respublika.lt

2018 rugsėjo 22, šeštadienis

Paveldosaugininkė Gražina Drėmaitė: Ką mačiau, negaliu atleistinuotraukos (31)

2018 liepos mėn. 07 d. 08:41:04
Danutė ŠEPETYTĖ

Valstybės dieną Valdovų rūmuose skelbiamos jų atkūrimo pabaigtuvės ir pristatomos tarptautinės parodos, tačiau dauguma lietuvių neaplankys nei parodos, nei pagaliau Valdovų rūmų. Vieni lig šiol čia nerodė akių, nes toli, kitiems neįdomu, tretiems brangoka... Ketvirti buvo gatavi išnešioti mūrus po plytą, nes nepritarė jų atstatymui iš esmės. Restauratorė, paveldosaugininkė Gražina DRĖMAITĖ taip pat nesiruošia ten kelti kojos, nors tamsumu, abejingumu ir kitokia panašia nuodėme jos nedrįstum kaltinti. Juo labiau kad Valdovų rūmų statybos prasidėjo ir įsibėgėjo jos vadovavimo Valstybinei paminklosaugos komisijai laikais.

 

- Negi iš tikrųjų per šitiek metų taip ir nebuvote užsukusi į Nacionalinį LDK valdovų rūmų muziejų?

- Nebuvau užėjusi, tikrai, ir ne dėl sumautų ambicijų, kaip galėtų pasirodyti. Aš puikiai prisimenu koncertus ir spektaklius, vykusius Žemutinės pilies griuvėsiuose, prisimenu tą aurą, kurią jutome sėdėdami ant laiptų, kurios, net neabejoju, šiandieniniuose Valdovų rūmuose neliko nė padujų.

- Kodėl taip manote?

- Mane labiausiai žeidžia melas, tikrovės nebuvimas. Ar prisimenat 1998-uosius, kai buvo pradėtas ardyti Katedros aikštės grindinys? Neatkreipėt dėmesio eidama pro šalį į atodangas? Kai jas išvydau, pagalvojau, Dieve mano, kokie turtingi esame - po mūsų kojomis - Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė! Šešioliktas amžius, penkioliktas... Galvojau, tokios Lietuvos įvaizdį ir noriu matyt, tai jos stiprybė. Galvojau, kaip būtų gerai užkloti storu stiklu visą Katedros aikštę, kad svetimšaliai ir mes patys matytume, kokius turtus turime, kokios gilios mūsų istorinės ir kultūrinės šaknys. Kad pagaliau imtume tuo didžiuotis. Gal matėte Krašto apsaugos ministerijoje architektės Elenos Nijolės Bučiūtės realizuotą sumanymą - stiklu uždengtas XI amžiaus Vilniaus pastatų liekanas? Net nedrąsu žengti per stiklą, bet įspūdis nepakartojamas. Noriu pasakyti, kad man, kaip restauratorei, kaip paminklosaugininkei, tikros substancijos niekada neatstos nei ją aprašanti knyga, nei pasakojimas, nei filmas, nei televizijos reportažas, - kai tu matai substanciją, kai ją gali paliesti, čiuopti - patiki tuo, ką matai. Tai yra tikra. Prisimenu dieną, kai mūsų komisija atėjome į Katedros aikštę, ir toje vietoje, kur šiandien stovi paminklas kunigaikščiui Gediminui, archeologas Gintaras Abaravičius rodė ką atkasęs: dalį sargo namelio, stovėjusio, matyt, netoli vartų į Valdovų rūmus. Sužiurom visi į tą duobę, o profesorius Antanas Tyla ir sako: na va, statysim paminklą ant paminklo... Ir ką gi? Užpylė tą namelį betonu ir pastatė gražųjį Gediminą. Kitas atvejis: tyrinėjant Žemutinės pilies teritoriją, penkių metrų gylyje buvo aptiktas kultūrinis pirmojo aukšto sluoksnis. Ištraukti vandenyje įmirkę ąžuoliniai rąstai, kurie, pasak archeologų, buvę pakeliamojo tilto, kuriuo iš Pilies gatvės buvo įvažiuojama į rūmus, liekanos. Kada po kiek laiko garsieji architektai ėmė laužyt galvas, kur projektuoti įėjimą į Valdovų rūmus, man kraujas užvirė - juk buvo atidengta tikroji įėjimo į rūmus vieta... Ar nebuvo galima pasinaudoti ta laiminga proga ir išsaugoti bent kiek autentikos? Ir kodėl mes neturime, net nežinau ko: ar ambicijų, ar supratimo...

