respublika.lt

Ar I.Simonaitytė grįš į gimtąjį kraštą? (2)

2018 spalio mėn. 11 d. 08:19:42
Jurga PETRONYTĖ, „Vakarų ekspreso“ žurnalistė

Šį penktadienį Priekulėje bus diskutuojama dėl rašytojos Ievos Simonaitytės palaikų perlaidojimo. Vilniuje, Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje, palaidotos rašytojos palaikus siūloma perkelti į memorialinio I.Simonaitytės muziejaus kiemelį Priekulėje. Rašytojos perlaidojimo iniciatoriai teigia, kad tokia buvusi paskutinė I.Simonaitytės valia. Skeptikų nuomone, ši iniciatyva prieštarauja Lietuvos teisės aktams ir apribotų muziejaus veiklą.

 

„Kai išslysiu tuo taku, kuriuo visi išeina, sumeskite kapą mano palaikams prie mano namelio ant Minijos kranto. Bet nestatykite nei kryžiaus, dėl to, kad aš visą amžių po kryžium vaikščiojau. Taip pat atitolinkite visus akmenis nuo kapo. Tegul neslegia jie manęs. Juk sunkus kaip akmuo buvo mano gyvenimas. Leiskite man gulėti tarp linksmų rožių ir gvazdikų. Tegul žydi bijūnai ir gvazdikai. Beje, kaipo pavėsis būtų malonu sidabrinis klevas. O kapo užrašas: Jau lazdą padėjau, kelionė baigta“, - rašė I.Simonaitytė 1961 m.

Šio, ranka parašyto, testamento originalas saugomas Lietuvos literatūros ir meno archyve. Juo remdamasis akademikas, Mažosios Lietuvos kultūros tyrinėtojas, humanitarinių ir socialinių mokslų profesorius habil. dr. Domas Kaunas kelia idėją perlaidoti I.Simonaitytės palaikus rašytojos gimtajame krašte.

Pildo rašytojos valią

„Savo valią I.Simonaitytė išreiškė literatūriniu, ranka rašytu testamentu. Tuo metu nebuvo įprasta, kad testamentus tvirtintų notaras. Testamentą I.Simonaitytė parašė 1961 m., kai pabaigė įsirengti vasarnamį Priekulėje. Žinome, jog rašytojai tai buvo brangi vieta, nes Priekulės apylinkėse, Vanaguose, ji gimė. Taip pat prašiusi, kad būtų laidojama su klaipėdietiškais drabužiais. Mirė I.Simonaitytė 1978 m. Vilniuje. Giminaičiams apie netektį buvo pranešta pavėluotai, nespėjo jie net apvilkti mirusiosios jos suknele.

Sovietiniais laikais iškilios rašytojos laidotuves organizavo Rašytojų sąjunga. Jos sprendimu mirusioji buvo aprengta juoda suknele, surengtos pompastiškos laidotuvės ir parinkta vieta palaidoti Vilniuje. Aš pats tose laidotuvėse dalyvavau“, - prisiminimais dalijosi prof. habil. dr. D.Kaunas.

Pašnekovas pažymėjo, jog I. Simonaitytės palaikų perlaidojimas Priekulėje, šalia buvusio jos vasarnamio, būtų ne tik rašytojos valios išpildymas, bet ir šiuo metu rekonstruojamam I.Simonaitytės muziejui suteiktų papildomos vertės ir traukos, atkreiptų visuomenės dėmesį.

Brangi atminimo vieta

Idėją perlaidoti I.Simonaitytės palaikus Priekulėje palaiko ir rašytojos giminaitis Ginter Skrabs.

„Mano senelė Marija Mickus (Mickienė) buvo Ievos Simonaitytės pusseserė, tačiau jos augo kaip seserys ir buvo labai artimos. I.Simonaitytė ne tik užrašė savo pageidavimą dėl amžinojo poilsio vietos, bet ne kartą yra jį ir žodžiu giminėms patvirtinusi. Mes žinome vietą, kur ji norėjo būti palaidota, t.y. kieme prie buvusio jos vasarnamio Priekulėje, prie sidabrinės eglės“, - teigė G.Skrabs.

Prof. habil. dr. D.Kauno iniciatyvai pritaria ir žinoma Priekulės miestelio pedagogė, kraštotyrininkė, I.Simonaitytės kūrybos tyrinėtoja Edita Barauskienė.

„Žinia, kad I.Simonaitytė buvo palaidota valdiškai ir sovietmečiu jos testamento nebuvo paisyta. Rašytoja neturėjo sostinėje artimųjų, numirė Mažosios Lietuvos patriotai Eva Labutytė, Vytautas Kaltenis, Linas Julijonas Jankus, kuriems dar rūpėjo rašytojos atminimas ir jos palaidojimo vieta. Todėl pritarčiau, kad rašytojos palaikai būtų sugrąžinti į jos gimtąjį kraštą ir perlaidoti Priekulėje, prie muziejaus, bei taptų brangia atminimo vieta. Jeigu dėl kokių nors priežasčių to nebūtų galima padaryti, rašytoja yra nurodžiusi ir kitą vietą, kurioje norėtų ilsėtis, - Vanagų kapinaitėse, prie kunigo Emilio Rudolfo Hugo Bleweisso, kuris krikštijo, mokė ir globojo rašytoją“, - priminė E.Barauskienė.

