respublika.lt

2018 rugsėjo 23, sekmadienis

K.Orbelianas: muzika kiekvieną daro ir geresnį, ir teisingesnįnuotraukos (1)

2016 birželio mėn. 22 d. 17:24:35
Respublika.lt, Eltos inf.

Prieš kelias savaites Jerevano operos ir baleto teatro meno vadovu paskirtas Konstantinas Orbelianas (Constantine Orbelian) - pasaulio melomanams puikiai žinomas amerikietis pianistas, įvairių konkursų laureatas bei dirigentas, kurio dirigavimo savo koncertuose pageidauja pasaulinės vokalo žvaigždės. Jau ne vienus metus jis yra ir Kauno miesto savivaldybės įsteigto simfoninio orkestro vyriausiasis dirigentas.

 

Ar naujas kūrybinis darbas neatitolins šio muziko nuo Kauno simfoninio orkestro muzikantų? Į šį bei kitus klausimus mielai atsakė pats K. Orbelianas.

- Jūsų kūrybinėje biografijoje šią vasarą įvyko nemažų pasikeitimų. Akivaizdu, kad kartu tai Jums bus ir ryškus biografijos papildymas, bet ar spėsit aprėpti tiek daug veiklos toli viena nuo kitos nutolusiose šalyse?

- Viskas įmanoma šiais laikais. Daugybė muzikantų pasaulyje taip dirba, tai - normalu. Jei tik noro yra, tereikia suderinti tai, ką darai, nusistatyti tinkamą ritmą, ir - pirmyn. Visą laiką taip dirbau ir toliau dirbsiu. O kad šalys, kuriose dirbu, toli viena nuo kitos - nieko nereiškia. Yra muzika, gera klasikinė muzika. Ji čia - svarbiausia, nes muzika jungia žmones ir atveria sienas tarp valstybių. Muzika kiekvieną daro ir geresnį, ir teisingesnį.

Jei dabar kam kyla abejonių, ar nepaliksiu darbo Kauno orkestre, iš karto atsakau: būsiu ir toliau šio orkestro vyriausiasis dirigentas. Nes su juo pasiekėme gerų rezultatų, turim didelių planų, ir juos būtinai įgyvendinsim. Vienas iš mūsų gražių tikslų, - kad Kauno ir Lietuvos vardas kuo geriau įsitvirtintų pasauliniame kultūros žemėlapyje. Sprendžiant iš pastarojo meto orkestro darbų bei pasiekimų, tai jau sėkmingai vyksta.

- Kauno simfoniniam orkestrui, akivaizdu, vasara - įtemptas darbo metas, ir tai susiję su jam iš bendrų projektų jau puikiai pažįstamais pasaulinio lygmens solistais?

- Taip, mūsų šios vasaros planai susiję pirmiausia su ilgamečiu bičiuliu Dmitrijumi Chvorostovskiu - pasaulinį pripažinimą pelniusiu, garsiausiose įvairių šalių scenose koncertuojančiu baritonu. Jam dalyvaujant, Kauno simfoninis orkestras yra įrašęs plokštelių, drauge koncertuota Lietuvoje bei užsienyje.

Birželio gale numatytas mūsų bendras koncertas Jūrmaloje. O prieš tai Austrijos sostinėje Vienoje solistui D. Chvorostovskiui bus įteiktas tarptautinis apdovanojimas už gyvenimo nuopelnus pasaulinei kultūrai. Tokiu pat apdovanojimu bus pagerbtas Florencijoje bei kitur dirbęs ilgametis Izraelio filharmonijos orkestro vyriausiasis dirigentas Zubinas Mechta (Zubin Mehta).

Tai įvyks birželio 27 dieną. O jau kitą dieną Rygoje prasidės mūsų bendros su D. Chvorostovskiu repeticijos, dar kitą - Jūrmaloje koncertas.

„Dzintari" koncertų salėje su Kauno miesto simfoniniu orkestru pasirodys ir Latvijos lyrinis mecosopranas Elina Garanča. Dera priminti, kad po įspūdingo pasirodymo 2003 metais Zalcburgo festivalyje, šią solistę ėmė kviesti įvairių festivalių, koncertų bei konkursų organizatoriai visame pasaulyje. Su Kauno orkestru ji koncertuos pirmą kartą.

