respublika.lt
LRDT LYRAS

Karavadžo šedevras mafijos rankose (1)

2018 birželio mėn. 24 d. 11:19:11
Milda KUNSKAITĖ

Neseniai pranešta naujiena apie Karavadžo paveikslą, kurio jau beveik pusę amžiaus neranda Italijos policija ir Interpolas.

 

Ne kartą pasigirsdavo gandų, kad paveikslas buvo sunaikintas. Dabar, sprendžiant pagal vieno Sicilijos mafijos nario parodymus, atsirado vilčių, kad paveikslas išliko, nors galbūt ir yra supjaustytas į keletą dalių. Manoma, kad „Kristaus gimimą su šventuoju Laurynu ir Pranciškumi Asyžiečiu“ Karavadžas (Michelangelo Merisi da Caravaggio) nutapė 1600 arba 1609 metais. Tai yra didžiulis paveikslas, kurio plotas viršija penkis kvadratinius metrus (268 x 197 cm). Paveiksle vaizduojamiems šventiesiems ir Marijai dailininkas suteikė savo laikų Italijos neturtėlių išvaizdą. Kūrinio siužetas šiek tiek primena „piemenų pagarbinimą“, tačiau čia vietoj piemenų aplankyti naujagimio Jėzaus, Juozapo ir Marijos atvyko šventieji Pranciškus, Laurynas ir dar vienas vyras (kraštinis iš dešinės, už Pranciškaus Asyžiečio). Kai kurie meno tyrinėtojai mano, kad tai palaimintasis Leonas iš Asyžiaus, Pranciškaus bendrakeleivis ir nuodėmklausys paskutiniaisiais gyvenimo metais. Virš gulinčio kūdikio Jėzaus sklendžia angelas, simbolizuojantis Dievo šlovę. 

Paveikslas kabojo virš Šventojo Lauryno (San Lorenzo) koplyčios altoriaus istoriniame Palermo centre. 1969 metų spalio 17-osios naktį nežinomi nusikaltėliai įsibrovė į koplyčią ir pavogė drobę, išpjovę ją iš rėmų. Specialistai tvirtina, kad paveikslas buvo išimtas „chirurgiškai tiksliai“, tai aiškiai padarė kvalifikuoti žmonės. Taip pat iš koplyčios buvo pagrobti kai kurie kiti daiktai: balkono aptvaros elementai iš paauksuotos raižytos medienos ir suoleliai, inkrustuoti vertingų rūšių mediena ir perlamutru. Nuo to laiko paveikslas taip ir nebuvo rastas. FTB sudarytame garsiausių pagrobtų meno kūrinių sąraše šis paveikslas įrašytas antruoju numeriu. Ekspertų vertinimu, paveikslo vertė yra ne mažesnė kaip 20 mln. dolerių. Nuo 2016 m. Šventojo Lauryno koplyčioje kabo jo tiksli skaitmeninė kopija.

Paveikslo pagrobimas iškart buvo siejamas su Sicilijos mafija. Naujos informacijos apie jį paprastai buvo gaunama iš mafiozų, sutikusių bendradarbiauti su teisėsauga. Žinios būdavo prieštaringos, bet dažniausiai nelinksmos.

Vinčencas La Piana (Vincenzo La Piana), žinomo prekiautojo narkotikais Džerlando Alberčio (Gerlando Alberti) sūnėnas, papasakojo, kad paveikslo pagrobėjai nesugebėjo jo parduoti, ir jis buvo užkastas skrynioje kartu su penkiais kilogramais kokaino ir keliais milijonais dolerių kažkur kaimo vietovėje netoli Palermo. Tiesa, jo nurodytoje vietoje skrynios nerasta. Pats Dž.Albertis buvo areštuotas 1980 m., nuteistas kalėti iki gyvos galvos ir 2012 m. mirė, bet apie paveikslą taip nieko ir nepasakė.

1980 m. britų istorikas ir žurnalistas Piteris Votsonas (Peter Watson) pranešė, kad Lavjano kaime, Salerno provincijoje, su juo susitiko žmogus, pasiūlęs pirkti pavogtą paveikslą. Bet susitikti kitą kartą jie susitarė 1980 m. lapkričio 23-iąją, kai Salerne įvyko smarkus žemės drebėjimas. Susitikimas neįvyko, o daugiau tas žmogus nepasirodė.

Dar vienas atgailaujantis mafiozas Frančeskas Marinas Manoja (Francesco Marino Mannoia) garsiajam teisėjui Džovaniui Falkonei (Giovanni Falcone) papasakojo dalyvavęs pagrobiant paveikslą, ir kad paveikslas gerokai nukentėjo išimant jį iš rėmų, o paskui buvo visai sunaikintas. Bet karabinierių padaliniui, saugančiam meno kūrinius, pavyko nustatyti, kad F.Manoja pagrobė kitą paveikslą iš netoliese esančios bažnyčios, priskiriamą XVI a. dailininko Vinčenco da Pavijos (Vincenzo da Pavia) teptukui.

Salvatorė Kančemis (Salvatore Cancemi), vadovavęs grupei, kuri 1992 m. organizavo bombos sprogimą, kad nužudytų Džovanį Falkonę, 1993 m. liepos 22-ąją atvyko į karabinierių būstinę Palerme ir pareiškė norįs pasiduoti ir duoti parodymus. Be viso kito, jis paminėjo, kad Karavadžo paveikslas eksponuojamas Sicilijos mafijos susibūrimuose kaip valdžios ir prestižo simbolis.

Dž.Falkonės nužudymo tiesioginis vykdytojas Džovanis Bruska (Giovanni Brusca) buvo suimtas 1996 m. ir sutiko bendradarbiauti su tyrėjais. Teisme jis pasisiūlė padėti sugrąžinti Karavadžo paveikslą mainais į kalinimo sąlygų sušvelninimą (Italijoje nuteistiesiems už ypatingai sunkius nusikaltimus taikomas įstatymo straipsnis, pagal kurį jie netenka daugelio teisių, pavyzdžiui, pasimatymų, siuntinių, pokalbių telefonu ir t. t.). Bet teismas pasiūlymą atmetė.

Kitas informatorius, Gasparas Spatuca (Gaspare Spatuzza), taip pat buvęs mafiozas, 2009 m. gruodžio 9-ąją pranešė, kad saugoti pavogtą drobę buvo pavesta Pularų šeimai, vadovaujančiai vienam teritoriniam mafijos padaliniui. Bet paveikslas buvo paslėptas fermoje, kurioje jį apgraužė žiurkės ir kiaulės, taigi liekanas teko sudeginti.

Pagaliau neseniai apie paveikslą prakalbo Gaetanas Gradas (Gaetano Grado). Pasak jo, 1970 m. savo boso Gaetano Badalamenčio (Gaetano Badalamenti) įsakymu jis surado kūrinio pagrobėjus, ir G.Badalamentis iš jų įsigijo paveikslą, kad jį perparduotų kažkokiam prekiautojui meno kūriniais iš Šveicarijos. Gaetanas Gradas buvo liudininkas, kaip šveicaras atvyko į Palermą derybų. Jis teigia, kad tai buvo senukas, kuris pamatęs Karavadžo darbą apsiverkė. Bet tokia emocionali reakcija į šedevrą jam nesutrukdė pareikšti, kad ketina supjaustyti drobę į kelias dalis, nes visos jos parduoti nepavyks. Šveicaro pavardė publikacijose neminima. Kovos su mafija komisijos vadovė Rozi Bindi (Rosy Bindi) sako, kad nauji duomenys bus paskata atnaujinti tyrimą, jie teikia vilties, kad šedevras grįš į Palermą. Tiesa, ne visi pritaria tokiam optimizmui. Organizacijos „Amici dei Musei Sicilian“ Bernardas Tortoričis di Rafadalis (Bernardo Tortorici di Raffadali), kurio žinioje yra Šventojo Lauryno koplyčia, atkreipia dėmesį į tai, koks sudėtingas uždavinys buvo nuimti paveikslą. Jis yra įsitikinęs, kad tokią operaciją atliko ne atsitiktiniai nusikaltėliai, kuriems paskui pavyko grobį parduoti G.Badalamenčiui, o paveikslas buvo pagrobtas privataus kolekcininko užsakymu.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • UŽPUOLIMAS: grupė nežinomų ginkluotų žmonių Malio pietuose užpuolė automobilį, kuriuo važiavo JT misijos šioje šalyje (MINUSMA) atstovai; kaip sakoma misijos pranešime, žuvo trys taikdariai.
  • KELIŲ BŪKLĖ: vakarėjant šeštadieniui šiaurės ir šiaurės rytų Lietuvoje dėl buvusio snygio pagrindinių kelių dangos daugiausia yra drėgnos, likusioje šalies dalyje - jos sausos; mažesnio eismo intensyvumo rajoniniai keliai daugiausia drėgni, tik šiaurės ir rytų Lietuvoje miškingose vietovėse jie yra provėžoti, vietomis padengti prispausto sniego sluoksniu, slidūs.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
LRDT LEDAS

Kaip vertinate procedūrų įdarbinant užsieniečius lengvinimą?

balsuoti rezultatai

Ar dėl duobių keliuose jums teko patirti automobilio gedimų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-9     -10 C

-1    -2 C

 

0 C

-1     -2 C

 1 C

 

+3    +5 C

2-5 m/s

3-4 m/s

 

 4-5 m/s

 

reklama
samba
reklama
Sveikata ir grožis