respublika.lt

2018 liepos 23, pirmadienis

Kas galėtų paneigti, kad vykdoma antroji Lietuvos okupacijanuotraukos (37)

2017 rugsėjo mėn. 18 d. 11:28:32
Užrašė Danutė ŠEPETYTĖ

Valstybinis rusų dramos teatras naująjį 72-ąjį teatro sezoną pradeda šokiruojančia naujiena - čia ketinama kurti meninių-dokumentinių spektaklių ciklą „Galimai vykdoma antroji Lietuvos okupacija. 1989 m. gruodis - 2019 m. vasaris“.

 

Juk logiška: jeigu valstybė esame mes, dažniausiai neorganizuoti piliečiai, tai juo labiau valstybė yra struktūrizuotas vienetas - teatras, be kita ko, ir išlaikomas tų pačių piliečių lėšomis. Matyt, todėl režisieriui, Rusų dramos teatro meno vadovui Jonui Vaitkui nekyla abejonės, kad atsietai nuo valstybės problemų egzistuojantis teatras yra tiesiog kaip šuniui penkta koja, t.y. nereikalingas, netgi ydingas. Nes, jo nuomone, taip yra iškreipiamos pareigų, pilietinės atsakomybės ir, svarbiausia, profesinės etikos nuostatos... „Teatras turi domėtis, kas vyksta valstybėje; tą liudija ir Šekspyro, Ibseno, Moljero, Vydūno ir kt. kūrybinis palikimas“, - sako J.Vaitkus, užsimojęs su bendraminčiais pajudinti mūsų šauniosios teisėsaugos galimai piktavališkai užglaistytas, numarintas arba nutylėtas, bet neišgydytas ir tebegraužiančias valstybę iš vidaus opas.

„Darysime tai gyvo teatro kalba, sceniniais meninės dokumentikos žanro kūriniais, - tęsia teatro vadovas, - analizuosime tariamai laimingos, demokratinės Lietuvos gyvenimą norėdami pasakyti, kad toje „laimingoje demokratiškoje“ Lietuvoje, kurią taip deklaruoja mūsų medijos, nėra taip jau gera ir saugu gyventi.

J.Vaitkus pasakoja: „Ciklą pavadinau „Galimai vykdoma antroji Lietuvos okupacija. 1989 m. gruodis - 2019 m. vasaris“, arba „Kas galėtų paneigti, kad...“ Analitinių pjesių ciklas prasidėtų maždaug nuo to meto, kai 1989-ųjų pabaigoje (gruodžio 19 d.) Lietuvos komunistų partija atsiskyrė nuo TSKP. Netrukus, gruodžio 30-ąją, to meto oficiozas „Tiesa“ išspausdino 38 KGB darbuotojų laišką, kuriame jie pareiškė, kad palaiko Lietuvos komunistų atsiskyrimą ir bendradarbiaus su jais, padės jiems išsilaikyti, surasti savo vietą, kažkokiu būdu išgyventi ir įsitvirtinti valstybėje, šiandien simboliškai vadinamoje nepriklausomoje, demokratinėje valstybėje... Ir kas galėtų paneigti, kad tai jau ir įvyko ir galimai išgyvename paskutinę šios įsitvirtinimo akcijos fazę... Galimai?.. Kas galėtų paneigti?..

1989-1994 metų laikotarpis labai įdomus įvairiais aspektais - ir Algirdo Brazausko poelgiai, ir LKP, o po to - ir socdemų partijos veikla, ir 38 KGB karininkų veikla... Pusantro tūkstančio prisipažinusiųjų ir penki tūkstančiai taip ir likusių neprisipažinusiųjų, bet galimai nelojalių mūsų valstybei. Juk sklinda legendos, kad buvusių KGB darbuotojų nebūna, nes jie yra ištikimybės savo pašaukimui sergėtojai. Nuoširdžiai sakau, tai gerbtina savybė, bet jaunai demokratijai labai pavojinga, todėl ir norisi tiesiog žinoti, šalia ko ir su kuo gyveni ir kas moko mus gyventi draugiškai. Ginkdie, visiškai ne dėl, kad juos nuteistum ar pasmerktum, - argi Nijolės Sadūnaitės, Juliaus Sasnausko ir kitų disidentų ar grįžusių tremtinių atleidimo deklaravimas jų kankintojams to neįrodo?.. Todėl tas noras grįžti praeitin ir analizuoti ją dabartinės situacijos šviesoje, manau, yra būtinas, kad susigaudytume, kaip ir kodėl atsidūrėme ir tebesimurkdome šitame chaose.

