respublika.lt

2018 rugsėjo 23, sekmadienis

Kam ministrei Motiejus Valančiusnuotraukos (1)

2018 birželio mėn. 25 d. 07:33:22
Skulptorius Gediminas Radzevičius

Dieveniškėse jau septintą kartą įvyko Vilniaus krašto moksleivių M.Valančiaus kūrinių skaitymo konkursas. Nežinantis to konkurso atsiradimo istorijos turbūt paklaus: „Kodėl Dieveniškėse, juk čia ne Žemaitija?“

 

Atsakymas paprastas. Ogi todėl, kad M.Valančius jaunystę praleido Vilniaus krašte.

1824-1828 m. būsimasis vyskupas mokėsi Vilniaus kunigų seminarijoje, buvo įšventintas kunigu Vilniaus katedroje, o po to, gavęs paskyrimą į Mozyrį ( miestas dabartinėje Baltarusijoje ), kuriame ilgiau nei penkerius metus mokė vaikus tikybos. Ten išgyveno ir 1831 m. sukilimą. Iš Mozyrio M.Valančius grįžo į Vilnių dirbti tikybos dėstytoju kunigų seminarijoje. Po kelerių metų, uždarius seminariją, jis išvyko tęsti teologijos dėstytojo darbo į Petrapilį (dabar Sankt Peterburgas).

Paminklas Dieveniškėse


Taigi, M.Valančius Vilniaus krašte gyveno ir dirbo apie vienuolika metų. Tas laikotarpis buvo labai svarbus jaunojo kunigo ir būsimojo vyskupo dvasinių vertybių formavimosi etapas.

Mintis įamžinti M.Valančiaus buvimą Vilniaus krašte man gimė dar esant sovietų santvarkai, apie 1978-1981 metus. Tačiau tuo metu dėl esamo režimo tai įgyvendinti buvo neįmanoma.

Tik 2003 m., padedant rėmėjams Algirdui Budreckui, Domui Vytautui Valančiauskui, Dieveniškių bažnyčios klebonui Domui Valančiauskui ir kitiems buvo pradėtas daryti paminklas iš galingo Trakų apylinkėse užaugusio ąžuolo. Vieta jam pasirinkta tarp Vilniaus ir Mozyrio, Dieveniškėse.

2006 m. į paminklo Dieveniškių bažnyčios šventoriuje atidarymą buvo susirinkęs gausus būrys žmonių iš visos Lietuvos. Jį pašventino jo ekscelencija kardinolas Audrys Juozas Bačkis.

Skaitymai suartino moksleivius


2012 m., padedant „Lietos“ labdaros fondui, Vilnijos draugijai, M.Valančiaus blaivybės sąjūdžiui ir kitiems rėmėjams, ryžausi organizuoti Vilniaus krašto moksleivių M.Valančiaus kūrinių skaitymo konkursą. Norėjome prisijungti prie analogiško skaitovų konkurso, vykstančio vyskupo tėviškėje Žemaitijoje, Nasrėnuose. Mes sugebėjome suorganizuoti ne tik Vilniaus krašto moksleivių, dalyvavusių skaitymuose, kelionę į Nasrėnus, bet ir patys Dieveniškėse priėmėme gausią  50-ties moksleivių delegaciją iš Žemaitijos.

Šį projektą pristačiau Švietimo ir mokslo ministerijai, siūlydamas jį įtraukti į ministerijos globojamų projektų sąrašą. Mano didelei nuostabai, ministerijos atstovai pasiūlymui pritarė, o kuratoriumi paskyrė Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centrą. Taip renginys tapo tarpregioniniu. Jame dalyvavo Vilniaus, Šalčininkų, Trakų, Kretingos, Klaipėdos, Skuodo, Telšių, Šiaulių, Plungės, Tauragės savivaldybių moksleiviai. Žemaičių ir Vilniaus krašto vaikų pilni autobusai atvykdavo vieni pas kitus. Moksleiviai artimiau susipažindavo, kartu vakarodavo, lankydavo žymiausias tų regionų vietas, muziejus ir t.t.