- Autentikos ieškotojams realistai nuolat rodo į Varšuvą: miestas po karo juk irgi buvo atstatytas nuo pamatų...

- Atstatykime bent taip, kaip atstatoma Lenkijoje. Kadaise, kai buvo statomi mūsų Valdovų rūmai, tris dienas praleidau Varšuvos karalių rūmuose jų direktoriaus kvietimu. Direktorius man viską aprodė, paaiškino. Kai per karą buvo susprogdinti karalių rūmai, lenkų patriotai kas kokią nuolaužą, kas fotelį, kas kokią apmušalų skiautę, kas kokią knygą išsinešiojo po namus, bet kai atgimė valia tuos rūmus prikelti iš griuvėsių, visi tie žmonės po šapelį sunešiojo viską atgal. Ir aš matau: menės siena išmušta šilkiniu audeklu, bet viršuje - kiek apsitrynęs ir pablukęs to paties rašto gabaliukas tikro audinio. Tai ne gipskartonio apvadai su pieštomis gėlytėmis... viskas atkartota, visur įdėta autentikos... Atsivežiau iš Lenkijos videofilmą, kaip iš pavienių koklių galima sumontuoti visą krosnį, - lenkai turi entuziazmo rodyti tikrą daiktą, o pas mus kažkaip... stovi neveikianti krosnis. Pavyzdžiui, Valdovų rūmų teritorijoje aptiktoje šiukšlių duobėje būta ir labai daug langų karnizų nuolaužų, jas įmontavus į daromus karnizus būtų likęs bent centimetras praėjusių amžių dvasios, bet net šitą galimybę statytojai ignoravo... Mane skaudina toks požiūris į artefaktus.

- Pritrūko patriotų?

- Gal tų patriotų ir buvo, pavyzdžiui, archeologas Vytautas Urbanavičius, architektas Napalys Kitkauskas, bet jų aiškiai buvo per mažai...

- Valdovų rūmų atstatymo idėja iškilo dar jūsų tėčiui dailės istorikui Vladui Drėmai gyvam esant. Jis ją laimino?

- Valdovų rūmų statybų įkarštyje paskambino kartą vienas iš architektų klausdamas, ar išties Drėma nepaliko kokios tiriamosios medžiagos apie Valdovų rūmus, nes kasinėjimai patvirtinę, jog dar sovietmečiu jo darytame Žemutinės pilies makete (jis buvo eksponuojamas Gedimino pilies muziejuje) bokštas įtaisytas būtent toje vietoje, kur iš tikrųjų jis ir stovėjo istoriniuose rūmuose, o ne ten, kur projektuotojai ketino jį statyti. Ne, sakau, nepaliko; juk visa paslaptis - apsiskaitymo, erudicijos padiktuota intuicija, leidžianti pagal turimus ikonogafijos pavyzdžius numatyti, kur kas turi būti. Drėma pabrėžtinai kartojo, kad Lietuvai visų pirma reikia tyrinėtojų ir ragino specialistus vykti į Italiją, Švediją, Lenkiją ir jų archyvuose ieškoti mus dominančių istorinių dokumentų. Nekukliai priminsiu: jo nuomone, nėra ko galvoti apie Valdovų rūmų atstatymą, tam deramai nepasirengus, nesusirinkus reikiamos medžiagos. Štai tik vienas pavyzdys: jau beveik Valdovų rūmai stovi, grįžta dailės istorikė Birutė Vitkauskienė iš Varšuvos su netikėtu radiniu - medžiagos apie Žygimanto Augusto to meto gyvenseną, - vadinasi, galima buvo surasti panašios informacijos archyvuose...

- Šiaip ar taip tai neabejotinai prezidento Algirdo Brazausko „projektas“, kurį jis, būdamas premjeru ir skubėjo įgyvendinti.

