respublika.lt

2018 kovo 18, sekmadienis

Lietuvos dailininkų paveiksluose - Italijanuotraukos

2017 gruodžio mėn. 01 d. 16:19:25
Laima Žemulienė, Elta

Penktadienį Vilniaus paveikslų galerijoje atidaryta paroda „Po Italijos saule. XVIII a.-XX a. I pusės Lietuvos dailininkų kūryba“.

 

Kelionės, žymiausių Europos architektūros ir dailės paminklų, galerijų, muziejų lankymas, studijos europinės reikšmės meno centruose, užsienio dailės akademijose ir garsių menininkų dirbtuvėse įvairių epochų dailininkams buvo svarbus profesinio tobulėjimo veiksnys. Svajonė, kuri tapo realybe, arba kuri taip ir liko neįgyvendinta.

„Mūsų dailininkų kelionės, studijos Italijoje buvo mažiau žinomos. Šioje parodoje - per 240 kūrinių. Atrinkome tų autorių kūrinius, kurie pažintiniais tikslais keliavo po Italiją, ten studijavo arba, grįžę į Lietuvą, įkvėpti įspūdžių, sukūrė tuos darbus“, - pasakojo projekto vadovė ir parodos kuratorė Dalia Tarandaitė.

Šiai parodai skirtos net aštuonios Vilniaus paveikslų galerijos salės. Pirmoji salė skirta religinei dailei, antroji - antikos menui. Antikos kultūra menininkams darė didžiulę įtaką.

Parodoje - ir spalvingi pietų augalai, vaisiai. „Tai mūsų dailininkų įspūdžiai“, - šiuos paveikslus apibūdino D. Tarandaitė.

Lietuvos dailininkų paveiksluose įamžinti ir didieji Italijos miestai - Roma, Florencija, Venecija, istorinės jų vietos.

„Penktojoje salėje - kalnai ir jūra. Visi įsivaizduoja, kad, jei tapai itališką peizažą, turi būti jūra ir kalnai“, - pastebėjo D. Tarandaitė.

Tokių peizažų parodoje netrūksta. Nemažai jų nutapė Jonas Mackevičius, Kaprio saloje gyvenęs net 15 metų. „J. Mackevičius - absoliuti parodos žvaigždė. Jo kūrinių yra kiekvienoje salėje, iš jų sklinda šviesa“, - pastebėjo kita parodos kuratorė Giedrė Jankevičiūtė.

Taip pat dailininkus žavėjo griuvėsių romantika - parodoje nemažai paveikslų, kuriuose nutapyti griūvantys rūmai, akvedukai, Romos Koliziejus.

Dėmesio skiriama ir portreto žanrui. Daug užsakomųjų portretų Italijoje sukūrė Pranciškus Smuglevičius.

„Pirmą kartą Lietuvoje viešai eksponuojamas P. Smuglevičiaus Italijoje sukurtas anglų aristokratų šeimos portretas. Šį portretą nupirko ir atvežė į Lietuvą viešoji įstaiga „Lewben Art Foundation“. Jis ir buvo impulsas šiai parodai surengti“, - pasakojo D. Tarandaitė.

G. Jankevičiūtė priminė, kad nuo XVI a. pabaigos turtingesnio sluoksnio žmonėms buvo privalomos kelionės po Europą - vadinamasis „Grand Tour“. Į tokias keliones leisdavosi ir dailininkai. Lėšų tam vieni labai nelengvai gaudavo iš Vilniaus universiteto, kitus remdavo mecenatai, treti, turtingesni, keliaudavo ir gyvendavo už savo pinigus.

Vieni šio turo dalyviai likdavo Romoje, kiti nuplaukdavo į Neapolį, Kaprio salą. Dar kiti pasiekdavo Sicilijos salą.

„Tipiški „Grand Tour“ sekėjai - Kalpokų šeima. Keliose Italijos vietose - Ligūrijoje, Romoje - gyveno ir tapė Petras Kalpokas, paskui - jo sūnus Rimtas Kalpokas. Apsigyvenęs Romoje, P. Kalpokas tapė jos apylinkes - Tivolį (garsusis paveikslas „Laiptai Tivolyje“), kardinolo d' Estės (d' Este) vilą.

