respublika.lt

2018 vasario 19, pirmadienis

Ir vis dėlto karalius yra nuogas!nuotraukos (6)

2017 balandžio mėn. 09 d. 08:17:05
Danutė ŠEPETYTĖ, „Respublikos“ žurnalistė

Kad ir kaip būtų liūdna, teatro, kuris kilnino, kėlė dvasią, mokė ir žadino, galima sakyti, nebėra. Arba jis tapo reta reta išimtimi. Nors teatrų Lietuvoje pridaiginta kaip niekada daug, kiekybė savaime nežada kokybės. Privatiems skundžiantis didėjančia jų ir valstybinių teatrų atskirtimi, iš tikrųjų gi, teatrologės Audronės GIRDZIJAUSKAITĖS nuomone, toji distancija tik mažėja - mėgėjiškumas užvaldo ir valstybinių teatrų scenas.

 

- Kaip paaiškintumėt mėgėjiškumą valstybiniame teatre?

- Taip, valstybinių didžiųjų teatrų kai kurie spektakliai irgi kvepia mėgėjų scena. Labai sudėtingas klausimas, kodėl. Man atrodo, šiuo metu nėra stiprios, kylančios režisūros, - yra kelios pavardės žmonių, kuriuos mes žinom, vieni iš jų pavargę, kiti vargsta, ir kažkoks visuotinis, tiesiog nežinau kaip pavadint, nuolydis, kai įdomūs, talentingi žmonės ima daryti tokius keistus spektaklius, kad tiesiog negali suvokti, kaip akivaizdūs paklydimai gali atsirasti ir kodėl. Kita vertus, kiek rastume teatrų, kur aktoriai turi gerą vadovą režisierių, kuriam rūpi juos sistemingai lavinti. Juk, būdavo, režisierius atsiveda aktorių kursą ir dirba su juo toliau, tobulina, gludina, skiria įvairius vaidmenis, kad aktorius galėtų ir tą, ir šitą, kad jo gebėjimai skleistųsi visapusiškai, o dabar paveikslas kitoks: dabar kviestiniai aktoriai migruoja iš vieno teatro į kitą... Nesakau, kad tai blogai, bet režisūros temperatūra aiškiai kritusi. Ir, atrodo, bręsta kitoks teatras. Ar dar jam reikės tradicinės scenos erdvės?..

- Galbūt pasireiškia genialus Andrė Žido (Andre Gide) pastebėjimas, kad menas gyvas prievarta ir miršta nuo laisvės?


- Čia labai klastingas klausimas. Pavyzdžiui, namuose, kur vaikai nežino, ką galvoja jų tėvas, ko jis nemėgsta, kas jam yra blogai, kas gerai, ir kai tėvas nesidomi, ką daro jų vaikai, ir jų nestabdo net tada, kai reikia stabdyti, įsivyrauja palaidumas, kai viskas galima. Sako, yra šalių, kur taip ir auginami vaikai, sako, išeina gerai; aš nesu tuo tikra. Jeigu teatre nėra galvos (kažkodėl nelieka meno vadovų), kuriai rūpėtų, koks kolektyvas, kam jis turi ruoštis, ko iš jo ir savęs reikalauti, jeigu nėra to, kuris vadovauja, jį užvaduoja kviestiniai režisieriai, savame teatre dirbantys už algą, o svetimame gaunantys honorarą...

- ...štai kur šuva pakastas...

- ...o kai nėra nustatytų kriterijų ar reikalavimų ir kai aktorius nežino, ar jam tobulėti, ar bus gerai ir taip, kaip išeina, formuojasi terpė mėgėjiškumui. Ne visiems aktoriams ši išlyga tinka, kalbu abstrakčiai, - yra žmonių, kurie labai rimtai dirbo ir dirba, ir jiems nebelabai svarbu režisierius.

- Kartais žiūrovas ima ir nurašo spektaklį vien dėl etinių sumetimų, pavyzdžiui, išvydęs scenoje nuogą aktorių ar išgirdęs keikiantis...


