respublika.lt

2017 gruodžio 11, pirmadienis

koncertas

P.Normantas: „Lietuvoje situacija yra rūsti“nuotraukos (13)

2011 rugsėjo mėn. 05 d. 12:50:24
Respublika.lt

Nuolat klajojantis po pasaulį keliautojas, fotografas, poetas Paulius Normantas bemaž kiekvieną vasarą užsuka į Viekšnius (Akmenės r.), kur baigė vidurinę mokyklą. „Lietuvoje situacija yra rūsti“, - kalbėdamas su žurnalistu Vytautu Ruškiu konstatavo jaunystės ir vaikystės vietas ir šiemet aplankęs Vengrijoje gyvenantis lietuvis.


- Kokių minčių vedamas grįžtate į Lietuvą?

- Grįžtu į Lietuvą lydimas optimistiškų vilčių. Bet pakanka trumpo vaizdo, ir to optimizmo lieka gerokai mažiau. Nes Lietuvoje situacija yra rūsti. Ir ne vien dėl masinės tautos evakuacijos. Prisimenu profesoriaus Kazio Pakšto teoriją - padaryti atsarginę Lietuvą, kaip jis siūlė, galbūt Madagaskaro saloje ar Karibų jūroje esančiame Belize. Tokią atsarginę Lietuvą, kad būtų gera gyventi tėvynainiams. Dabar ta idėja realizuojama spontaniškai. Atsarginės Lietuvos randasi Londone, Airijoje, gali būti Vokietijoje. Antras mėnuo Lietuvoje, ir vėl pamačiau, kad visi valdžios ešelonai nieko nesprendžia. Nei premjero kabinetas, nei prezidentė. Tad vienintelis, kas traukia į Lietuvą - tėvų žemė. Nors vaikščiodamas po Viekšnių pušyną supratau, kuo mes, žemaičiai, panašūs į airius - nekalbame tėvų kalba. Belieka džiaugtis, kad dar turime lietuvių kalbą. Man ji - gražiausia pasaulyje. Nes turiu su kuo palyginti - esu fotografavęs daugiau kaip šimtą tautų, tad girdėjau visų jų kalbą. Gimtoji kalba mane gydo sugrįžusį. Tą kalbą geriu kaip deguonį. Kaip vaistą. Kaip maistą.

- Kodėl valdžia tokia abejinga?

- Labiausiai gaila, kad per pastaruosius 20 metų neatsirado tikrai stiprių vedlių. Nebuvo stiprių prezidentų. Ir tautos tragedija - kad nebuvo įvykdytas liustracijos aktas. Jei saugumiečiai vadovauja departamentams, yra generaliniai direktoriai, tai nebuvo įmanoma išvengti moralinės, dvasinės panikos. O dabar Damoklo kardas - Europos Sąjunga. Prieš kelis mėnesius fotografavau Vengrijos čigonus. Kartą per vieną dieną pasižvalgyti su apskrities viršininku nukeliavau apie 350 kilometrų. Ir nė viename kieme nemačiau nė vienos karvės. Siaubas. O juk Vengrija, kaip ir Lietuva, - žemės ūkio šalys. Paaiškino, kad ES pirko turėtas karves, mokėjo subsidijas. Kad būtų kuo mažiau galvijų. Tas pats ir Lietuvoje. Tad visa tai - apgalvotas genocidas. Kad Olandija, Danija, turėdamos milžiniškas galvijų fermas, gautų rinką savo produkcijai realizuoti. Kad ES serga ir ryškėja jos byrėjimo požymiai - kitaip negali būti, kai nėra lygybės. Rinkos apgaulė.

- Gal taip su mažomis tautomis elgiamasi sąmoningai?

- Ir net planingai. Dėl svarbiausio tikslo - turėti rinką. Nesvarbu, kad kokia naujoji ES valstybė yra viena skurdžiausių. Tereikia nutiesti gerus kelius, kad būtų galima vežti maistą iš stipriausių Europos valstybių. Juk pirmiausia ko reikia - žmogus turi kramsnoti.

- Galima atsidurti aklavietėje - skurdžius neturės už ką pirkti, nes neužsidirbs?

- Taip. Bet ES valdymo struktūrose ne genijai dirba, ne pranašai. Jie padarė žiaurias programas, kvotas, projektus, pagal kuriuos iš pradžių viskas gerai sukosi. Bet veikia bumerango dėsnis. Atoveiksmis. Grįžtama atgal. Tada rinkos galimybės mažėja. Todėl ES imperija nepratemps tiek, kiek Romos imperija. O pirmieji byrėjimo požymiai jau fiksuojami: konfliktai, kontrastai, muitinių postų atkūrimai. Gelbėtų malda, meilė, vienybė.

