą pralaimėjusia Vyčio skulptūra.

Kauno meras Visvaldas Matijošaitis pareiškė priimsiąs Vyčio skulptūrą Kaune. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai ketvirtadienį kreipėsi į Seimo Valstybinės istorinės atminties komisiją ir Seimo Kultūros komitetą, prašydami, kad būtų imtasi veiksmų, „siekiant piliečių ir Seimo valia Lukiškių aikštėje įamžinti valstybinei aikštei tinkamą Vyčio monumentą“, dar anksčiau Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigė, kad konkursą laimėjęs projektas negali būti pastatytas, nes pažeidžia paveldosaugos reikalavimus.

Konkursą laimėjo skulptoriaus ir dizainerio A. Labašausko memorialas laisvės kovotojams partizanų bunkerio motyvais. Autorius siūlo aikštėje suformuoti kalvą, kurios pietinis, į Gedimino prospektą orientuotas, šlaitas būtų užbaigtas vertikaliu, griežtos formos, skulptūrinės plastikos memorialiniu reljefu. Likusi kalvos dalis susilietų su aikšte ir pratęstų aikštės pievas bei takus, papildydama ir paįvairindama kraštovaizdį.


Prof. S.Žirgulis: Vytis - kovos, vilties, ginties simbolis, gražus idealas

Iki liepos 6-osios Kaune norima pastatyti menininko Arūno Sakalausko sukurtą Vyčio skulptūrą, daugelio už ją balsavusiųjų apmaudui, nelaimėjusią konkurse, kuriame spręsta, kas turėtų papuošti Vilniuje Lukiškių aikštę.

Ketvirtadienį Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis pasikvietė skulptūros autorių padiskutuoti, kaip geriau kauniečiams įgyvendinti sumanymą Vytį įkurdinti Kaune. Diskusijoje dalyvavo ir skulptorius, Vilniaus dailės akademijos profesorius Stasys Žirgulis, kuris vėliau sutiko atsakyti į keletą naujienų agentūros ELTA klausimų.

- Vilnius kelerius metus užtruko, kol apsisprendė, kad Vyčio jam nereikia. Kaunas išsyk pasakė: imam. Jums, turinčiam nemažą patirtį, nes jūsų autoriniai darbai puošia ne vieno Lietuvos miesto ir miestelio viešąsias erdves, ar priimtinas toks spontaniškumas?


- Čia, manyčiau, Lietuvos atkūrimo šimtmečio pasitikimui - labai geras sumanymas. Juolab kad Kauno meras sakė, jog dėl Vyčio kalbėta dar ir iki konkurso Vilniuje. Visi iš anksto galvoja, kaip gražiau tą jubiliejų įprasminti. Tai gal net labiau aktualu Kaunui, nes daugelis valstybei reikšmingų įvykių tarpukariu nutiko būtent Kaune, kai miestas buvo Lietuvos laikinoji sostinė.

Dėl Vyčio skulptūros Kaunui labai pasisekė. Mano nuomone, Lukiškių aikštė iš tikrųjų turi būti Laisvės aikšte - erdve laisvam žmonių judėjimui, bendravimui, poilsiui. O Kaunas - gera vieta „Laisvės kariui“ (kaip pats A. Sakalauskas savo skulptūrą vadina).

- Tame konkurse dėl Lukiškių aikštės kūrinio dalyvavote ir Jūs. Kokį darbą ta proga sukūrėte?

- Mano konkursinis darbas buvo „Šviesos nešėjas“. Man buvo svarbi idėja - virš Lietuvos sklendžianti Lietuvos dvasia - Vytis. Nes Vytis - vienintelis mūsų simbolis ir yra. Tai, į ką mes atsiremiame, - kovos, vilties, ginties simbolis, gražus idealas.

- Ketvirtadienį su kolegomis susitikote su miesto vadovais, diskutavote Vyčio tema, apžiūrėjote vietas, kur galėtų būti pastatyta sostinės Lukiškių aikštei nereikalinga tapusi skulptūra. Ir ką nusprendėte?

- Galutinio sprendimo nebuvo priimta. Tiesiog buvo pas merą prie apskritojo stalo diskusija su skulptūros autoriumi. Sprendimui priimti reikia ir tam tikrų procedūrų, vien diskusijos ir viešumo tokiais atvejais nepakanka.

O dėl vietos Vyčio skulptūrai galiu pasakyti, kad matau tą gražią vietą, jei tik Vytį Kaunas tikrai statys. Siūlyčiau prie Kauno pilies, manyčiau tinkama vieta būtų dešinėje jos pusėje. Žinoma, tartis reikėtų su paveldo specialistais, architektais, gerai apmąstyti, koks turėtų būti skulptūros dydis. Žodžiu, turėtų būti polemika, diskusijos, paveldo reikalavimai, ko negali apeiti, procesą spartindamas.

- Sprendžiant iš viešų komentarų, kai kam Vyčio skulptūroje nepatinka žirgo, ant kurio raitelis sėdi, proporcijos. Kažkas nepatenkintas raitelio povyza ar šuoliuojančio žirgo pakelta uodega. O kaip Jums tas darbas atrodo?


- Kiekvienas, žvelgdamas į meno kūrinį, matys ką kita. Vytis, sakyčiau, - gan profesionalus darbas, ir tos abejonės dėl proporcijų ar kažko kito yra labai naivios. Kaip kolega, stočiau ginti skulptorių A. Sakalauską dėl tokių priekaištų. Kartoju, jo kūrinys- labai profesionalus.

- Įdomu, kaip kilo mintis apie galimybę Kaunui pasistatyti du Vyčius, ar tas antrasis (modernesnis) būtų Jūsų sukurtas „Šviesos nešėjas“, konkurse dėl „patekimo“ į Lukiškių aikštę užėmęs 3 vietą?