O kad murkdomės - akivaizdu. Paimkime bet kokią rezonansinę bylą ir pamatysime, kad nė viena jų neužbaigta, niekas neaišku, į klausimus neatsakyta. Ignoruojami advokatų, teisininkų, žurnalistų, rezistentų, tremtinių, badautojų kreipimaisi, autoritetingų savo profesijoje profesorių paklausimai, ignoruojami 70 tūkst. „Talkos“ surinktų parašų dėl lietuvių kalbos abėcėlės išsaugojimo... Mūsų jaunos demokratijos organizme galimai yra kažkoks darinys, kuris žino, kaip elgtis su žmonėmis, kur juos vesti, kaip juos mulkinti, kaip įbauginti ir kaip įstumti į demagoginį veidmainystės pasaulį. Esame tešlagalvių gaminimo fabrike, kuris šokdina mus verslumo pasiutlige. Bet jei laisvi žurnalistai rezonansinių bylų nekrutina, jei jokia partija, jokie komitetai nekrutina, jeigu kitiems nesvarbu, kaip gyvename ir su kuo gyvename, tai teatras turi tuo užsiimti... Neatsakytų klausimų tikrai labai daug - netikėta Vytauto Pociūno žūtis, „vilties prezidento“ Stasio Lozoraičio ir A.Smetonos mirtis, Medininkų tragedijos, Garliavos įvykiai, Eglės Kusaitės ir Kraujalio bylos, daugybė iš vietos nepajudančių korupcijos bylų, nors žodžiais su ta korupcija kovojama jau dvidešimt metų. O ką mes turime? Matome, kaip Seime kovojama dėl vietos, dėl lovio, dėl valdžios, partijų, o ne dėl gyvybiškai svarbių jaunos valstybės interesų...

Ketverių metų programai jau turime vieną pjesę - Herkaus Kunčiaus „Klaną“ apie Garliavos įvykius - ir keletą pradėtų eskizų kitoms temoms - Vilties prezidento, V.Pociūno žūties ir Kraujalio bylos. Turim paliesti nutylėtus klausimus, į kuriuos taip ir neatsakė nei teisėsauga, nei prokuratūra.“

J.Vaitkaus nuomone, jei neatsiras žmonių, susimąstančių, drįstančių analizuoti, kas čia vyksta, kaip vyksta, ir veikti, labai galimas daiktas, kad po būsimų prezidento rinkimų piliečių valia, jei tik apie ją dar galėsim kalbėti, bus visiškai užcementuota.

„Šiandien žmonės atitraukiami nuo aktualių problemų visokiais festivaliais, fejerverkais, - sako J.Vaitkus, - visokiomis pramoginėmis kampanijomis per televizijas: televizijų programos tiesiog varva keistomis temomis, anot profesoriaus Alvydo Jokubaičio, nemokšų samprotavimais ir durnystėmis, nuo kurių ausys kaista, o rimtų analitinių laidų beveik nėra. O jei ir būtų, kitaip galvojančių apskritai niekas į laidas neįsileidžia, - taip nukraujinamos žmonių smegenys, jie orientuojami į malonumus, į sampratą, kad gyvenimas - begalinė šventė, kad mes tokie laisvi, tokia demokratija aplinkui, kad tiesiog nebesupranti, ko tie žmonės susiraukę bėga iš Lietuvos. Bėga todėl, kad nėra tiesos, teisingumo, kad čia apdergti žmogų pasinaudojus kliše „galimai“ nieko nereiškia.