- Jei ES subyrės, mes galime smukti dar į didesnę duobę. Kaip gelbėtis?

- Skolas grąžinti reikės. Manau, kad gelbėti gali malda, tačiau net krizės akimirkomis bažnyčios nepapilnėjo. Nebėra tikėjimo. Reikia grįžti ir prie bazinės vertybės - meilės. O jos nebėra žmonių akyse. Ir veiksmuose nebėra. Bet sunku tą meilę turėti, kai tautiečiai panikuoja ir nusiteikę evakuotis.

- Kaip vertybės turi grįžti?

- Kartoju - pirmiausia žmogui reikia žiūrėti į dangų.

- Bet jei žmogus to nenori?

- Nepriversi. Ateis laikas, kai panorės. O iki tol gulėsime bedugnėje. Juk stipriau laikosi mažos tautos, kuriose žydi vienybė. Pavyzdys - norvegai. Juos sukrėtė kruvini įvykiai. Bet norvegai konsoliduojasi, neišsigąsta, lieka solidarūs. Demonstruoja vienybę. Šalyje nepradės stambaus sekimo operacijų, nepristatys stebėjimo kamerų. Nes tauta pasitiki savimi, savo jėga.

- Kam naudinga tokia situacija?

- Yra nuomonė, kad ES didžiosioms valstybėms yra naudinga mažų tautų žemes padaryti poligonais, kolonijomis musulmonams ar trečiojo pasaulio žmonėms, kurie plūsta į Prancūziją, Vokietiją, Italiją. Iš ten tuos imigrantus permesti į Lietuvą.

- Ar tai mažos tautos pesimistų fantazijos, ar jos gali tapti realybe?

- Nesu politikas. Ir ne Jurgis Baltrušaitis - tokių vizijų nematau. Apokaliptinių. O jeigu ir matau, tai nekalbu. Ir kinams situacija būtų labai palanki. Jie nėra toli. Jie visąlaik kvėpuoja į nugarą, stebi pulsus. Pavyzdžiui, Vengrijoje 1991-1993 metais kinams buvo įteisintas bevizis įvažiavimas, ir jų suplaukė apie 0,6 milijono. Paskui bandė bent dalį jų išsiųsti atgal. Pavyko gal kokį dešimt ar trisdešimt procentų. Būdami apsukrūs, kinai įsitvirtino, ir dabar Vengrijoje yra trečioji tautinė mažuma.

- Išvažiavę į užsienį lietuviai geriau jaučiasi, tad gal jiems neberūpi Lietuva?

- Daliai jų - taip. Girdėjau apie lietuvius, kurie stengiasi neprisipažinti, kokia jų tautybė. Tad vėl akcentuoju: likimas - kosminio proto rankose. Jose - ne vien Lietuvos ateitis, o visos žemės. Versijų ir vizijų yra gausybė. Tačiau neverta remtis vien fantazija. Nors iš tikrųjų padėtis susidarė gana pavojinga. Tauta ant kelių, bet ne mirusi.

- Nejaugi patys negalime išsigelbėti?

- Lietuvoje sutinku daugybę stiprių, geranoriškai nusiteikusių jaunų žmonių. Jiems tereikia suteikti galimybių. Tada tauta atsigautų. Kad būtų rankos, kurios formuoja, padeda, veda į priekį. Ekonomika yra beviltiška, politika irgi beviltiška, bet mūsų tauta, kad ir sužeista, kad ir klūpo ant kelių, nėra mirusi.

- Kur tos rankos, kur tie vedliai? Ar jie turi atsirasti iš partijų? Grįžti iš Briuselio? Turėtų nužengti mesijas?

- Atsakysiu remdamasis Vengrijos pavyzdžiu. Ten panaši gyvenimo situacija, o kitais metais planuojami labai rimti socialiniai sprogimai. Keli buvo jau šiemet. Kai suvažiavo gaisrininkai protestuoti, buvo arti chaoso. Galima sustabdyti vieną, antrą protesto bangą, bet viskas gali baigtis ir revoliucija. Tai labai bloga perspektyva. Kas nuo jos apsaugotų? Judėjimai. Bet ne partiniai. Jie yra pasenusi forma. O sąjūdžio, atgimimo pobūdžio judėjimų nesugeba sukurti žmonės, kai juos slegia neviltis.

- Sakėte galintis drąsiai skelbti, kad pasaulis nusipelnė kataklizmų. Kodėl?