- Nebūtinai. Taip, apie du Vyčius kalbama, tačiau konkrečiai, kad Kaune jie abu turėtų būti pastatyti, niekas netvirtina. „Šviesos nešėjas“ iš tikrųjų yra XXI amžiaus skulptūra. Ji gerai įsikomponuotų į šiuolaikinę, modernią, aplinką, o ne istorinę - prie paveldo objektų. Ir nebūtinai Kaune. Dėl jos jau teiraujasi ir kiti Lietuvos miestai. Galimas ir toks atvejis, kad „Šviesos nešėjo“ Lietuvoje neliktų, - iškeliautų į užsienį (taip, kaip ir dalis kitų mano darbų). Matysim, kaip iš tikrųjų bus. Kol kas prognozuoti kūrinio autoriui yra sunku, nes tolesnis skulptūros kelias ne nuo jo vieno priklauso.

- Dėkoju už pokalbį.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (4)

 • Raminta 2017 gruodžio mėn. 03 d. 11:31:53

  Trijų metrų aukščio "skardis" tikrai netinka , juk šeimos su vaikais,
  vaikams bėgioti , laipioti, nesužiūrėsi. Klasikinė skulptūra tiktų
  labiausiai, gal ir vytis. Bet arklių skulptūrų ir taip mieste užtenka.
  Ne mongolai esame

 • Suvalkiotas 2017 gruodžio mėn. 01 d. 22:50:55

  O kodėl Lukiškių aikštėje nepastačius Zikaro Laisvės statulos
  pirmąjį variantą - Lietuvaitę, sutraukiusią vergovės, nelaisvės,
  okupacijų grandines. Juk visą tūkstantį metų lietuviai kovojo už
  laisvę, nepriklausomybę su bandžiusiais pavergti laisvę mylinčius
  lietuvius pradedant kryžiuočiais ir baigiant bolševikine okupacija. O
  jeigu nenorima tos skulptūros statyti, tai kyla pasalūniška mintis, kad
  dar lietuviai nesutraukė savų okupantų, savų pavergėjų grandinių.
  Taigi, renkant projektą būtina labai gerai pagalvoti, kad žiūrėdamas
  į skulptūrą, matytum tikrąją jos dvasią ir jos paskirtį.

 • Tamsos nešėjas 2017 gruodžio mėn. 01 d. 16:22:39

  Tiktų aikštei.

 • Vilnietis 2017 gruodžio mėn. 01 d. 16:04:07

  Užtenka Vilniuje betono gabalu. Jei norime bunkerio, tai jį statykime
  miške, partizanu žuvimo vietoje...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • BŪKITE ATSARGŪS: ketvirtadienio rytą Šalčininkų ir Švenčionių rajonuose dėl buvusio snygio valstybinės reikšmės kelių dangos padengtos plonu sniego sluoksniu, vietomis provėžotos, slidžios.
 • MEDALIAI: Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių medalių įskaitoje po trečiadienį varžybų lyderių poziciją sustiprino norvegai; jie turi 13 aukso, 11 sidabro ir 9 bronzos medalius.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
2. ŠVENTINIS VITO TOMKAUS REPORTAŽAS IŠ DAR ŠVENTIŠKESNIŲ SEIMO RŪMŲ
3. PATRIARCHAI
4. „Vakaro žinių“ ir „Respublikos“ auditorija sparčiai auga
5. Regimanto Adomaičio laiškas tėvynainiams: Kviečiu į susitaikymą
6. Skulptorius R.Vilčiauskas apie tobulinamą jo kurtą „Kiaušinį“: jaučiuosi, lyg sapnuočiau košmarą
7. Rolandas Paksas: Apie alternatyvą Lietuvai bijoma net prasižioti
8. Olava Strikulienė: Penki lietuvio stebuklai, saugoję valstybę
9. Euras ir toliau plaunamas
10. Prezidentas V.Adamkus: Augau Lietuvos trispalvės šešėlyje
11. Disidentas, buvęs VSD vadovas P.Plumpa: Teisėsauga tarnauja politikams
12. F.Kauzonas: Už Vasario 16-osios šviesą! (beveik tostas, tik ne itin linksmas)
13. Kritikuoti valdžią uždrausta ir provincijoje
14. Akcija „Apšmeižk žinomą asmenybę“. Valomės ar purvinamės?
15. Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomis
16. Skandinavai stumia šnipą į prezidentūrą
17. Slaptas skandinavų planas jau vykdomas
18. Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadas J.Milius: Išteisinkite arba pasodinkite
19. „Ką jūs padarėte su Lietuvos dvasia“?.. (Dviejų patriarchų performansas)
20. „TELESKYDINĖJE“ - Artūro Račo iškrova
21. Gintautas Kėvišas mokys serbus, kaip tratinti pinigus
22. N.Mačiulis ves laidą „Labanakt, vaikučiai“nuotraukos
23. Briuselis imituoja rūpinimąsi žmonėmis
24. Uostamiestyje įsiplieskė gaisras: žmonės evakuoti iš „Philip Morris Lietuva“ fabriko
25. Paskutiniai 19-mečio širdies dūžiai: netikėtai miręs kovotojas A.Klemas manė turįs visą gyvenimą prieš akis

Ar Latvijos bankų krizė gali persikelti ir į Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Ar sau leidžiate valgyti restoranuose ar kavinėse?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -15   -5 C

   -16  -12 C

 

   -23  -16 C

    -6   -2 C

   -9  -5 C

 

   -10  -2 C

    1-3 m/s

    1-3 m/s

 

      1-2 m/s

 

reklama
Kaleda 2017