Lazdynų Pelėdos dvaras atgims

2011 sausio mėn. 16 d. 11:08:26 Perskaitė 2973

Pavasarį rengiamasi restauruoti Paragių dvarą, kuriame gyveno Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu pasivadinusios seserys rašytojos Sofija ir Marija Ivanauskaitės.

Akmenės rajone išlikusi sodyba yra Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu pasivadinusių seserų Sofijos Ivanauskaitės-Pšibiliauskienės (1867-1926) ir Marijos Ivanauskaitės-Lastauskienės (1872-1957) tėviškė, kurioje rašytojos, manoma, sukūrė savo brandžiausius kūrinius - “Motulė paviliojo”, “Prie pat dvaro” ir kitus.

Ivanauskų protėviai Paragiuose minimi jau nuo XVII amžiaus. Manoma, kad čia anksčiau stovėjo gražesni rūmai, jiems sudegus XIX amžiaus pradžioje pastatytas dabartinis pastatas.

Čia 1882 metais ir atsikėlė abi rašytojos su tėvais. Šeimininkai įveisė sodą, iškasė tvenkinius, pasodino gėlynus. Tuomet sodyba atrodžiusi itin gražiai su įstiklinta mansarda, balkonu ir kitomis puošybos detalėmis.

S.Pšibiliauskienė rašyti pradėjo paraginta Povilo Višinskio, vėliau iš lenkų kalbos vertė ir sesers Marijos prozos kūrinius, kuriuos abi pasirašydavo bendru Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu.

Ištekėjusios seserys išvyko iš sodybos, sugrįžo pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui. Jau sirgdama džiova Sofija čia parašė paskutinę apysaką “Ponas Dramblevičius”. Marija Paragiuose išgyveno iki Antrojo pasaulinio karo. 1966 metais sodyboje įkurtas muziejus, jame iki šiol eksponuojami rašytojų kūriniai, nuotraukos.

Šį pavasarį ketinama medinį dvaro ansamblį restauruoti. Bus tvarkomas ponų namas, klėtis, pirtelė, daržinė. Tiesa, dėl lėšų stygiaus nepavyks atstatyti kumetyno ir prieš 9 metus sudegusio klojimo.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net