Turbūt į Gineso rekordų knygą pretenduotų mūsų teismai pagal tai, kaip kurpia bylas, po tris, penkias ar po penkiolika vienam asmeniui, kaip senukus padaro kaltus dėl mažmožių tampydami po teismus... Man atrodo, lietuvių tauta jau pademonstravo neregėtą toleranciją ir stribams, ir LKP, ir KGB darbuotojams, ir lietuvšaudžiams, ir jų vaikams, bet vis tiek neatsigina kaltinimų, kad yra netolerantiška, bloga, kad žydšaudžių tauta, ir kuo toliau, tuo jų daugėja. Daugybė Lietuvai nelojalių įvairiausių veikėjų, stipriai praturtėjusių mūsų sąskaita, užėmusių tvirtas pozicijas partijose, ministerijose, prokuratūroje sukurtuose nepajudinamuose dariniuose - valstybėlėse valstybėje, metodiškai ir nuosekliai gilina nepasitikėjimą valstybinių institucijų autoritetu. Kryptingai siekia savo tikslo - įsigalėti ir sunaikinti kalbą, papročius, tradicinę šeimą, tikėjimą. Atsimerkim.“

Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Gyvenimas“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (37)

 • Liudas 2017 rugsėjo mėn. 19 d. 08:18:01

  Super. Ačiu dievui , kad dar yra tokių žmonių galinčių parašyti tai
  kas akivaizdu.

 • visiems 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 20:22:32

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts
  gražių paveiksliukų galerija:
  plus.google.com/u/0/communities/107260533056716270437

 • to $ 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 18:43:07

  Tikrai taip. Ko gero tai tiksliausias komentaras šiandiens.

 • wikswa 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 18:30:43

  Pasenę žinios, ceslovai, nūnai raudona. Ta, štazi prigimties.

 • to $ 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 18:29:37

  O norėtum Putino iš Kremliaus su žalais žmogeliukais?

 • Labai teisinga seni 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 18:20:51

  Tie visi LAnSbergio įslaptinti komunistai visose partijose parazitai su
  kruvinomis nekaltu lietuvių krauju sunilde valdžioje prie lovio baigė
  išnaikinti Lietuva zmonies biega nuo neteisybes aš savo kailiu patyreu
  jų gera braidziau Sibiro pusnynus paliginsi kalinei iš bado nuo šalčio
  krito kai p muses būdavo nuneša,į prie vaktos vartu o ką vokai galvas
  sutrupindavo su kuvaldom suversdavo į rudenį iškasta transieja guliedavo
  iki pavasario su kalinio numereis ant kojos nikscio kai grįžau
  sulaugdavau svečiu iš KGB būtinas generalinis valimas ir valdžioje
  neturi būti nie vieno komunisto isverstoskurio Prosenelis

 • $ 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 18:12:06

  Okupacija vyksta,bet dabar Lietuvą okupuoja JAV,NATO.

 • ceslovas-wikswa 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 18:00:40

  Vokietijoje ne raudonoji,o rudoji bacila.

 • senis 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 17:43:37

  Maladiec, Vaitkus. Atsibudo po 30 metu. Tik Lansbergio uzsislaptinusiu
  kgbistu reiketu pasisaugot. Tik viena dalyka reikia suprast ir priimt. Nera
  Lietuvoje jokiu kitu partiju, yra tik vieninga Lietuvos Komunistu Partija,
  LKP. 1992 m. Lansbergis prastume antikonstitucini Seimo rinkimu istatyma,
  pagal kuri puse semo isrenkama pagal partiju sarasus. LKP susiskirste i
  konservatoriu, socdemu, lyberastu ir kt.smulkias frakcijas. Frakciju
  sarasai rinkimams pateikiami kaip atskiru partiju ir LKP pastoviai turi
  puse seimo ir obsoliucia valdzia. I LKP tarybiniais laikais stojo tikrai ne
  geriausi Lietuvos zmones, stojo daugiausia karjeristai, koloborantai,
  ivairus palaizunai. 2004 m.jie pardave Lietuva, uz teise likti prie lovio.

