Kaune atgimsta sena aludarystės tradicijanuotraukos

2011 balandžio mėn. 10 d. 11:58:38 Perskaitė 1483

Tik nedaugelis galėtų pasakyti, kas sieja Airijos “Guiness”, Olandijos “Heineken”, Jungtinių Amerikos Valstijų “Miller” alaus daryklas. Bendra tarp jų yra tai, kad visos jos pavadintos savo įkūrėjų - Arturo Guineso (Arthur Guiness), Žerardo Adriano Heinekeno (Gerard Adriaan Heineken), Frederiko Milerio (Frederick Miller) vardais. Šiuo metu alaus daryklų, kurių pavadinime puikuotųsi jų įkūrėjų vardas, nėra. Tačiau seną pasaulio aludarių tradiciją žadama atgaivinti Kauno mieste.

Prieš karą laikinojoje sostinėje veikė alaus darykla “I.B.Volfas-Engelman”. Netrukus alaus darykla tokiu pačiu pavadinimu vėl atgims.

Alaus daryklos pavadinimo ypatybė ta, kad jame įamžintos įkūrėjų ir buvusių savininkų pavardės - Isero Bero Volfo ir Ferdinando Engelmano. 1940-aisiais užėjus sovietams, “I.B. Volfas-Engelman” buvo nacionalizuotas, pakeistas ir jo pavadinimas. Žinomų Kauno aludarių pavardės vėl prisimintos prieš kelerius metus, kai buvo pradėtas gaminti “Volfo Engelman” alus. Atkūrus daryklą, bus visiškai ištaisyta ir istorinė neteisybė.

Paminėtas ir Amerikoje

Įdomu, kad tarpukario laikais alaus darykla “I.B.Volfas-Engelman” buvo plačiai žinoma ne tik Lietuvoje, bet minima ir užsienio spaudoje. Reikia manyti, jei ne sovietinė okupacija, ši darykla būtų galėjusi tapti tuo pačiu, kas Airijai yra “Guiness”, Olandijai -  “Heineken”, o JAV - “Miller”.

1925 metais Amerikos laikraštis “Wall Sreet Journal” viename savo straipsnių kaunietį alaus daryklos savininką I.B.Volfą pavadino Lietuvos alaus karaliumi. Žinant, kad anuomet mūsų šalis buvo labai mažai žinoma, ypač - JAV, toks paminėjimas buvo didis alaus daryklos savininko nuopelnų įvertinimas.

Dar 1853-iaisiais Vilijampolėje, kuri tuo metu dar nebuvo Kauno dalis, pramoninę alaus daryklą įkūrė pirklys Rafailas Volfas. Šis žmogus buvo laikomas pirmuoju alaus pramoninku Rusijos imperijos vakaruose, nes jo įkurtoje darykloje alus buvo verdamas naudojant moderniausią to meto išradimą - garo variklį.

Susijungimas

Vėliau įmonė perėjo R.Volfo sūnaus Isero Bero valdžion. Teigiama, kad jis tvarkėsi itin sumaniai, atsakingai žiūrėjo į tėvo jam paliktą verslą, tad alaus darykla vis stiprėjo, o čia verdamas alus darėsi vis populiaresnis.

“Engelman” alaus darykla buvo įsikūrusi netoli geležinkelio stoties besiformavusiame pramoniniame Kauno miesto kvartale (toje pačioje vietoje, kur šiais laikais atgims “Volfas Engelman”). Visus traukiniu į Kauną atvykusius svečius neretai pasitikdavo švelniai nosį kutenantis salyklo aromatas, sklindantis iš “Engelman” alaus daryklos.

1927-aisiais “I.B.Volfas” ir “Engelman” daryklos susijungė į vieną. Susijungimas išėjo į naudą - naujojoje darykloje verdamas alus “Volfas Engelman” netrukus tapo pačiu populiariausiu šalyje.

Tarpukario Kaune pusiau rimtai, pusiau juokais buvo kalbama, kad prie alaus sėkmės prisidėjo ir daryklos pavadinime atsidūrusi F.Engelmano pavardė, mat “engel” reiškia “angelą”, o “man” - “žmogų”. “Žmogaus-angelo” alui tiesiog negalėjo nesisekti.

Tarpukariu “I.B.Volfas-Engelman” gaminama produkcija užėmė iki 40 proc. Lietuvos rinkos.

Įdomu tai, kad I.B.Volfui ir jo kolegai nusipirkus F.Engelmano daryklą ir šią prijungus prie savosios, alaus daryklos pavadinime buvo palikta ir buvusio savininko pavardė.

Kūrė eilėraščius

I.B.Volfo veikla neapsiribojo vien aludaryste. Didžiausios tarpukario Lietuvos alaus daryklos savininkas ir jo artimieji prisidėjo prie modernios miesto savivaldos kūrimo, rėmė įvairias labdaros ir šalpos organizacijas, švietimo institucijas, prisidėjo prie vieno paminklo bei pastato statybų. Kai kurie iš tų statinių, pavyzdžiui, Vytauto Didžiojo paminklas, Vytauto Didžiojo karo muziejus, ilgainiui tapo mūsų šalies simboliais.

I.B.Volfas pagarsėjo ir tuo, kad nuo 14 metų kūrė eilėraščius. Jie nenuguldavo kur nors į stalčius, o buvo spausdinami to meto leidiniuose.

Šlovingus giminės darbus pratęsė ir naujoji karta. Jaunesnės Volfų giminės atstovas Sulimas Volfas buvo ilgametis Kauno miesto tarybos narys, vėliau jos pirmininkas, II Lietuvos Respublikos Seimo deputatas.

Parengta bendradarbiaujant su AB "Ragutis"

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Julius/Brigita"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net