Prieštarauja teisės aktams

Visuomenines iniciatyvas skeptiškai vertina Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis.

„Vilniečių iniciatyva perlaidoti I.Simonaitytės palaikus Priekulėje, I.Simonaitytės muziejaus kiemelyje, yra diskusijų objektas. Pažymėtina, jog ji prieštarauja teisės aktams, kurie numato, jog mirusieji turi būti laidojami tam skirtose vietose. Taip pat reikėtų išsiaiškinti, ar rašytojos paliktas raštelis, kuriame išreikšta jos valia, yra laikytinas testamentu. Argumentas, kad rašytojos kapas Antakalnio kapinėse nėra prižiūrimas, mano nuomone, taip pat nėra pakankamas palaikams perkelti.

Manau, kad žymių žmonių kapų Menininkų kalnelyje priežiūros klausimą turėtų spręsti kapinių prižiūrėtojai ir jų veiklą kontroliuojanti Vilniaus savivaldybė. Pagaliau tie patys perlaidojimo iniciatoriai gal verčiau pasirūpintų, kad I.Simonaitytės kapas būtų sutvarkytas“, - svarstė G.Bareikis.

Kapas apribos muziejaus veiklą

I.Simonaitytės memorialinis muziejus rašytojos vasarnamyje Priekulėje buvo įkurtas 1980 m. Šiuo metu jis yra Gargždų krašto muziejaus padalinys. Šiais metais pradėta ilgai laukta muziejaus rekonstrukcija. Pagal muziejaus tvarkybos projektą, kurį Klaipėdos rajono savivaldybė parengė kartu su Kultūros paveldo departamentu, bus remontuojamas muziejaus stogas, apšiltinamos sienos, keičiami langai, durys. Šiuo metu už I.Simonaitytės memorialinį muziejų atsakingas Gargždų krašto muziejaus direktoriaus pareigas laikinai einantis Marius Mockus nepritaria idėjai perlaidoti I.Simonaitytės palaikus muziejaus kiemelyje.

„Mano nuomone, rašytojos kapas muziejaus kiemelyje labai apribotų muziejaus veiklos galimybes. Pastatas, kuriame įkurtas muziejus, yra paveldosauginis objektas. Jis yra labai mažas ir visiškai nepritaikytas negalią turintiems lankytojams. Teisės aktai gi nurodo, kad muziejai turi būti pritaikyti neįgaliesiems. Todėl, galvodami apie muziejaus veiklą po rekonstrukcijos, kaip idėją svarstome galimybę išplėsti jo ekspoziciją ir muziejaus kieme. Ką jau kalbėti apie tai, kad atsiradus kapui kieme kažin ar šalia galėtume rengti linksmesnius jaunimo renginius“, - svarstė pašnekovas.

M.Mockus priminė, kad Lietuvoje ne viena asmenybė buvo perlaidota, tačiau visais atvejais perlaidojimai būdavo kapinėse.

„I.Simonaitytės perlaidojimas buvusio jos vasarnamio kieme būtų precedentas, kai autoritetas iškeliamas virš sistemos. Nemanau, kad tai yra gera mintis. Juolab kad pati rašytoja savo nuomonę šiuo klausimu keitė. Ji taip pat yra išreiškusi pageidavimą, kad būtų palaidota Vanagų kapinaitėse. Kodėl šis pageidavimas nelaikytinas testamentu?“ - retoriškai klausė Gargždų krašto muziejaus direktoriaus pareigas laikinai einantis M.Mockus.

***

Informacija

Visuotinis susirinkimas dėl rašytojos Ievos Simonaitytės palaikų perlaidojimo muziejaus kiemelyje (Vingio g. 11, Priekulė) vyks spalio 12 d. 12 val. Priekulės kultūros centro salėje (Turgaus g. 4).


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (2)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NAIKINTUVAI: Kroatijos vyriausybė svarsto galimybę įsigyti naikintuvų iš JAV arba Švedijos, teigia Kroatijos gynybos ministras Damiras Krstičevičius.
  • PALEISTAS: Egipto teismo sprendimu į laisvę paleistas televizijos kanalo „Al Jazeera“ žurnalistas Mahmudas Huseinas (Mahmoud Hussein), kuris buvo sulaikytas 2016 m.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar daug tikitės iš naujo prezidento?

balsuoti rezultatai

Ar bijote skraidyti lėktuvais?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +14 +16 C

  +14 +15 C

 

 +10 +12 C

+25 +27 C

 +20 +24 C

 

+19  +21 C

0-3 m/s

 0-4 m/s

 

 1-6 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis