respublika.lt

Gediminas Piekuras: Įkvėpimo negali užsakytinuotraukos

2012 gruodžio mėn. 08 d. 16:30:39
Giedrė MILKEVIČIŪTĖ, “Respublikos” žurnalistė

Skulptoriui, piešėjui, ugnies ir ledo skulptūrų kūrėjui ir pedagogui Gediminui Piekurui, kuris gruodžio 12 d. švęs 50-metį, teko nelengva dalia - tęsti dailininkų dinastijos tradicijas. Kad ir kaip ten būtų, paprastai lyginama, ar obuolys nuo obels toli nurieda.


Dirbtuvėje skambėjo Bachas

Gediminą užtikome jo darbo vietoje - iš jo garsių tėvų dailininkų Igorio Piekuro (1935-2006) ir Marijos Teresės Rožanskaitės (1933-2007) paveldėtoje dirbtuvėje sostinės Užupio rajone. Pro didžiulį langą matėsi ant medžių tądien pirmą kartą iškritęs sniegas, o, regis, dar taip neseniai ruduo buvo pažėręs auksinius lapus. Didelėje ir erdvioje patalpoje, kurią skulptorius dalijasi su vyresniuoju broliu tapytoju Marijumi Piekuru, kaip ir dera kūrėjų buveinėje, vyrauja „meninė netvarka“. Gediminas mosteli ranka: „Štai čia vienoje pusėje darbuodavosi tėtis, o dešinėje buvo mamos kūrybos erdvė“. Sienos nukabinėtos senoviniais laikrodžiais, kuriais žavėjosi šeimos galva I.Piekuras, o štai M.Rožanskaitės pusėje - įvairios relikvijos, kurios buvo panaudotos dailininkės kurtoms instaliacijoms, įrėmintos nuotraukos, primenančios Gedimino tėvus, vienkiemį Varėnos rajone, kuriame šeimyna leisdavo vasaras, kartais ten nuvykdavo ir žiemą.

Kad Gediminas, kaip ir jo brolis, iš tėvų paveldėjo talentą, savaime aišku, o ką dar? „Žinoma, kad meilę gamtai ir muzikai. Juk žmogui svarbu ir tai, ką jis gražaus mato, ir ką girdi. Tai visai paprasta ir aišku“.

„Nedaug trūko, kad būčiau pasirinkęs gamtos studijas, bet nugalėjo menininkų šeimos genai“, - šypsosi Gediminas, kuris po mokslų M.K.Čiurlionio meno mokykloje vis dėlto įstojo ne į Vilniaus universiteto Gamtos fakultetą, o į Dailės akademiją ir pasirinko skulptoriaus specialybę. Anot jo, tapytojų šeimoje ir taip jau buvo trys. Muzika - ir klasikinė, ir šiuolaikinė - jo dirbtuvėje skamba nuolat. Kokia? Priklauso nuo nuotaikos ir kuriamo darbo. Beje, kai kūrė smuikininko Raimondo Katiliaus antkapio skulptūrą, skambėjo jo atliekama muzika.

Mistiška data ir įkvėpimas

Kaip dailininkas rengiasi jubiliejui, parodai, kuri bus jo gimtadienio dieną atidaryta Lietuvos nacionalinės filharmonijos antrojo aukšto fojė?

„Šiai sukakčiai labai didelės reikšmės neteikiu. Laikas bėga, ir tiek... Na, žinoma, tai proga priminti draugams, menu besidomintiems žmonėms apie save. Man pačiam tas mano nugyventas pusės amžiaus etapas tarsi signalas, kad reikia atsigręžti atgal ir padaryti išvadas: „Gediminai, susiimk, gal ko nepadarei, nes laikas negailestingas... Žiūrėk, dar netyčia ir išsipildys kokios pranašystės apie pasaulio pabaigą. Dar ir mano gimtadienio data šiemet kiek mistiška - 2012 12 12“, - kalba menininkas ir priduria, kad prietarais netiki.

Gediminas sakė, kad nieko spe-cialiai jubiliejinei parodai nekūrė, nes įkvėpimo piešti ar kurti skulptūras neužsakysi. Jis arba yra, arba ne. „Be jokių ypatingų užsakymų ar progų dirbu ir tiek, kartais iš dirbtuvės neišeinu visą parą. Juk paveikslo ar skulptūros kūrimas įtraukia tarsi kokio patiekalo virtuvėje ruošimas, kai negali atsitraukti, o kai galų gale jį pateiki ant stalo, ir pačiam norisi juo pasigėrėti ir paragauti. Tad mano jubiliejinėje parodoje bus per pastaruosius trejus metus piešiniuose mano įkurdintos vizijos, kurias įkvėpė gamta ir muzika“.

Dėl to, kad užsimiršta ir vėlai grįžta į namus, Gediminas kartais sulaukia priekaištų iš žmonos Laimos. Ji nėra menininkė, bet vaikai Augustina ir Mykolas jį puikiai supranta, nes taip pat pasirinko dailės studijas. „Vaikai gavo tvirtą suvokimą apie meną, o kur ir kaip jį pritaikys, tai jau jų reikalas. Grynasis menas ir dailininko darbas yra sunkus, o meno studijos ir suvokimas platesne prasme žmogui padeda išplaukti į didesnius vandenis“, - įsitikinęs pašnekovas.

Vis dėlto G.Piekuras jaudinasi, nes paroda artėja, reikėjo skubėti darbus įrėminti po stiklu, o per dieną ir pakabinti. Kitais metais dailininko jubilejinės skulptūrų ir piešinių parodos bus surengtos dar keliose meno galerijose Klaipėdoje ir Vilniuje, taip pat Užsienio reikalų ministerijoje. Tos parodos bus tarsi jubiliejaus aidas.

Ugnies ir ledo simfonija

Likimas lėmė, kad Gediminas galėjo dailininku ir nebūti. Jį labai traukė gamta, bet, matydamas tėvų kūrybą, brolio Marijaus paveikslus, vis dėlto lemčiai neprieštaravo, bet pasuko kiek į šoną - skulptūrą. O meilė gamtai atsispindėjo ir atsispindi dabar jo darbuose. „Mes būdami gamtoje ja stebimės, ja grožimės, joje paprasčiausiai būname ir džiaugiamės. Štai ir dabar toks žiemos peizažas už lango - retenybė. O štai kūryboje toji gamtos harmonija arba stichija pereina per menininko vaizduotės, fantazijos ir jausmų filtrą, susikoncentruoja ir tampa vaizdiniais. Tai, ką menininkas pateikia žiūrovo teismui, yra jo sielos atspindys, o kiti arba tampa kūrėjo sąjungininkais ir bendraminčiais, arba atvirkščiai - atmeta“.

Gediminas yra ir vienas iš neįprastų ugnies ir ledo skulptūrų kūrėjų. Tai irgi jo meilės gamtos reiškiniams ir etninei kultūrai dalelė. Paklaustas, ar negaila, kai jo bene 10 metrų aukščio kūriniai iš šiaudų, šieno ar medžio sudega, o iš ledo ištirpsta, dailininkas kalba: „Negaila todėl, kad aš kurdamas žinau, koks likimas jų laukia. Man, kaip kūrėjui, svarbus ne išlikimas, o įspūdis, akimirka, kuri įstringa atmintyje ar tampa įamžinta filmavimo ar fotokameros. Tos ugnies skulptūros - kita plastika, ir jų paskirtis kita - tos figūros degdamos tarsi vaikšto, keičiasi, išryškėja, atsiveria, iš kažkur ateina ir nueina. Toje neilgoje veiksmo atkarpoje yra daug įspūdingų efektų. Jos štai kaip ir tas sniegas už lango: dabar jį matai, tau gražu, o vakare jo gali nelikti, bet atmintyje tas vaizdas išlieka, kaip ir prisiminimai iš vaikystės, kai per mano gimtadienį lauke būdavo daug daug sniego“.

Dailininkas primena ugnies reikšmę žmogui visais laikais. „Ji buvo laikoma ir šventa, ir įvarydavo baimės. Ji ir šildydavo, būdavo ir švenčių atributas“, - aiškina G.Piekuras. Dailininkas su dar keliais bičiuliais yra dalyvavęs ne vienoje ugnies skulptūrų misterijoje. Jam įdomios ir patrauklios sniego ir ledo skulptūros, jų kūrimo akcijos. „Sniego ir ledo skulptūros turi kitokio žavesio. Svarbiausia, manau, ne medžiaga, o tai, ką tu nori ja pasakyti. Drįstu teigti, kad toks efektas, kuris užsifiksuoja atmintyje ir nuotraukose degant, tarkim, tokiai mitologinei skulptūrai  įsirėžia į sąmonę labiau negu kuri surengta paroda“, - teigia jubiliatas.

Apie dailininką:

Gimė: 1962 m. gruodžio 12 d. Vilniuje.

Mokėsi: M.K.Čiurlionio meno mokykloje, 1981-1987 studijavo Vilniaus dailės akademijoje skulptūrą.

Dirba: J.Vienožinskio dailės mokykloje.

Veikla: surengė daugybę skulptūros ir piešinių parodų, įvairių akcijų bei simpoziumų Lietuvoje bei užsienyje dalyvis.

Žinomesni darbai: skulptūros smuikininkui Raimondui Katiliui, dirigentui Jonui Aleksai, generolui Vėtrai, „Banga“ prie verslo centro dešiniajame Neries krante ir kt.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Julius/Brigita"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • BIATLONAS: Vokietijoje vykusio pasaulio biatlono taurės penktojo etapo moterų 12,5 km bendro starto lenktynes sekmadienį laimėjo be klaidų šaudžiusi vokietė Franziska Preuss - 32 min. 34 sek.
  • SPROGIMAS: karo nusiaubtos Sirijos sostinę sekmadienį sudrebino bombos sprogimas, „teroristas“ sulaikytas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar pasitikite privačiais pensijų fondais?

balsuoti rezultatai

Kiek laiko per dieną internete praleidžiate ne darbo reikalais?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-4  C

  -8    -12     C

 

-7     -9  C

-1  C

 -5     -8     C

 

-3    C

4-5 m/s

2-3 m/s

 

2-3 m/s

 

reklama
Kalėdos 2018