- Penkerius metus architektų grupė vis nešdavo ir nešdavo jam Valdovų rūmų planą ir vis aiškindavosi, tai tas ne taip, anas ne taip. Buvau liudininkė, kaip kartą klausėsi klausėsi jų Brazauskas, paskui staiga kaip kirs: po velnių, kiek galima, kiek dar planuosit, - prašom statyti. Nedievinu Brazausko, bet jis buvo tautos išrinktas prezidentas, ir su tuo faktu reikėjo skaitytis. Prezidentavimo pradžioje jis kas mėnesį surinkdavo apie 20 kultūrininkų apskritą stalą (aš buvau irgi kviečiama, nes tuo metu buvau Restauratorių sąjungos pirmininkė) ir išdėstęs savo planus, klausdavo mūsų nuomonės. Nieko nenoriu pasakyt, viskas buvo labai gerai tuo atžvilgiu ir prie prezidento Valdo Adamkaus, bet šiandien prezidentė juk pati viską žino...


- Visi jau apsiprato su pakitusia Katedros aikštės panorama, užgeso aistros, pagaliau lėšos, kurios galbūt būtų buvusios išvogtos ar ištaškytos fejerverkams, materializavosi. Galime tuo pasidžiaugti.


- Per „Panoramą“ girdėjau sakant, jog Valdovų rūmai baigti statyti. Gryna teisybė: jie pastatyti, o ne atstatyti. Žinoma, dabar jau visi apsipras, o mažiau išmanantys galvos, kad taip ir reikia, ir visa, ką ras Valdovų rūmuose, priims už gryną pinigą. Mažai kas žino, kad diduma eksponatų supirkti kitų šalių antikvariatuose, šis tas įsigyta aukcione, šis tas verslo žmonių dovanota. Autentikos ten nedaug. Gal dar mažiau kas pagalvos, kad mes neišnaudojome istorinės galimybės tikrąjį mūsų turtą parodyti pasauliui ir net pasididžiuoti, kokie išskirtiniai esame. Kaip kartais bjauru, kad Lietuvoje nėra tęstinumo, darbų paveldėjimo geriausia prasme, kaip kartais būna apmaudu, kad mūsų turtas atsiduria nevykusiose rankose. Todėl man mažų mažiausia keistas Kultūros ministerijos projektas įvesti kadencijas ir nacionalinių muziejų vadovams (Birutė Kulnytė, Osvaldas Daugelis, Romualdas Budrys, Romanas Balza, - tai mūsų nacionalinis turtas, vargu ar kas kada nors jiems galės prilygti). Kaip kartais apmaudu, kad būna priimami geri sprendimai, bet nėra kam jų vykdyti arba vykdytojams stinga kompetencijos. Kažkada važiuodami prie Šešuolėlių kažkur matėme: stovi laukuose didelis medinis kluonas, kiek pakrypęs, paremtas didžiule lazda; ji nudažyta valstybinės vėliavos spalvomis, ant jos užrašas „valstybės parama“... Mano nuomone, partijų gali būti kiek nori, bet jei kalbama apie Lietuvos kultūros paveldą, visų partijų tikslas turi būti vienas ir be jokių išlygų - geriausiu būdu ir kuo mažiau meluojant išsaugoti mūsų nacionalinį paveldą ateities kartoms.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (31)

 • tauras 2018 liepos mėn. 26 d. 04:59:01

  Per tokias,kaip si moteriske,mes Lietuvoje savo istorijos ir negalima
  atstatyti,nes tokie,tokios gluses metu metais ieskotu autentikos,kuri
  seniai sunaikinta,arbai,kaip kai kurie glusiai architektai prie bolseviku
  nusprende,kad tinkuojant sena pastata,palikti plotus autentisku plytu
  netinkuotus.Slykstu ziureti i tokius atrestauruotus pastatus.Dabar vel
  siulo palikti visokius pamatus.Vyti tokius zinovus kuo toliau nuo
  restauruojamu ar atstatomu pastatu,nes reikes 300 metu,kad atkurtume savo
  suniokota istorija,nes tokie kaip ji tik liezuviu malti tesugeba,o ne ka
  nors atkurti.

 • weks 2018 liepos mėn. 11 d. 14:41:44

  Išmintingas žmogus ir kalba išmintingai - įdomu buvo skaityti

 • << labai geras - pedagogė 2018 liepos mėn. 09 d. 17:08:23

  Skubame visokių elvyrų pasiūlymus įtraukti į mokymo programas !
  Nepakeičiamų nėra ! Ir nereikia "užsisėdėti" m- klų ,darželių,
  įmonių , muziejų vadovų kėdėse !
  Labai teisingai pasielgė Lenkijos valdžia ,priėmusi įstatymą -
  vadovauti gali iki 65 metų ! Ir taškas .