Adomas Varnas į Italiją važiavo kaip tipiškas bohemos atstovas. Įsikūrė Sicilijoje, Palermo priemiestyje. Siurbė itališkus įspūdžius, ieškojo itališkos saulės, tapė kalnų peizažus. Nutapė žvejo portretą, kurio tos dienos laimikis buvo ne žuvis, o tuščia - be perlo - kriauklė, nutapė ir iškalbingą savo autoportretą su elgeta. Jo etiudus ir peizažus noriai pirko keliautojai“, - pasakojo G. Jankevičiūtė. Dėl to tiksliai nežinoma, kiek darbų A. Varnas sukūrė Italijoje.

Tarp dviejų pasaulinių karų Kaprio vaizdų yra nutapęs ir Vytautas Kairiūkštis. Jo tikslas važiuoti į Italiją buvo sutvirtinti ryšius su italų futuristais.

Nuo Renesanso epochos iki pat XIX a. Europos meninio gyvenimo lyderė buvo Italija, o 1577 m. Romoje įsteigta Šv. Luko dailės akademija laikyta geriausia dailininkų profesinio ugdymo įstaiga Europoje. Nenuostabu, kad į Italiją ir amžinąjį miestą - Romą - dailininkus keliai vedė iš viso pasaulio.

Italijoje studijavo, čia 20 metų gyveno ir dirbo vienas žymiausių XVIII a. Lietuvos ir Lenkijos tapytojų Simonas Čechavičius. Šioje šalyje susiformavo pirmojo Vilniaus universiteto Piešimo ir tapybos katedros profesoriaus Pranciškaus Smuglevičiaus asmenybė, jo kūrybos braižas. Kaip ir S. Čechavičius, P. Smuglevičius Italijoje praleido 20 metų - mokėsi Šv. Luko dailės akademijoje, tapė portretus ir altorių paveikslus, studijavo ir piešė antikos paminklus, bendravo su dailininkais, architektais, archeologais, kolekcininkais, leidėjais.

XIX a. tarptautinės svarbos meninio lavinimo centru tapo Paryžiaus dailės akademija, iškilo Vokietijos meniniai centrai - Berlynas, Dresdenas, Miunchenas, bet studijų Italijoje ir šios šalies kultūrinio paveldo pažinimo reikšmė nesumenko.

Italija išliko viena pagrindinių šalių, į kurias užsienio stažuotėms buvo siunčiami geriausi Vilniaus universiteto dailės katedrų auklėtiniai. Tiesa, dėl lėšų stokos, universiteto stipendijas tokioms stažuotėms pavyko gauti toli gražu ne visiems to nusipelniusiems.

Gavę stipendijas, 1823-1824 m. Florencijoje, Romoje ir Milane tobulinosi Jonas Gotlibas Kislingas, o 1828-1832 m. Dresdene, Romoje ir Paryžiuje - Bonaventuras Klembovskis. Kiti Vilniaus universiteto auklėtiniai į išsvajotas studijas užsienyje vyko savo lėšomis arba remiami turtingų mecenatų. Bene daugiausia (apie 10 metų) Italijoje praleido Kanutas Ruseckas, trumpiau ar ilgiau čia gyveno Jonas Trojanauskas, Julius Miševskis, Julijonas Karčiauskas, Ignacas Romanas Postempskis, Jonas Banevičius, Antanas Belkevičius ir kiti Vilniaus universiteto auklėtiniai.

XIX a. viduryje-XIX a. 2-oje pusėje Italijoje lankėsi, kurį laiką ten gyveno, jos gamtą, žmones, architektūros paminklus piešė ir tapė Albertas Žametas, Juozapas Marševskis, Alfredas Izidorius Riomeris, Jonas Zenkevičius, Boleslovas Ruseckas, Mykolas Elvyras Andriolis, Tadas Goreckis, Elena Skirmantaitė-Skirmantienė ir kt. XIX a. dailininkus Italija traukė ne tik kaip antikos, Renesanso, baroko dailės paminklų, turtingų meno kolekcijų, įspūdingų muziejų bei galerijų šalis, bet ir dėl puikaus klimato, tapybiško jos kraštovaizdžio, ryškios saulės ir ypatingo žydrumo dangaus - visa tai puikiai tiko plenerinei tapybai.

