respublika.lt
LRDT LYRAS

Juo toliau, juo mažiau J.Miltinio dvasios (3)

2018 spalio mėn. 13 d. 15:38:22
Danutė ŠEPETYTĖ

Gali cituoti Miltinio nemirtingas frazes, skaityti repeticijų tekstus, žiūrėti filmus, televizijos laidas, nuotraukas, gilintis į prisiminimus, teatre palikti šviesą Miltinio kabinete, - taip pasielgė naujieji J.Miltinio teatro vadovai, - bet tai bus arba atrakcijos dalis, arba tetrunkanti pažintis, žinios, komentarai „apie“, galiausiai nugulsiantys chrestomatine tiesa į atmintį ir vadovėlius.

 

Teatro sąjungos buveinėje Vilniuje, kur atvedė Miltinio vardas, aplankė keistas jausmas; publika rinkosi, stumčiojo kėdes, o priešais ekrane bėgo kadrai: juose kažką karštai kalbėjo Miltinis, nunarinęs galvą kartojo sceną Gediminas Karka, kažką ramiu balsu aiškinosi Donatas Banionis... Dėl salės murmesio išskirdavai tik vieną kitą žodį, bet pojūtis, kad veiksmas ekrane yra realus, kad jis vyksta dabar, paraleliai su tuo, kas vyksta salėje, vis stiprėjo ir kėlė klausimą, kuris veiksmas, šiapus ar anapus, yra gyvesnis. Viena mintis nukrėtė: dialogo tarp šitų pusių juk nėra ir vargu ar begali būti.

Jau antrą mėnesį vykstančios programos „Lietuvos teatro amžius“ įkvėpėja teatrologė Daiva Šabasevičienė grąžino į žemę tarusi, jog „profesionalaus teatro šimtmečio perspektyvoje J.Miltinis išlieka viena iškiliausių asmenybių“. Jo fenomenui ir buvo skirtas vakaras; jame dalyvavo J.Miltinio mokiniai, aktoriai Algirdas Paulavičius, Albinas Kėleris ir šios mokyklos neišėjęs, bet dar suspėjęs apčiuopti jos dvasią profesorės Irenos Vaišytės auklėtinis Rimantas Teresas, pradėjęs karjerą teatre 1981 metais, J.Miltiniui 1980- aisiais pasitraukus pensijon.

„Išėjus Miltiniui, teko dirbti su įvairiais režisieriais, jie buvo gabūs ir mažiau gabūs, - prisiminimais dalijosi A.Paulavičius, - bet visą laiką galvodavai, o ką šitoje situacijoje pasakytų Miltinis... Turiu 119 valandų Miltinio įrašų, kuriuos slapta ir paskui jau su Miltinio žinia padarė Kazimieras Vitkus, ir aš, kai būna liūdna ar kai noriu išgirsti Miltinio intonacijas, tą jam būdingąjį jaustuką „O!“, vis pasiklausau... Lygių, galvoju, jam nėra... Be mano tėvų, svarbiausias mano gyvenime žmogus yra Miltinis“...

A.Kėleris, pats jauniausias tarp kitų patekęs į J.Miltinio teatrą, prisimena: „Iš pirmųjų dienų man liko vienintelis įspūdis: koks siaubas, ir ko aš atėjau, ir kas čia laukia, jei su tokiais dievais, kokie man atrodė vyresni aktoriai, nėra taip švelniai elgiamasi... Iškart buvai metamas į vaidmenį (tai ne visiems pavykdavo) kaip šuniukas į vandenį ir jis žiūrėjo: išplauksi ar neišplauksi. Sakydavo, jam įdomu, kaip tu orientuosiesi, kaip elgsiesi... Kai ruošiausi šiam susitikimui, galvojau pasakyti, kodėl mes vis kartojame apie Miltinį „legenda“, „legenda“. Jokia čia ne legenda. Tai buvo! Buvo. O buvo todėl, kad Miltinis paėmė vaikus, tą naujesnę kartą ir kiekvieną laikė siūliuku pririšęs prie savo rankų - visus aktorius nuo ryto iki vakaro ir kiekvieną dieną. Jis buvo pedagogas nuo ryto iki vakaro... Kaip dabar prisimenu jo frazę: „Nei aš jums reikalingas, nei jūs man reikalingi, bet mūsų susitikimas yra neišvengiamas dėl to, kad jūs reikalingi įgyvendinti mano vizijas ir svajones, o aš jums reikalingas, kad padėčiau realizuoti jūsų svajones“.

Nė vienas iš jų sakė negalintis paaiškinti, iš kur radosi begalinis tikėjimas savo mokytoju. „Aš nežinau, - kalbėjo A.Kėleris, - aš atėjau ir patikėjau ir net nekvestionuoju šito. Miltinis sakydavo, kad aktorius neturi abejoti, taip daryt ar kitaip daryt, - pradėsi abejoti ir nukrisi. Neleisk sau abejoti, sakė jis, ir visi verkdami raudodami, bet dirbo, nes mūsų juk niekas nelaikė prievarta - galėjai parašyti pareiškimą ir išeiti. Gali tiktai dėkoti Dievui, kad teko susidurti su tokiu žmogumi, apgailestaudamas, kad tokiam neilgam laikui“. Jam antrino ir kolega R.Teresas: nors ir nebuvęs mokiniu, bet atėjęs į teatrą ir prisiklausęs tų keistų metafizinių Miltinio frazių, po kurių turėdavęs pasukti galvą, ką tuo norėta pasakyt, irgi juo besąlygiškai patikėjęs. Taip patikėjęs, kad, kaip ir kiti, pradėjo jo bijoti ir pasistengdavo išnykti iš jo akiračio ant pirštų galiukų, kad tik nesusidurtų... „Miltinis ateina į teatrą, durys trinkt vienoje pusėje, ir visi nutyla: Miltinis eina. Praeiti pro Miltinį buvo egzaminas, - pasakoja A.Kėleris ir nesusipratėliams paaiškina, - pasisveikini, o jis: „Kaip tu pasisveikinai? Juk tu aktorius! O kur artikuliacija, garsumas?“ Jei pakartoji „laba diena“, jis vėl: „O ko tu čia rėki? Ir kaip tu apsirengęs“... Jis labai džiaugėsi po vienos japonų ekskursijos, iš kurios išgirdo, kad Japonijos teatruose nėra tokios tylos. Mūsų teatre ji būdavo. Ant pirštų galiukų vaikščiojom“.

Miltinio fenomeno, išgarsinusio Lietuvą Sovietų sąjungoje ir Europoje, anot R.Tereso, esmė ta, kad vienas vienintelis žmogus sukūrė savo teatrą, vienas vienintelis išauklėjo savo aktorių plejadą, - to Lietuvos teatro istorijoje nėra buvę. J.Miltinio mokyklą praėjusiems aktoriams sunku ją išdėstyti būnant jos herojais ar dalimi, („jei sakysiu, nesuprasite“ - A.Kėleris), galima tiktai kalbėti apčiuopomis paminint tris keturis mėnesius trunkančius užstalės skaitymus (repeticijas), poezijos penktadienius, nuolatinį žingeidumo kurstymą, mokytojo raginimus daryti „ekskursijas į gyvenimą“ (eiti kad ir į turgų, pirkti „semečkas“, derėtis su bobutėmis, kaupti savo patirtį), nuolatinį Miltinio būdravimą, ką skaito, kuo domisi, kur leidžia laiką jo mokiniai ir t.t. A.Kėleris prisimena metaforišką mokytojo mintį apie aktorystę: aktorius, anot jo, turi žinoti bjauriausius anekdotus ir drauge būti visiškai švarus, galintis kalbėti apie tyrą rasos lašelį, kybantį tvarto palubėje, o tą dieną, kai eina spektaklis, jame vaidinančio artisto tėvas ir motina turėtų nepažint. „Čia ne mistika, - tęsia A.Kėleris, - kai atėjau į teatrą, man didžiausią įspūdį padarė vaizdas prieš spektaklį; dar pusė valandos iki jo pradžios, o Vaclovas Blėdis vaikšto koridoriumi jau su grimu, ir niekam nevalia jo kalbinti, Dalia Melėnaitė tūno kamputin įsispraudus, Bronius Babkauskas po antro skambučio tamsoje bučiuoja scenos dekoracijas... Atrodo, šventas pamišimas, bet tai ne pamišimas, - kiekvienas turėjo savo maldelę perkeltine prasme...“

Vis tiek vakarui pasibaigus galvoji, kur visa tai dingsta, kur susigeria, į ką persilieja, ką maitina tokios galingos patirtys. Technologijos veja viena kitą, jas kaip estafetę perima vis kitos kartos ir naudojasi kasdienybėje, tik štai jums fokusas: gyveno genialus meistras, buvo jo sukurtas, sakyčiau, pasaulinio lygio teatras su pasaulinio lygio žvaigždėmis, o štai žiūri kartais teatre kokį spektaklį ir nesumeti, na, kaip praėjus ketvirčiui amžiaus nuo Miltinio mirties, jis gali būti šitoks „žalias“, priešistorinis, grynai saviveiklinės prabos...

Aktorius A.Paulavičius, teatrologės D.Šabasevičienės maloniai pavadintas Miltinio įpėdiniu, neleidžia sumeluoti: „Sakiau ir sakysiu - kai buvo Panevėžio dramos teatras, jame buvo Miltinis; Miltinio neliko, kai radosi J.Miltinio teatras. Ir juo toliau, juo mažiau jame Miltinio dvasios“.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (3)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KELIAI: praėjusią parą, kovo 20-ąją, Lietuvos keliuose įvyko 3 eismo įvykiai, kuriuose buvo sužeisti 3 pėstieji; Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, per parą gauti 169 pranešimai apie techninius eismo įvykius, kuriuose žmonės nenukentėjo.
  • PENKETUKAS: Vilniaus vardas pirmą kartą atsidūrė prestižinių tarptautinių rinkodaros apdovanojimų „Routes Europe Marketing Awards“ geriausių skrydžių krypčių nominantų sąraše; už efektyvios Lietuvos sostinės rinkodaros veiksmus įvertinta Vilniaus miesto turizmo ir verslo agentūra „Go Vilnius“, nominuota drauge su Vienos, Sevilijos, Tamperės ir Kroatijos turizmo organizacijomis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
LRDT LEDAS

Ar jau pasirašėte už kandidatus prezidento rinkimuose?

balsuoti rezultatai

Ar mokate užsienio kalbų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  -2   +1 C

+1    +4 C

 

 +5    +6 C

+5   +7 C

+6   +10 C

 

   +8   +11 C

8-13 m/s

4-5 m/s

 

4-5 m/s

 

reklama
samba
reklama
Sveikata ir grožis