 • < < to pilininkui 2018 liepos mėn. 09 d. 16:48:42

  Katedra ir Gedimino kalnas pajuto blogybes ne dėl Valdovų rūmų
  statybos ,o dėl visokių funikulierių statybų ir medžių išpjovimo
  .Premjeras buvo pasikvietęs specialistus iš Lenkijos dėl Gedimino kalno
  slinkimo.Specialistai vienareikšmiškai pasakė : Nereikėjo išpjauti
  medžių ,nors apačioje ,kurie savo šaknimis laikė
  gruntą ! Juk slinkimas prasideda nuo kalno apačios ! Patarė apsėti
  YPATINGA žole,su labai ilgomis šaknimis .Lietuvoje tokios žolės nėra.
  Dabar tie ,kurie sumanė ir tie ,kurie leido (tikriausiai muziejaus
  vadovai) tyli ,kad nereikėtų nuostolių padengti !
  Kodėl kopos ,kad neslinktų ,apsodinomos medeliais ?
  Tie kaltininkai,kurie išpjovė medžius - VERČIA kaltę Valdovų rūmų
  atstatymui ! Kodėl prieš išpjaudami sveikus medžius (yra nuotraukos
  ),NEPASITARĖ ,jei patys neišmanė ? Specialistų įrodymo niekas
  nepaneigs !

 • Labai geras 2018 liepos mėn. 09 d. 16:46:43

  p.Elvyros Straševičienės komentaras.Dar ir taip gerai,kad nepublikuojate
  niekalo.

 • pilininkas 2018 liepos mėn. 09 d. 15:57:27

  girdėjau interviu su direkt. Dolinsku, bet jis pernelyg daug kalbėjo, net
  kartodamasis, apie sunkų darbą atvežant eksponatų laikinai parodai iš
  Drezdeno...Aišku, komandiruotės apsimoka, turizmas už valstybės
  pinigus, kurių pernelyg daug sukišta į tų rūmų pastatymą ir
  permoksnt už nereikalingus eksponatus. Katedra ir kalnas jau pajuto
  statybos padarinius. Nebuvo būtina visus korpusus atstatyti ar statyti

 • Tęsinys 2018 liepos mėn. 09 d. 15:56:29

  Taigi papasakojus,kad Lietuvoje nevienareikšmiškai Elitas ir Lietuvos
  žmonės vertina Valdovų rūmus: daug "sukišta" mln.,neautentiški, ilgai
  truko statybos ir t.t. Baikit ,pasakė inžinierius - architektas ! (Daug
  tų batalijų žinojo ,ypač apie statybų sumanytojus ):Didžiuokitės -
  tai Lietuvoje VERTINGIAUSIAS palikimas ateities kartoms ! Galėsite
  eksponuoti įvairias parodas iš pasaulinės reikšmės atvežtų
  eksponatų.Tam rūmai pritaikyti . Universitetai,mokyklos ,kolegijos galės
  vykdyti edukacines programas ir t.t.Praeis dar dešimtmetis ,nebeliks
  pavyduolių,nebeliks nerinktų prezidentų ,naujoji karta įvertins
  ir sumanytojų vardais PAVADINS rūmus ,aukštus ,menes ,aikštes .

 • TROTA 2018 liepos mėn. 09 d. 15:46:08

  Luvre,Rišelje rūmų dalyje 1999 m.buvo eksponuojama Lietuvos karaliaus
  Henry IV sosto baldakimas su Vytimis(jokių išsiskėtusiu vištų tabąka
  nerasta) ir Karaliaus apsiaustas su sermuoneliais,gaila piliu machinatoriu
  nesudomino.