- Nes žmonija daro viską, kad sugriūtų. Ir jau arti susinaikinimo viršūnė. Per trečius metus besitęsiančią pasaulinę krizę vis kalbama apie ekonomikos remontą, o nekalbama apie žmogaus dvasios remontą. Nekuriamos programos, kurios padėtų žmogui grįžti į savo žmogišką būseną. Nesteigiamos tuo galinčios pasirūpinti organizacijos. Kosminis protas nuspręs, kada turi įvykti tas teismas. Bet stichinių nelaimių, anomalijų pagausėjimas - pranašiški ženklai. Tai rodo, kad žmonija eina ne tuo keliu.

Parengta pagal dienraštį „Šiaulių kraštas“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (13)

 • batiushka 2011 rugsėjo mėn. 22 d. 11:01:42

  Pauliau, ne viska pagrįstai komentuoji, visame pasaulyje nerasi čigono
  šeimos laikančios karvę... Vengrijoje pernai rinkimus 2/3 laimėjusi
  FIDESZ partija siekia įvesti tvarką šalyje, ir įves, nes Tauta juos
  palaiko, o kadariško gyvenimo pasiilgusieji, žinoma, protestuoja, bet
  jokio socialinio sprogimo nebus, čia jau perdedi. Su savo "filosofija"
  netiktum į vedlius Lietuvoje, esi Klajūnas, tai ir klajok, nesuk mums
  galvos. Esi piktas, kad Vilniuje neįkuria tavo rytietiškų amuletų
  muziejaus, tad gimtinėje įkurk, ten būtų traukos centras turistams;
  girdėjau, kad esi piktas, kad tavo kandidatūros neteikia Nacionalinei
  premijai gauti, bet tam reikia dideliais darbais nusipelnyti Lietuvai, o tu
  dar net normalios kelionių knygos nesi išleidęs, neskaitant kelių foto
  albumų. Gero kelio, tau, Pauliau, nes Lietuvoje esi tik svečias...

 • aa 2011 rugsėjo mėn. 05 d. 21:53:27

  maciau kokia sekunde pro masinos langa silo g.-is kart pasimate- pasauktas
  Dievo zmogus ;is bitlu laiku, kaip is senojo dailes instituto, Kernagio,
  Kuzmos jaunystes romantiku,
  pritariam Tau, jauni ir jau pasene, sunku dabar kazka pagerinti, padoriu
  neprisileidzia, liudna

 • nenė 2011 rugsėjo mėn. 05 d. 20:29:59

  galėtum klaipėdoj bent kultūrai vadovaut. O tai čia jau 20 metų
  kultūrai pusgalvės vadovauja.

 • aliosa 2011 rugsėjo mėn. 05 d. 17:46:39

  cia tokia veisle,nieko nepadarysi.

 • ome 2011 rugsėjo mėn. 05 d. 16:08:25

  tai turbut pasyvus ES griovimas is vidaus, kol tai neivyks tol nesugebesim
  laisviau atsikvepti nuo eilines imperijos nelaisves.

 • Normantui 2011 rugsėjo mėn. 05 d. 15:12:02

  Atiduok duoklę Žemaitijai.Susipažinai su pasauliu -užteks.Dabar
  pabandyk įgyvendinti DIDYJĮ TIKSLĄ savo krašte.Suformuoluok veiksmų
  planą,įkurk internetinę svetainę.Tavo mintys daug kam patiks.

 • Varna, 2011 rugsėjo mėn. 05 d. 14:58:41

  tu teisi. Lietuvos vedliai akli aiškiaregiai sugebantys tik grabaliotis ES
  šiūkšlių konteineryje.

 • pastebejimai 2011 rugsėjo mėn. 05 d. 14:56:59

  kol lietuviai vieni kitus es kaip vilkai, nieko nebus, praraja tik dides,
  1095 litai nustatyta skurdo riba lietuvoje, tad kiek ubagu, galit
  skaiciuoti, ubagai ir tie kurie gauna 1800 litu i rankas, vidutinioji klase
  prasideda nuo 4000 litu i rankas, kiek pilieciu tiek gauna? 1,1 milijonas
  sodros ubagu gaunanciu iki 800 litu pensijines ismokas. vilniaus vandenu
  ponu algos desimtys tukstanciu litu per menesi i rankas, bet kiek ju, jie
  ne visa lietuva. skurdas ir prabanga, daugiau nieko. gaila ubagu kurie
  mokejo 175 litus uz krepsinio bilieta. bet alui uz 6-10 litu pinigu jau
  nebera.