Į skaitymus įsijungė ne tik lietuviakalbių Vilniaus krašto mokyklų skaitovai, bet ir lenkiakalbiai.

Jau penktus metus Šalčininkų Jano Sniadeckio lenkiakalbės gimnazijos moksleiviai į M.Valančiaus kūrinių skaitymus atvyksta dideliu būriu, paruošę vis naują spektaklį su dekoracijomis, tikrais lašinukais „cibulinukais“… Jų pasirodymą audringais plojimais žiūrovai palydėdavo net Narėnuose.

Kad šis renginys suburtų platesnį dalyvių ratą, 2017 m. konkurso sąlygas papildėme keliomis naujovėmis. Kas negali atvykti, tie turi galimybę dalyvauti konkurse atsiųsdami sukurtus filmukus apie savo mokyklą, bendruomenę, miestelį ir t.t. Ši idėja taip pat sėkmingai prigijo. Į konkursą įsijungė net moksleiviai iš Visagino.

Ministerija nusisuko

Deja, taip buvo iki 2017 m. Atėjus į valdžią naujai politinei jėgai, mūsų pastangos įjungti į M.Valančiaus kūrinių skaitymus visų Lietuvos regionų moksleivius nuėjo perniek. Kaip visada, atėjusi nauja valdžia, švietimo, kultūros ir kitose srityse savo veiklą pradeda nuo „griuvėsių“, o jei jų neranda, tai tuoj pat patys juos susikuria, vėl iš naujo mus, eilinius Lietuvos piliečius, vesdami vis į šviesesnį rytojų…

Vienas iš pirmųjų Švietimo ir mokslo ministerijos naujos valdžios žingsnių buvo finansavimo sumažinimas šiam moksleivių pamėgtam projektui. Dėl to iš dviejų programos dalių liko tik viena. Nebeliko jokių ekskursijų, pažintinių kelionių, vakaronių, betarpiško skirtingų Lietuvos regionų jaunimo bendravimo. Tegu kiurkso tie moksleiviai, kartu su mokytojais savo miesteliuose, kaimeliuose ir rūpinasi blaivybe?

Pernai, sužinojęs apie tuos numatomus „paskatinimus“ mūsų projektui, susitikau su švietimo ir mokslo ministre Jurgita Petrauskiene, kuri pasiūlė šią problemą išdėstyti raštu. Taip ir padariau. Naiviai tikėdamas į valdžią atėjusios politinės jėgos šūkiu „Valstybė - tai mes visi“, to susitikimo tebelaukiu. Ministrė nepaliko to reikalo užmarštyje ir šiemet dar labiau sumažino Vilniaus krašte vykdomo projekto finansavimą.

Kas tie „mes visi“?


Per netrumpą savo gyvenimą esu matęs ir šilto, ir šalto, ir karšto… Vienas išmintingas posakis byloja, kad „viskas, kas nauja - tai užmiršta sena“. Toks šio projekto „skatinimo“ būdas tikrai man pakvipo seniena. Tarybiniais laikais jis vadinosi palaipsniniu numarinimu. Tai buvau patyręs dar 1973 m., dalyvaudamas žygeivių Dainos klube Vilniuje, kai buvome išvaromi iš repeticijų patalpų, kai po vieną buvo gąsdinami, provokuojami klubo nariai, kai už savo kūrybinę veiklą buvau pašalintas iš tuometinės meno draugijos be teisės eksponuoti darbus ir gauti valstybinius užsakymus, kai buvau išgrūstas iš tuometinės valdžios skirtų dirbtuvių, tikintis, kad išsigąsiu, palūšiu ir įgavęs „teisingą“mąstymą, su daina stosiu į šviesaus komunizmo rytojaus „statytojų“ gretas.