 • Sužavėti 2018 liepos mėn. 09 d. 15:27:10

  Į Dainų šventę buvo atvykę giminaičiai iš Detroito ,Čikagos USA.
  Svečių tarpe buvo architektas - inžinierius bei Universiteto dėstytojas
  .Stovėjome eilėje prie Valdovų rūmų ,kad apžiūrėtume užbaigtus
  atstatyti rūmus bei pažiūtėti iš Vokietijos,Italijos atvežtus
  eksponatus.
  Drezdeno valstybiniai meno rinkiniai - vieni garsiausių ir turtingiausių
  muziejinių rinkinių ne tik Europoje,bet ir pasaulyje.Matėme Lenkijos
  karalių ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių Augusto 2, Augusto 3 indus
  su Lietuvos herbo Vyčio
  ženklais. Labai įdomus St.Batoro kalavijas,Augusto 2 karūna ir
  dokumentą ,kuriame 1009 m.paminėtas LIETUVOS vardas !
  Architektas - inžinierius ,vaikščiodamas po menes ,mažiau žiūrėjo į
  eksponatus,nes buvo matęs Drezdene .Jis negalėjo atsistebėti tokiu
  puikiu lietuvių DARBININKŲ darbu ! Parketai ,sienos, laiptai , jo
  nuomone, prilygsta Vatikano,Paryžiaus,Saksonijos muziejų apdailai !
  B.d.

 • viskas 2018 liepos mėn. 08 d. 21:38:11

  okey ...... rūmai ne Astravo atominė

 • LinksmosMišios 2018 liepos mėn. 08 d. 08:02:14

  Kam tie rumai, jei čiabuviai baigia išsilakstyt.

 • Jk 2018 liepos mėn. 08 d. 07:15:21

  Svarbiausia yra isisavinti lesas ir jas ishsvaistyti o ne valdovu rumai.
  Kaip jus dar nesuprantat

 • Elvyra Straševičienė 2018 liepos mėn. 08 d. 01:54:29

  Nuoširdus ačiū autoriui, nuoširdus ačiū Jums, mieloji Gražina.
  Jūsų drąsa, ryžtas, suteikia jėgų daugumai kultūros darbuotojų.
  Norisi į tai atkreipti ir pedagogų dėmesį. Siūlau, įtraukti
  straipsnį, o ir kitus,į mokyklinę programą ir remtis, kaip vaizdine
  medžiaga, nagrinėjant atatinkamas temas.
  Visuomenę kviečiu burtis ir reikalauti lėšas, atiduodamas partijoms
  ir rinkimams, skirti kultūrai ir švietimui. Laimėtume dvigubai.
  Kultūros ministerijai siūlyčiau ,,nelengvinti" sau darbo, bet
  dėmesingai kontroliuoti muziejų veiklą. Taip, turime muziejuose
  aplaidumo, jau šiandien keistinų vadovų, juos ir reikia keisti, bet
  G.Drėmaitės minimi vadovai - kultūros švyturiai. Jų nevalia keisti.
  Priimdamas Įstatymus, Seimas turėtų galvoti ir apie išimtis.

 • Danutė 2018 liepos mėn. 07 d. 22:27:29

  Ar Drėmaite "kovojo" kaip nors,ar į LRT TV veržėsi visiems pranešti ,
  kad rūmai blogai statomi ? Man ji labai primena Kubilių su
  kt.konservatoriais dėl Astravo AE .Važinėjo su dviračiais po
  Baltarusiją,viską matė,bet tylėjo,kad bloga vieta parinkta ,kad bus
  statoma per arti Vilniaus ir t.t. Dabar,kai pastatyta,rėkia SOS
  ,reikalauja AE uždaryti !

 • Kodėl? 2018 liepos mėn. 07 d. 21:54:58

  „kodėl mes neturime, net nežinau ko: ar ambicijų, ar supratimo...” -
  Ogi todėl, kad kitko - didybės manijos - turime. Ir prisiminėme ASP
  eiles „Я памятник себе воздвиг
  нерукотворный”... Įtarė žmogus, kad jam po mirties niekas
  nepastatys paminklo, atitinkančio jo supratimą. Tai pats, kol buvo prie
  iždo, pasirūpino savo atminimu.

 • negera nuojauta 2018 liepos mėn. 07 d. 21:30:34

  Aciu uz issakytas mintis ir ta dvasini skausma ,kai matai ir supranti, kaip
  yra draskomas Lietuvos dvasinis paveldas . Juk bet kuris materalus daiktas
  skleidzia informacija - vadinkim tai aura . Juk meiles paliesti taip pat
  negalim ,bet ji jauciama. Taip ir tos trinkeles . Man tai kaip isdraskyta
  gyva Lietuvos sirdis,kurioje gludejo visa praeities informacija ,kaip
  dvasine musu jega ir stiprybe. Ir nesuvokiu , kaip buvo leista tam nutikti.
  Ar tik ne nuo to buvo pradeta trinti ( bijau ,kad kazkieno tai samoninga
  uzmacia) musu istorine atmintis - pajauta. Nesamas sintetinis pakaitalas -
  nunegyvinama zmogaus prigimtis. Skauda ,labai skauda ne tik sirdi - pacia
  meile skauda.

 • pagarba 2018 liepos mėn. 07 d. 18:26:24

  kiek per gyvenima girdejau Dremos yra elitas europinio lygio, siap
  Brazausko laikais i specialistus budavo atsizvelgiama, dabar kaip reikia
  taip ir aiskinama, mano nuomone

 • Labai to nuomonė 2018 liepos mėn. 07 d. 18:05:24

  Tai ir labai puiku,kad pastatė vietoje.Žymiai blogiau ,kai pinigai
  neaišku kur dingsta...Kas gali pasakyti,kad mes gyvename geriau prie euro
  ,nei prie Lito?Gal kas ir gali,bet aš tai ne.
  Ir visiems gerai,ir visiems patogu,o kad išmaudyti;ne pirmas kartas.Aš
  ,tik galvoju:negi tai bjaurasčiai neateis galas?
  Bet ir kantri tauta.Kiek gi galima tyčiotis?Pasirodo :galima>Tai ko dar
  verkiam?

 • Nuomonė 2018 liepos mėn. 07 d. 17:13:47

  Vlado Drėmos nuotraukų albume "Dingęs Vilnius" yra dvi dalininkų
  piešinių nuotraukos : T.Makovskio "Kunigaikščių rezidencija" 1600 m.ir
  P.Smuglevičiaus "Didžiųjų kunigaikščių rezidencijos rūmai" 1785
  m.
  Palyginus šiuos du ,skirtingų laikotarpių ir skirtingų dailininkų
  paveikslų nuotraukas su Vilniuje atstatytais Valdovų rūmais - tikrų
  tikriausia autentika ! Ir nesvarbu kokį terminą
  pasakysime : atstatyta ar pastatyta !
  Kaip sakoma -dėl skonio nesiginčijama : vieniems gražu ir miela
  stikliniai dangoraižiai su Vamzdžiu Neries pakrantėje ,kitiems -
  atstatyti valdovų rūmai !
  P.S.Tiems ,kuriems brangiai kainavo.Taip ,gal ir brangiai, nes keitėsi
  litas į eurą - viskas brango tris kartus . Gerai ,kad pastatė ,kad mln.
  "nedingo" ,kaip dažnai Lietuvoje pasitaiko !

 • valdas 2018 liepos mėn. 07 d. 17:00:31

  Kiekvienam lietuviui - pasididziavimas ir dziaugsmas,kad ta turim,bet
  daugumai lietuviu - nusivylimas,kai taip grobstomas biudzetas ir tai daroma
  is zmoniu kisenes savo asmeniniais pasipelnymo tikslais...
  Gal minetose salyse irgi tai vyksta,bet vargu ar tiek nuzmogeje ...

 • Labai to Vilniečiui ir Agnei 2018 liepos mėn. 07 d. 16:58:01

  Tai ,kad Tamstos ir vėl nieko nesupratote...Ką bepadarysi...Mes savo
  laiku irgi nieko nesupratome.Mums trukdė.Kas Jums trukdo DABAR?Jeigu
  supratimo neturite-tai taip ir sakykit.Bet jau šitaip;prieš
  tėvynainius-negražu.Gerai,kad turi savo nuomonę...Labai gerai,bet žinok
  ,kad ir kitas žmogus turi nuomonę ir jis tą nuomonę gali pagrįsti
  moksliškai,tyrinėjimų rezultatais ilgamečiais ,o ne bumblauskiniais
  išmušinėjimais pinigų.Palyginkit Lietuvos istorikus
  Šapoką,Jurginį,Truską,Bumblauską,Terlecką...Palyginkit
  ,palyginkit-turit tesę.Perskaitykit D.Grybauskaitės disertaciją...Po to
  Tamaros Birmontienės disertaciją...O po to Jus aplankys toks šlykštus
  jausmas,kad nei spjaudyt,nei vemt negalėsite.Žiaukčiodami suprasite,kad
  Tėvynė yra viena.Kaip sakė man vienas senas žmogus prieš 50 metų:kad
  ir kokia tėvynė,bet tai yra tavo TĖVYNĖ.Linkiu suprasti.(mano
  nuomonė).