 • senis 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 17:41:49

  Maladiec, Vaitkus. Atsibudo po 30 metu. Tik Lansbergio uzsislaptinusiu
  kgbistu reiketu pasisaugot. Tik viena dalyka reikia suprast ir priimt. Nera
  Lietuvoje jokiu kitu partiju, yra tik vieninga Lietuvos Komunistu Partija,
  LKP. 1992 m. Lansbergis prastume antikonstitucini Seimo rinkimu istatyma,
  pagal kuri puse semo isrenkama pagal partiju sarasus. LKP susiskirste i
  konservatoriu, socdemu, lyberastu ir kt.smulkias frakcijas. Frakciju
  sarasai rinkimams pateikiami kaip atskiru partiju ir LKP pastoviai turi
  puse seimo ir obsoliucia valdzia. I LKP tarybiniais laikais stojo tikrai ne
  geriausi Lietuvos zmones, stojo daugiausia karjeristai, koloborantai,
  ivairus palaizunai. 2004 m.jie pardave Lietuva, uz teise likti prie lovio.

 • VAITKUI 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 17:16:29

  Ačiū ačiū, kaip seniai skaičiau tokį nuoširdų ir atvirą, o
  labiausiai teisingą straipsnį.Kaip nusibodo -tas tuščias pilstymas: iš
  tuščio į kiaurą.Per televiziją nebėra ką žiūrėti...Lietuva, kur
  tu eini ir ką veiki!!!??? Režisieriau, būkite atsargus...........

 • Pensininke 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 16:26:55

  Manau, mazuma zmoniu skaito spauda, turi interneta ir pan. todel jie
  visiskai atitole nuo tikros politines, ekonomines, kulturines realybes
  valstybeje, o valdantieji nerodo noro nors minimaliai zmones ivairiomis
  priemonemis sviesti ir dominti juos. Liudna, kad ziurint TV laida
  "klausimelis" dauguma jaunu zmoniu nezino atsakymo i pacius paprasciausius
  klausimus.Laikas eina ir tamsuoliu daugeja.

 • Ricardas 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 16:01:16

  Visiskai pritariu. Reikia gi pagaliau ivardinti tuos, kurie pelnosi is musu
  visu, o mes vos gala su galu suduriam.Kiek bylu iskele niekas apie ju
  baigti nepranese. Reiskis reikia pradeti nuo ziniasklaidos , kuri yra
  pilnai papairkiama tu, kurie turi pinigu. Tai tas pats vyksta ir Rusijoje.
  Matomai esame uzsikrete sios Rusijos bacila, Imkime bent pavyzdi is
  Estijos ir pajudesime i prieki.

 • wikswa 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 15:55:51

  Tikras praregėjimas įvyks tada, kai bus suprasta - Europoje vėl plinta
  raudonos ideologijos bacila. ir būtent iš Vokietijos, nes šita šalis
  jau užvaldyta raudonų. O tada bus tikras sumišimas - neraudoni pakraups,
  raudoni išsigąs, kad prieš juos bus imta rimtai kovoti. O kol šitą ES
  fiurerį visi laiko demokratiška šalimi, tol kalba tik apie vietines
  smulkmes. O vietiniai susiję su anais. Lietuvos užsienio politikos nėra.
  Lietuvos "politikai" tik seka iš paskos vyresniesiems broliams. Kol tie
  vyresnieji savo šalyje politikos vėl nepastatys ant kojų, tol Europoje
  vyks tas pats marazmas, kokį turėjom 50 metukų.

 • Net bijau 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 15:33:54

  kad už tokius žodžius Vaitkų gali užpulti KGB šunyčiai fiziškai.

 • prie ko čia komunistinės metastazės? 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 15:31:58

  Kažkas čia akivaizdžiai nesupranta, kas vyksta. Okupacija vyksta, bet
  visai ne iš tos pusės, kaip kai kuris komentatorius galvoja. Man labai
  patiko šiandienos ,,Kauno dienoje" publikuojamas straipsnis ,,Politinio
  idiotizmo atlaidai" apie dabartinę karinę psichozę, baimes ir fobijas,
  kurioms nebuvo jokių priežasčių, išvis - apie dabartinę mūsų
  užsienio politikos būklę.