 • Rūstybė 2011 rugsėjo mėn. 05 d. 14:52:45

  Rūstus yra Paulius Normantas. Gal dėl to sau taip vietos neranda.
  Klajūnas, vadnasi.

 • Lina ne zemaite 2011 rugsėjo mėn. 05 d. 14:52:11

  "zemaiciai vienijo.." nekesdami lietuviu, pilsudckij gi zemaitukas, ka
  padare su litwa, iki siol dejuojame ir spjaudome,
  nureze lietuvos gabala, etnografines zemes, ten dabar bilorusija ir
  lenkija, o vilniaus kraste nutauteje lietuviai gidrojc pavarde ir panasiai
  patapo fasistuojantys lenku nationalistais.

 • varna 2011 rugsėjo mėn. 05 d. 14:25:14

  Pezalai, dar vienas aklas aiškieregys atsirado

 • Egidijus 2011 rugsėjo mėn. 05 d. 13:42:18

  Malonu, kad yra žmonių, kurie gali galvoti strategiškai. Gaila, kad tarp
  valdančiųjų tokių nėra...

 • Pauliaus žemietis 2011 rugsėjo mėn. 05 d. 13:18:15

  Esu nustebintas Normananto šviesaus proto,galbūt dėl to ,kad mąstau
  įdentiškai.Gal dėl to,kad Viekšnių pušys mus vienija?
  Aš sakau Jums,šis žmogus yra PRANAŠAS,nors aš asmeniškai jo
  nepažįstu.
  Situacija nušviesta preciziškai.
  Ką daryti?
  PAULIAU,eik vienyti TAUTOS.
  Būk VEDLYS.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • BENDRADARBIAUS: 25 Europos Sąjungos narės pirmadienį priėmė oficialų sprendimą sukurti naują bendradarbiavimo gynybos ir saugumo srityje tinklą, taip padėdamos pamatus siūlomai Europos gynybinės sąjungos idėjai.
 • EISMO ĮVYKIAI: praėjusį savaitgalį, gruodžio 8-10 dienomis, Lietuvos keliuose, pirminiais duomenimis, įvyko 23 eismo įvykiai; priešpriešinio susidūrimo metu žuvo žmogus, 53 metų vairuotojas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Seimo valdytojo R.Karbauskio gimtadienis paskelbtas nacionaline išeigine
2. Prof.V.Daujotis: Lietuvai - siundomo šuniuko vaidmuo
3. „Bunkerio“ konkursą naikinti prašoma vis garsiau
4. Profesionalų Vyriausybė nieko nesugeba, tad samdosi profesionalus
5. Pranešėjai apie korupciją apie liberalus tylėjo, kol V.Gailius nepasiūlė juos saugoti
6. Ką rinksime prezidentu?
7. Tik Seimui gėda dėl tualetinių sveikinimų
8. Valdžia galanda kirvį nuomininkams
9. Kalbos komisija nešoks pagal politikų dūdelę
10. Rolandas Paksas. Kitų metų biudžetas - duoklė vis labiau atgyjančiam „karo demonui“
11. Tautos išlikimas - jos pačios savigarbos reikalas
12. Jam tik metai. Kartais prireikia sauskelnių
13. Seimūnai darbo bijo kaip velnio
14. Valstybės pagalba jaunoms šeimoms - sukišti visus į plačią bankų kišenę
15. Seimas metus dirbo ar pridirbo?
16. Nemylintis Dzūkijos dzūkas - nemyli ir Lietuvos
17. Nežabota valdžia. Galią ir įtaką pajutę seimūnai gali sunaikinti bet ką
18. Naujas tolerancijos vardas - liberalizmas
19. Lietuvos gyventojų laimės indeksas - išvykusiųjų skaičius
20. Būti kultūringam R.Karbauskiui nepavyko, labiau jį traukia prie žemės
21. Pirmieji Seimo metai - prisvilę
22. Seimo narys P.Urbšys: Jaučiuosi, kad esu kaip svetimas
23. Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksas
24. „Lidlui“ - nauda, žmonėms - kančia
25. Užsienio investicijos, kurios kenkia
reklama
darbas

Kada Lietuvoje bus gera gyventi?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate donorystei?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -1  +1 C

   0  +2 C

 

   +2  +4 C

    0  +2 C

  +5  +7 C

 

   0  +2 C

    1-7 m/s

    2-10 m/s

 

      1-9 m/s

 

USD - 1.1742 PLN - 4.2020
RUB - 69.6511 CHF - 1.1704
GBP - 0.8753 NOK - 9.7665
reklama
Labas vasara