 • Agnė 2018 liepos mėn. 07 d. 14:14:20

  Pagal p.Drėmaitės pasakymą ,reikia suprasti,kad Valdovų rūmai - KLAIDA
  ? Ta ponia ,ar panelė ,tikriausiai ,nebuvo Italijoje, Čekijoje
  ,Vokietijoje ,Prancūzijoje ,Lenkijoje ir nematė ,kad ten pilys, rūmai
  ,dvarai - irgi atstatyti ? Pagal ją PASTATYTI ? Ir kas čia blogo, jei
  Valstybė ar jos piliečiai nutarė "prikelti istoriją" ? Tose šalyse
  ekskursijų vadovai aiškina ,kad po kruopelytę rinko dokumentus,interjero
  elementus-
  stengėsi ,kad būtų atstatyta ,įrengta ,kaip galima autentiškiau.
  Ir Lietuvoje tą patį darė .Ieškojo kilimų ,baldų po Europą,statė
  krosnis ,kad būtų nors kiek panašumo su Valdovų laikmečiu !
  Vilniuje ,Valdovų rūmuose, teko girdėti ,kaip užsieniečiai aikčioja
  ,džiaugiasi ,patenkinti rūmų DARBUOTOJŲ nuoširdumu, kultūra ! Ačiū
  JIEMS !
  Ponia Drėmaitė to nežino ,nes - nebuvo ! Jei nueitų ,tada ,kai yra
  kt.šalių ekskursantai, gal pakeistų nuomonę ? Valdovų rūmai stovi ir
  stovės - džiugins Lietuvos ir kt.šalių žmones ! Garbė A.A.
  prezidentui A.Brazauskui ir visai jo komandai

 • S 2018 liepos mėn. 07 d. 14:06:23

  Pagarba tiesos nebijančiam Žmogui!

 • kukas 2018 liepos mėn. 07 d. 13:59:15

  Vilnieti...tu tevyne nuo teviskes atskiri?gyvenime tokius kaip tu sutikes
  tiesiog aukleju argumentais tiesiai i veida.

 • Vilnietis 2018 liepos mėn. 07 d. 13:04:55

  man jos nuomonė ir yra tik jos personalinė nuomonė.Visumoje moteris
  išsakė Lietuvos priešų mintis- Lietuva,atseit iš vis nesugeba būt
  valstybe todėl net kalbos nėra ,kad net teisės neturi į savo istorinę
  atmintį ,tuo labiau -į konkrečius ,garbingą lietuvių Tautos praeitį
  mininčius paminklus - na neautentiški,nekokybiški,galėjo bent dar
  šimtą metų luktelt,atlikt visus tyrinėjimus ,etc.ir tt...Žinoma,to
  bent jau atvirai neafišuoja.Todėl,manau ,turiu teisę ir į savo
  požiūrį tokiai nuomonei ,konkrečiai ,- man toks požiūris -nei
  profesionalus,nei originalus,nei valstybingumui lojalus .Iš kitos pusės
  tiesiog na nenoriu kritikuot ar girt Lenkijos istorijos identifikuotojų
  :))))) (faktas ,kad vakarų Europos istorikams minėtos šalies oficialiai
  pristatoma istorija ,lyginant su kitų šalių istorijos
  falsifikacijomis,kurių tikrai niekur netrūksta vien dėl istorijos,kaip
  mokslo specifikos ,priklausomybės nuo galingųjų noro teigiamai atrodyti
  ,pripažįstama labiausiai pasižymėjusia šioje srityje..)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PRIEMONĖS: Ūkio ministerija siūlo patobulinti pelno mokesčio lengvatos taikymą investiciniams projektams, taip pat ją taikyti elektromobiliams; šios priemonės, pasak ministerijos, svarbios šalies ūkio konkurencingumui ilguoju laikotarpiu.
 • DOVANOS: šalies vadovė Dalia Grybauskaitė Lietuvoje viešėsiančiam popiežiui Pranciškui dovanos nepriklausomybės simbolį - Laisvės varpą ir kūrinio „Gloria Lietuvai“ įrašą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018