XX a. pirmoje pusėje studijų ir pažintiniais tikslais po Italiją keliavo ar ilgesniam laikui šioje šalyje buvo apsistoję Stanislovas Jarockis, Kazimieras Stabrauskas, Petras Kalpokas, Rimtas Kalpokas, Kajetonas Sklėrius, Vytautas Kairiūkštis ir daugelis kitų Lietuvos dailininkų.

Italijoje sukurti ir jos įspūdžių įkvėpti Lietuvos dailininkų kūriniai parodoje pristatomi temomis, kurios padeda suvokti tos šalies dailės ir kultūros trauką, jos įtaką Lietuvos dailei, pamatyti, kaip skirtingų kartų menininkai matė ir savo kūriniuose įamžino saulėtą, gamtos ir kultūros paminklų turtingą pietų šalį.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
 

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KANDIDATAS: Brazilijos senatorius bei buvusi futbolo superžvaigždė Romario paskelbė spalį kandidatuosiąs į Rio de Žaneiro valstijos gubernatoriaus postą.
  • LEDO RITULYS: Šiaurės Amerikos Nacionalinės ledo ritulio lygos čempionate šeštadienį Rytų konferencijos lyderė „Tampa Bay Lightning“ komanda namuose 3:0 pralaimėjo „Boston Bruins“ ledo ritulininkams.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. A.Juozaitis: kaip sakė poetas J.Marcinkevičius - RUSENOME, O DABAR ANGLĖJAME
2. Apie vokelius V.Uspaskicho įmonėje prakalbusi Dalia Budrevičienė: „Tiesa man galėjo kainuoti ir gyvybę“
3. Politikai niekaip nesupranta, kodėl iš Lietuvos masiškai emigruoja žmonės
4. Jolantos Jacovskienės-Balčiūnienės išpažintis RESPUBLIKAI
5. Žmonės bėga ir nuo valdžios
6. Europarlamentaras, buvęs prezidentas Rolandas Paksas: Neįvertinau, kad neklusniuosius siekiama žūtbūt pašalinti
7. V.Jasukaitytė: Žmonės nebegali pakęsti melo
8. V.Jasukaitytė: žmonės nebegali pakęsti melo II
9. Paskutinė viltis N.Venckienei
10. O.Strikulienė: Konservatoriams su Lietuva nepakeliui
11. Z.Vaišvila: Valdžia vėl tolsta nuo žmonių
12. Vyriausiasis redaktorius atsistatydina. „Vakaro žinių“ redakcijos darbuotojai atsisako tarnauti V.Tomkui
13. V.Tomkus: Nuo atgimimo iki išsigimimo
14. Šventinis Vito Tomkaus reportažas iš dar šventiškesnių Seimo rūmų
15. V.Tomkus: Patriarchai
16. KGB skandalas: Lietuva bunda
17. VSD įspėjimas „Respublikai“
18. Vito TOMKAUS recenzija, skirta Rūtos (ne Vanagaitės) TV laidai apie KGB veiklą Lietuvoje
19. V.Tomkus: Tautos tribunolas - paskutinė viltis
20. V.Tomkus: Kodėl aš nepasitikiu internetu?
21. V.Tomkus: Esu dukart „atpirkimo ožys“!!!
22. V.Tomkus: Esu dukart „atpirkimo ožys“ Nr. 2
23. V.Tomkus: Delfinas vs Delfi
24. V.Tomkus: pasaka kaip senelis susipyko su dar senesniu
25. V.Tomkus: Dar kartą apie pavogtą Sąjūdžio „Respublikos“ laikraštį

Ar gerai, kad „slapti pirkėjai“ ragaus darželinukų ir mokinių maistą?

balsuoti rezultatai

Ar esate bandęs papirkti pareigūnus?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -7  -5 C

   -10   -6 C

 

   -4   -2 C

  -1   0 C

   -2  3 C

 

   0   4 C

  1-2 m/s

    2-5 m/s

 

     3-4 m/s

 

USD - 1.2301 PLN - 4.2173
RUB - 70.8949 CHF - 1.1702
GBP - 0.8825 NOK - 9.4910
reklama
Sveikata Grožis