- Pernai Jūsų diriguojamas Kauno orkestras, kartu su tarptautinei publikai žinomais solistais D. Chvorostovskiu, taip pat Barbara Frittoli, Ildaru Abdrazakovu, , Stefanu Seku (Stefano Secco) iš Niujorko „Metropolitan opera", Marko Karia (Marco Caria), Kostu Smoriginu, Egle Šidlauskaite bei Kęstučiu Alčiauskiu įrašė Džiuzepės Verdžio (Giuseppe Verdi) operos „Simon Boccanegra" studijinį albumą. Niujorke leidžiamas žurnalas „Opera News" jį pripažino geriausia 2015 metų kompaktine plokštele. Ar nesieksite tokio pripažinimo ir naujuoju projektu, kurį netrukus pradėsite?

- Pirmiausia reikia darbą padaryti, o paskui matysim, kaip mūsų rezultatas bus įvertintas. Tas darbas - Dž. Verdžio operos „Rigoletas" įrašas. Ši plokštelė, kaip ir tą geriausioji, bus įrašinėjama Kaune, patalpas nuomojamės iš filharmonijos. Darbą pradėsime liepos pirmąją. Įrašui į Kauną suvažiuos pasaulio operos žvaigždės, dalyvaus ir Lietuvos talentai. Atlikėjų sąraše - Frančesko Demuro (Francesco Demuro), D. Chvorostovskis, Nadine Sierra, Anrea Mastroni, Oksana Volkova, Kostas Smoriginas, Andrius Apšega, Tomas Pavilionis, Tadas Girininkas, Eglė Šidlauskaitė, Liudas Mikalauskas, taip pat prof. Petro Bingelio vadovaujamo Kauno valstybinio choro vyrų grupė.

Orkestro repeticijos su Lietuvos dainininkais prasidėjo trečiadienį. Turėčiau pridurti, kad šiais laikais gan retai įrašinėjamos operos, nes tai - sudėtingas ir atsakingas darbas. Malonu, kad mums pasisekė pernai, todėl dabar drąsiai imamės naujo projekto. Manyčiau, kiekvienas orkestras būtų laimingas dėl tokios plačios kūrybinės veiklos.

Įrašyti operą mums padeda Džonas Fišeris (John Fisher) - „Metropolitan opera" muzikinis administracijos vadovas, taip pat Svetlana Jefimova - Maskvos Didžiojo teatro vyriausioji koncertmeisterė. Kuriuos atlikėjus įrašui kviesti, tarėmės su orkestro vadovu Algimantu Treikausku.

Operos „Rigoleto" (kaip ir pernai įrašytos „Simon Boccanegra") įrašo technine dalimi, garso kokybe rūpinsis puikūs meistrai Vilius Keras bei Aleksandra Suchova.

Tas projektas - tikrai neeilinis įvykis Kaunui ir Lietuvai. O kai pasirodys plokštelė, manau, mūsų tarptautinėmis pajėgomis pasiektas rezultatas taps žinomas ir pripažintas kur kas plačiau už Lietuvos ribų.

- Kalbant apie tarptautines pajėgas, tai galėtumėte priminti, ką Jerevane neseniai veikė Kauno miesto simfoninio orkestro vadovas, muzikantas (fleita) bei Kauno Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojas Algimantas Treikauskas?

- Jerevane organizavome pirmąjį tarptautinį dirigentų konkursą garsaus kompozitoriaus Aramo Chačaturiano garbei, jo atminimui įamžinti. A. Treikauskas - vienintelis Lietuvos atstovas - A. Chačaturiano konkurse buvo pakviestas dirbti vertinimo komisijoje. Finale mes drauge su juo įteikėme konkurso nugalėtojui specialų prizą - pakvietimą dalyvauti koncerte su Kauno miesto simfoniniu orkestru. Toks koncertas įvyks spalio viduryje, Kauno orkestrui diriguos A. Chačaturiano dirigentų konkurso nugalėtojas June Sung Park iš Pietų Korėjos.

Noriu pridurti, kad prieš šį konkursą Kauno miesto simfoninis orkestras, kartu su soliste Asmik Grigorian labai sėkmingai pasirodė koncerte Zagrebe. Tad, kaip matote, muzikantų kūrybos geografija - gan plati.

- Neabejoju, kad ir orkestro vyriausiojo dirigento - taip pat. Tačiau, kaip atsakytumėte, jei paklausčiau, kur dabar yra Jūsų namai?

- Gimiau Kalifornijoje, augau ir muzikos mokytis pradėjau, pirmuosius konkursus kaip pianistas laimėjau San Franciske. Tai - mano gimtinė. Diriguoti pradėjau Rusijoje. Dirbau ir tebedirbu įvairiose pasaulio šalyse. Kur namai? Aišku, negali namais laikyti lėktuvų ar viešbučių. Namai, sakyčiau, greičiausiai yra ten, kur jautiesi geriausiai...

- Ar priskiriate save prie pasaulio muzikos žvaigždžių?

- Kad ir nereikia priskyrinėti, leisiu sau pajuokauti, jau esu įamžintas žvaigžde. Jerevane, Šlovės alėjoje, yra grindinyje žvaigždė, ant kurios iškaltas mano vardas ir pavardė. Tačiau tai - mano dėdės Konstantino Orbeliano, kuris savo laiku buvo garsus Tarybų Sąjungos kompozitorius ir estradinio orkestro vadovas, garbei. Su savo tikruoju dėde pirmą kartą susitikau atvykęs iš Amerikos į Jerevaną, jau būdamas subrendęs muzikantas. Gaila, kad ne tokia didelė laiko atkarpa buvo skirta mums pabendrauti...

-Dėkoju už pokalbį.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (1)

  • ceslovas 2016 birželio mėn. 22 d. 23:00:19

    Tai visiska nesamone ir tai irodo lansbergio pavizdys.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KATASTROFA: Tunise gausios liūtys ir potvyniai pareikalavo mažiausiai keturių žmonių gyvybių; Šiaurės rytinėje Nabulo provincijoje gelbėjimo komandos rado dviejų pagyvenusių vyrų ir dviejų jaunų moterų kūnus.
  • TRAGEDIJA: per sukilėlių ataką neramiuose Kongo Demokratinės Respublikos rytuose, Benio mieste, žuvo 16 žmonių, tarp kurių 12 civilių ir keturi kariai arba sukilėliai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. V.Tomkus: nuo atgimimo iki išsigimimo
2. V.Vyšniausko kalba, pasakyta Seime, Sąjūdžio jubiliejaus proga
3. Disidentė, vienuolė Nijolė Sadūnaitė: Abu popiežiai suprato mūsų kančią
4. Įstatymai rašomi „iš pilvo“
5. Į politiką eina jau prasiskolinę žmonės
6. Rolandas Paksas. Neturi likti ginklų ir kariuomenių Baltijos šalyse bei Karaliaučiuje
7. Prezidentei krizė buvo pelninga
8. Vilniečiai atvykstantį popiežių pasitiks užversti kalnais šiukšlių
9. O.Strikulienė: Kas verks sumažinus Seimo narių skaičių?
10. Parlamentas tirs žinomų šviesuolių KGB šmeižto istoriją
11. Už vizitą pas gydytoją mokėti teks ne visiems
12. Arvydas Juozaitis stoja į kovą
13. Iš Žmogaus teisių komiteto pirmininko posto varomas P.Gražulis: Esu labiausiai tinkamas ginti žmogaus teises
14. O.Strikulienė: Žmonės patys neina balsuoti, o paskui bloga valdžia piktinasi!
15. T.B.Burauskaitė: Padarėme tai, ką liepė Seimas
16. Nekultūringa politika
17. O.Strikulienė: Du politikai, taikos balandžiais lakstantys
18. F.Kauzonas: Parduodamas Europos vidurys!
19. Bausti reikia tikruosius žudikus
20. Perki internetu, malonėk susimokėti... už orą
21. Sumindžiotos mūsų istorinės relikvijos
22. Ar ne laikas grąžinti skolą Mažvydui?
23. Vaidindami demokratišką valstybę pamiršome, kas ta demokratija yra
24. „Auksinių šaukštų“ istorija dar nebaigta
25. O.Strikulienė: Nieko naujo. Valdžios fikusai tik kaitaliojasi su kaktusais
reklama
DARBAS ADMIN

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6 +9 C

   +6  +9 C

 

   +5  +8 C

  +11  +15 C

   +12  +11 C

 

   +10  +12 C

  1-6 m/s

 0-4 m/s

 

    1-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Ukis 2018