 • Vaitkui 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 15:31:32

  Ačiū.
  Tamstos mintys-atgaiva Sielai.

 • Na, nemanau, 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 15:05:50

  kad taip visus nustebino vieno žmogaus akivaizdžios tiesos išdėstymas
  visiems labiau suprantama kalba, nors ir anksčiau daug kas tai suprato ,
  bet vis dar nenori pripažinti , kad komunistinės metastazės jau apėmė
  visą Lietuvą kaip vėžio metastazės žmogaus kūną Pasakykite , kaip
  sakė AMB , kai išeisime iš sovietų sąjungos , kas mus apgins, aš tam
  Nobelio duosiu , tai dabar pasakykite ar komunistai mus apgynė kada ar
  okupavo tik šį kartą vyksta okupacija be atpažinimo ženklų.

 • Sėkmės! 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 14:50:34

  Jeigu gerbiamam kūrėjui J.Vaitkui užteks drąsos ir sveikatos,galbūt
  dar ir lietuviai pamatys kažką teisingo ir teikiančio vilties,jei ir ne
  realybėje,tai bent vizijose...Laukiam ir linkim sėkmės,gerbiamas
  režisieriau

 • Pagarba 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 14:41:56

  režisieriui.Tik reikia rūpintis savo saugumu.

 • :) 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 14:25:13

  Gerai apibūdinti režisieriai. Patiko.

 • Šaunuolis Vaitkus, nustebino... 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 14:09:51

  Na tiesiog nustebau, kad Vaitkus ėmėsi šio neatidėliotinai svarbaus
  žygdarbio. Pasirodo, drąsus senukas, tikras šaunuolis. Galėtų ir kiti
  režisieriai prisidėti prie Lietuvos protų lavinimo, kaip kad visų
  jevrų išgirtas ir stūmiamas koršunovas, tylenis Nekrošius, tolerastas
  varnas ir kt.

 • Šaunuolis Vaitkus, nieko nepridėsi ir neatimsi 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 14:04:41

  Na tiesiog nustebau, kad Vaitkus ėmėsi šio neatidėliotinai svarbaus
  žygdarbio. Pasirodo, drąsus senukas, tikras šaunuolis. Galėtų ir kiti
  režisieriai prisidėti prie Lietuvos protų lavinimo, kaip kad visų
  jevrų išgirtas ir stūmiamas koršunovas, tylenis Nekrošius, tolerastas
  varnas ir kt.

 • Šaunuolis Vaitkus, nieko nepridėsi ir neatimsi 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 14:04:07

  Na tiesiog nustebau, kad Vaitkus ėmėsi šio neatidėliotinai svarbaus
  žygdarbio. Pasirodo, drąsus senukas, tikras šaunuolis. Galėtų ir kiti
  režisieriai prisidėti prie Lietuvos protų lavinimo, kaip kad visų
  jevrų išgirtas ir stūmiamas koršunovas, tylenis Nekrošius, tolerastas
  varnas ir kt.

 • Finansinė okupacija jau, 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 13:46:42

  beliko psichologinė.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • IŠGELBĖJO: Izraelis naktį JAV ir Europos šalių prašymu evakavo iš Sirijos į Jordaniją 800 organizacijos „Baltieji šalmai“ gelbėtojų ir jų šeimų narius; tai pirmas kartas septynerius metus trunkančiame Sirijos pilietiniame kare, kai Izraelis leido sirams išsigelbėti nuo karo per savo teritoriją.
 • PASIRODYMAS: „Vilniaus festivaliai“ pristato pirmą kartą Lietuvoje koncertuosiantį pasaulinę muzikos garsenybę Philippe Jaroussky; prancūzų baroko scenos superžvaigždė savo pasirodymą sekmadienio vakarą surengs Vilniaus universiteto Didžiajame kieme.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +16 C

 

   +16 +18 C

  +25  +28 C

   +22  +24 C

 

   +22  +25 C

    2-4 m/s

  2-5 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis