respublika.lt

2018 kovo 20, antradienis

Baigiasi idėjų siūlymas Lukiškių aikštės memorialuinuotraukos (4)

2017 liepos mėn. 20 d. 16:19:12
Laima Žemulienė, Elta

Liepos 20 d. baigiasi birželio pradžioje paskelbtas atviras kvietimas kūrėjams ir kolektyvams siūlyti idėjas Lukiškių aikštės memorialui sukurti.

 

Tam buvo surengtos kūrybinės dirbtuvės. Jos vyko drauge su Šiuolaikinio meno centru (ŠMC). Sprendimą rengti Lukiškių aikštės memorialo kūrybines dirbtuves priėmė Vyriausybės sudaryta darbo grupė.

Taip buvo atsižvelgta į pavasarį meno ekspertų išreikštą viešą pasipiktinimą dėl prastos ligi šiol vykdytų konkursų rezultatų meninės kokybės.

Liepos pabaigoje vertinimo komisija iš kūrėjų bei kūrybinių kolektyvų pasiūlytų idėjų atrinks penkias. Šių penkių idėjų autoriai bus kviečiami toliau plėtoti savo pasiūlymus, konsultuotis su reikiamais specialistais ir parengti projektus viešam pristatymui rudenį.

„Pasisakantys žiniasklaidoje sutinka, kad Lukiškių aikštėje atsirasiantis objektas turėtų būti skirtas laisvės idėjai išreikšti, paminklas turėtų pagerbti kovotojų už laisvę atminimą.

Džiugina tai, kad valstybės ir miesto vadovai šiandien jau nelinkę samprotauti apie konkrečias paminklo formas, jie tarsi intuityviai jaučia, jog demokratinėje visuomenėje vizualinę memorialo išraišką turi lemti ne oficialių pareigūnų asmeninis skonis“, - pastebėjo humanitarinių mokslų daktarė Skaidra Trilupaitytė.


„Vyčio“ paramos fondą piktina Lukiškių aikštės memorialo kūrybinės dirbtuvės ir darbų vilkinimas

„Vyčio“ paramos fondas išplatino pareiškimą, kuriame išsakė savo nuomonę dėl paminklo Lukiškių aikštėje, Vilniuje.

Pareiškime primenama, kad kovo mėnesį „Vilmorus“ agentūra savo iniciatyva atliko apklausą, kaip visuomenė vertintų Vyčio paminklo pastatymą sostinės Lukiškių aikštėje. Reprezentatyvios apklausos rezultatai (apklausti 1002 asmenys) sugriovė „modernistų“ mitą - esą simboliai reikalingi tik nueinančiai kartai, senukams. Pasirodo, už Vytį pasisako 86,4 proc. moksleivių ir studentų, 81,4 proc. asmenų su aukštuoju išsilavinimu.

Kartu buvo sugriautas ir kitas mitas - kad Vytis reikalingas tik kurios nors politinės pakraipos rėmėjams: gegužės 2 d. atitinkamą rezoliuciją už Vytį Lukiškių aikštėje priėmė Seimas. Už paminklą, kurį inicijavo „Vyčio“ paramos fondas, balsavo 91 Seimo narys (esant vos vienam susilaikiusiam).

Anot pareiškėjų, galima buvo tik stebėtis, kad tokiomis sąlygomis atsirado pareigūnų (ne politikų, ne prisiekusių valstybei), kurie metė iššūkį žmonėms ir Seimui. Esą Vytis nėra prioritetas, o dėl paminklo nuspręs ir jį realizuos ne kas kitas, kaip nebent „vamzdžiu“ pagarsėjęs Šiuolaikinio meno centras.

„Mūsų fondas - ne prieš meno paieškas. Norint galima surasti laiką ir vietą tiems eksperimentams vykdyti. Tačiau dabar „meno provokacijomis“ norima sutikti Atkurtos valstybės 100-metį.

Valstybės ir tautos sukaktis žymima metu, kai plaunamas valstybinis identitetas ir istorinė atmintis, kai nuvertinami autoritetai, kai kaip niekad reikia susimąstyti dėl visų mūsų ateities. O juk paminklai - tai ne tik meno kūriniai, tai ir nepaprastai svarbūs simboliai.

Valstybės simboliai reikalingi visuomenės vienijimui, žmonių sutelkimui krašto gynybai ir turtinimui. Pagrindinė šalies aikštė nėra parodų salė ar eksperimentų erdvė - tai valstybės širdis. Ten turime matyti orientyrus sau ir ateities darbams.

Politiniam elitui nuskendus rinkiminiuose pažaduose ir diskusijose, mes pakėlėme pirštinę. Grupė visuomenininkų, kultūros atstovų pakvietė žmones įprasminti valstybės sukaktį dovana - už suaukotas lėšas 100-mečiui pastatyti Lietuvos laisvės kovotojus pagerbiantį memorialą. Kartu mes pakvietėme iškiliausius Lietuvos skulptorius skirti sukakčiai geriausius kūrinius. Autoritetinga komisija balsuodama iš 13 pasiūlytų atrinko Nacionalinės premijos laureato Arūno Sakalausko „Laisvės karį“, - rašoma pareiškime.

„Vyčio“ paramos fondo atstovai sako, kad pasistengė, jog diskusijose dėl paminklo dalyvautų kuo platesnė visuomenės dalis: „Visą laiką save tikrinome - ar visuomenė mus remia. Šimtai žmonių, tiesiogiai pervedę į fondo sąskaitą aukas, užrašę savo mokesčių procentus, jau dalyvavo savotiškoje apklausoje, kurią tik apibendrino „Vilmorus“.

„Mums nėra tas pats, kad simbolių nemylinti mažuma primeta visuomenei savo nuomonę. Mes nesutinkame, kad vilkinamas laikas, ignoruojama valstybės sukaktis, nuvertinami pripažinti autoritetai, ŠMC eksperimento kaštus norima užmesti ant mokesčių mokėtojų pečių.

Mes pateikėme Kultūros ministerijai (tai perduota ir šalies politinei vadovybei) pasiūlymą, kaip KM paskirti ekspertai galėtų įvertinti viešame konkurse jau atrinktą ir visuomenės pripažintą darbą. Nepretenduojame į vienintelę tiesą ar žinojimą. Autorius A. Sakalauskas yra pasirengęs išklausyti visas nuomones bei pastabas, bus dėkingas už vertingiausias, kurios leis patobulinti modelį“, - rašoma pareiškime.

Tačiau fondas pakartotinai teigia, kad neatsisako pagrindinio principo - kad aukštos meninės vertės paminklas būtų dovana savo valstybei, kad šis drauge su valdžios institucijomis sukurtas paminklas iškiltų per svarbią visiems mums datą - Atkurtos valstybės 100-metį.

„Tik toks paminklas, toks simbolis, prie kurio darbais bei lėšomis prisidės tūkstančių tūkstančiai, atliks savo užduotį - telks ir ves į priekį Lietuvos žmones“, - savo pareiškimą baigia „Vyčio“ fondo atstovai.

Birželio pradžioje buvo paskelbtas atviras kvietimas kūrėjams ir kolektyvams iki liepos 20 d. pateikti Lukiškių aikštės memorialo projektų idėjas. Sprendimą rengti Lukiškių aikštės memorialo kūrybines dirbtuves priėmė Vyriausybės sudaryta darbo grupė. To imtasi mėginant užbaigti ginčus dėl Lukiškių aikštės memorialo sukūrimo. Be to, taip buvo atsižvelgta į pavasarį meno ekspertų išreikštą viešą pasipiktinimą dėl prastos ligi šiol vykdytų konkursų rezultatų meninės kokybės. Dirbtuvės vyko drauge su Šiuolaikinio meno centru (ŠMC).

„Vyčio“ paramos fondo rengto konkurso nugalėtojas skulptorius A. Sakalauskas taip pat buvo pakviestas į kūrybines dirbtuves.

Liepos pabaigoje vertinimo komisija iš kūrėjų bei kūrybinių kolektyvų pasiūlytų idėjų atrinks penkias. Šių penkių idėjų autoriai bus kviečiami toliau plėtoti savo pasiūlymus, konsultuotis su reikiamais specialistais ir parengti projektus viešam pristatymui rudenį.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (4)

 • Onyte 2017 liepos mėn. 21 d. 13:14:50

  Lukiskiu aikste simbolizuoja lukiskiu kaleima todel reiketu ja palikti
  tuscia .

 • Suvalkiotas 2017 liepos mėn. 20 d. 22:07:07

  Pigiausias paminklas būtų - grąžinti buvusį Lenino paminklą, tik
  pakeitus galvą- vietoj Iljičiaus uždėti "Dėdulės" Vytauto.

 • Lukiškių a. memorialas 2017 liepos mėn. 20 d. 20:04:11

  Kam statyti paminklus praeičiai. Kodėl gi nepastačius paminklo
  dabarčiai. Pvz. - didelis lovys, aplink jį susigrūdę 141 ... Kiek
  atokiau minia tamsuolių, nešančių srėbalą į lovį, kad ans niekada
  neištuštėtų iki pavojingos ribos. O tie vis semia semia iš lovio...
  iki pamišimo.

 • senis 2017 liepos mėn. 20 d. 16:28:29

  Lukiskiu aiksteje reiketu pastatyti 143 kartuves. SIMBOLINES! Lietuvoje
  tvyro itampa. Salies gyventojai nepatenkinti nei seimo, nei vyriausybes,
  nei prezidenturos darbu. Norint sumazinti trinti, isvengti neramumu, reikia
  leisti gyventojams pakarti labiausiai isipykusius valdininkus. SIMBOLISKAI!
  Karti, jokiu budu negalima realiu valdininku, tik iskamsas. Kartuves turetu
  buti vardines! Labai greitai pastebetume gaidzio reitingu realybe.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SPROGO: antradienį per sprogimą prie parduotuvės Kišiniovo centre du žmonės žuvo, dar keli buvo sužeisti; sprogimas nugriaudėjo apie vidurdienį prie nedidelės maisto produktų parduotuvės miesto centre.
 • APKLAUSA: kovo 21-ąją minimos Pasaulinės Dauno sindromo dienos išvakarėse vis daugiau šalies gyventojų pasisako už platesnę žmonių, turinčių šį sutrikimą, integraciją į visuomenę; 58 proc. gyventojų mano, kad Dauno sindromą turintiems vaikams užtikrinus reikalingą specialaus pedagogo pagalbą, jie turėtų mokytis kartu su kitais vaikais bendrojo lavinimo įstaigose, rodo apklausa.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. A.Juozaitis: kaip sakė poetas J.Marcinkevičius - RUSENOME, O DABAR ANGLĖJAME
2. Apie vokelius V.Uspaskicho įmonėje prakalbusi Dalia Budrevičienė: „Tiesa man galėjo kainuoti ir gyvybę“
3. Politikai niekaip nesupranta, kodėl iš Lietuvos masiškai emigruoja žmonės
4. KGB SKANDALAS: KALBA TIK FAKTAI
5. Jolantos Jacovskienės-Balčiūnienės išpažintis RESPUBLIKAI
6. Žmonės bėga ir nuo valdžios
7. Europarlamentaras, buvęs prezidentas Rolandas Paksas: Neįvertinau, kad neklusniuosius siekiama žūtbūt pašalinti
8. V.Jasukaitytė: Žmonės nebegali pakęsti melo
9. V.Jasukaitytė: žmonės nebegali pakęsti melo II
10. Paskutinė viltis N.Venckienei
11. O.Strikulienė: Konservatoriams su Lietuva nepakeliui
12. Z.Vaišvila: Valdžia vėl tolsta nuo žmonių
13. Vyriausiasis redaktorius atsistatydina. „Vakaro žinių“ redakcijos darbuotojai atsisako tarnauti V.Tomkui
14. V.Tomkus: Nuo atgimimo iki išsigimimo
15. Šventinis Vito Tomkaus reportažas iš dar šventiškesnių Seimo rūmų
16. V.Tomkus: Patriarchai
17. VSD įspėjimas „Respublikai“
18. Vito TOMKAUS recenzija, skirta Rūtos (ne Vanagaitės) TV laidai apie KGB veiklą Lietuvoje
19. V.Tomkus: Tautos tribunolas - paskutinė viltis
20. V.Tomkus: Kodėl aš nepasitikiu internetu?
21. V.Tomkus: Esu dukart „atpirkimo ožys“!!!
22. V.Tomkus: Esu dukart „atpirkimo ožys“ Nr. 2
23. V.Tomkus: Delfinas vs Delfi
24. V.Tomkus: pasaka kaip senelis susipyko su dar senesniu
25. V.Tomkus: Dar kartą apie pavogtą Sąjūdžio „Respublikos“ laikraštį

Ar Jums svarbu, kas vadovaus LRT?

balsuoti rezultatai

Ar skaitote knygas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -7   0 C

   -5   -3 C

 

   -6   0 C

  2   4 C

   0    3 C

 

    2   4 C

  5-10 m/s

    2-5 m/s

 

     3-6 m/s

 

USD - 1.2309 PLN - 4.2171
RUB - 71.3661 CHF - 1.1717
GBP - 0.8759 NOK - 9.5205
reklama
Ukis 2018