Kadangi esu nepataisomas optimistas, bandysiu eiti pas didžiuosius šios politinės jėgos vadus ir išsiaiškinti, ką jų supratimu reiškia jų šūkio žodžiai „valstybė“ ir „mes visi“. Kokią valstybę jie kuria ir kas tie „mes visi“ man irgi neaišku…

Viliuosi, kad M.Valančiaus, modernios, šiuolaikinės Lietuvos kūrimo pradininko, dar gyvas žingsnių aidas pasieks kalnus pažadų, šūkių pažėrusių dabartinės valdančios politinės jėgos vedlių ausis, protą ir širdis. Galbūt jie pagaliau suvoks, kad Lietuva gyvena ne tik valdančiųjų kabinetuose, ar jų skelbtuose šūkiuose, o konkrečių žmonių mintyse, lūkesčiuose ir darbuose, skirtuose Lietuvai.

Nežiūrint išvardintų nesklandumų bei Švietimo ir mokslo ministerijos abejingo požiūrio į šį renginį, skaitymai Dieveniškėse ir Nasrėnuose vis dėlto įvyko. Šiemet Nasrėnai šventė tų skaitymų 25-erių metų jubiliejų. Be to, įvyko ir Šalčininkų jaunųjų šaulių, dalyvavusių skaitymuose, kelionė į Nasrėnus.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (1)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KATASTROFA: Tunise gausios liūtys ir potvyniai pareikalavo mažiausiai keturių žmonių gyvybių; Šiaurės rytinėje Nabulo provincijoje gelbėjimo komandos rado dviejų pagyvenusių vyrų ir dviejų jaunų moterų kūnus.
  • TRAGEDIJA: per sukilėlių ataką neramiuose Kongo Demokratinės Respublikos rytuose, Benio mieste, žuvo 16 žmonių, tarp kurių 12 civilių ir keturi kariai arba sukilėliai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. V.Tomkus: nuo atgimimo iki išsigimimo
2. V.Vyšniausko kalba, pasakyta Seime, Sąjūdžio jubiliejaus proga
3. Disidentė, vienuolė Nijolė Sadūnaitė: Abu popiežiai suprato mūsų kančią
4. Įstatymai rašomi „iš pilvo“
5. Į politiką eina jau prasiskolinę žmonės
6. Rolandas Paksas. Neturi likti ginklų ir kariuomenių Baltijos šalyse bei Karaliaučiuje
7. Prezidentei krizė buvo pelninga
8. Vilniečiai atvykstantį popiežių pasitiks užversti kalnais šiukšlių
9. O.Strikulienė: Kas verks sumažinus Seimo narių skaičių?
10. Parlamentas tirs žinomų šviesuolių KGB šmeižto istoriją
11. Už vizitą pas gydytoją mokėti teks ne visiems
12. Arvydas Juozaitis stoja į kovą
13. Iš Žmogaus teisių komiteto pirmininko posto varomas P.Gražulis: Esu labiausiai tinkamas ginti žmogaus teises
14. O.Strikulienė: Žmonės patys neina balsuoti, o paskui bloga valdžia piktinasi!
15. T.B.Burauskaitė: Padarėme tai, ką liepė Seimas
16. Nekultūringa politika
17. O.Strikulienė: Du politikai, taikos balandžiais lakstantys
18. F.Kauzonas: Parduodamas Europos vidurys!
19. Bausti reikia tikruosius žudikus
20. Perki internetu, malonėk susimokėti... už orą
21. Sumindžiotos mūsų istorinės relikvijos
22. Ar ne laikas grąžinti skolą Mažvydui?
23. Vaidindami demokratišką valstybę pamiršome, kas ta demokratija yra
24. „Auksinių šaukštų“ istorija dar nebaigta
25. O.Strikulienė: Nieko naujo. Valdžios fikusai tik kaitaliojasi su kaktusais
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6 +9 C

   +6  +9 C

 

   +5  +8 C

  +11  +15 C

   +12  +11 C

 

   +10  +12 C

  1-6 m/s

 0-4 m/s

 

    1-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Ukis 2018