- Aš galvoju, kad mene priklausomai nuo žanro, situacijos galima absoliučiai viskas; svarbu - KAIP, svarbu, dėl ko pasirenkama viena ar kita forma ar veiksmas.

- Kokia prasmė, pavyzdžiui, kai režisieriaus Vido Bareikio spektaklyje aktorius scenoje tikrąja to žodžio reikšme ima ir nusišlapina?

- Kalbate apie tuos, kurie iš kailio neriasi, kaip dar ryškiau pasireikšti, kaip dar labiau šokiruoti, kaip rasti būdų kuo labiau patikti publikai ir tapti labai žinomam. Kai Muzikos ir teatro akademijoje skaičiau paskaitas, tarp jų ir Gintaro Varno mokiniui Vidui Bareikiui, jis sėdėdavo ramus ir susikaupęs. Ką jis galvojo anuomet, nežinau, bet štai išsiplėšė ir bėgimo take nori būti pirmas.

- Beje, panašūs ekscesai scenoje sulaukia ir kritikos palaikymo. Nemanot, kad ir jos temperatūra yra kritusi?

- Nėra dialogo su teatru, tiesa. Kartą bandžiau šnekėti su Oskaru Koršunovu apie „Katedrą“, kuri mane labai nuvylė, bet jis nenorėjo manęs suprasti, slėpdamasis už Justino Marcinkevičiaus autoriteto kaip už Katedros kolonos. Taip norėčiau atsisėst su režisieriumi Gintaru Varnu, kurį labai gerbiu, nes yra tikras intelektualas, ir pakalbėti apie jo režisuotus pastarojo meto spektaklius - „Oidipo mitą“ ir „Juną Gabrielį Borkmaną“, kurį pažiūrėjusi kaip ligonė parėjau namo. Negali mokyt mokyto, bet man norėtųsi paklausti apie keistus, seklius sumanymus, betgi bijau, kad jis nepanorės kalbėtis. Arba supyks, bet su juo pyktis nenoriu; man jis patinka.

Girdėjau, neseniai Oskaras Koršunovas suniekino kritiką, matyt, pamiršęs, kad ne visa, ką jis daro, irgi yra tobula. Jeigu Romoje ar dar kur nors darai spektaklį, tai esi išskirtinis? Atėjo laikai, kai negalima kritiško žodžio pasakyt? Atvežė Norvegijoje pastatytą spektaklį „Peras Giuntas“, ir visi suprato, kad spektaklis labai prastas. Gal norvegai tuo metu neturėjo įdomesnio teatro, gal tiesiog mėgo šį režisierių, gal kažkoks jo spektaklis ten sulaukė didžiulės sėkmės, - mes gi visko nežinom, bet visi jie vaikšto su tokiom karūnom...

- Turbūt nėra režisieriaus, kuris klasikos nespraustų į šiandienos rėmus. Jums suprantamas toks elgesys?

- Negalima išmest už borto klasikos, tuo labiau kad šiandieninės pjesės retai atveria žmogaus pasaulio gilumą. Mes klausomės Mocarto (Mozart), Hendelio (Handel), skaitome senąją poeziją; Šekspyro (Shakespeare) sonetai, pavyzdžiui, man lig šiol yra neprilygstami. Kas kita yra interpretacijos menas, kai, pavyzdžiui, pianistas skambina Šopeną (Chopin) taip, kaip gyvenime nei Šopenas skambino, nei jo laikais kas bandė, bet neužbraukia Šopeno ir net svarsto, ką dar galima surast jame. Lygiai taip pat yra su dramaturgija, tik man nesuvokiama, kodėl kartais specialiai sugalvota aktualija klasikiniam veikalui ar personažui užmaunama kaip koks apynasris. Jei atveri, atidarai klasikos kūrinį - jį savaime aktualizuoji, nes aktualija glūdi jo esybėje, pačiame jos dugne. Žmonės juk nesikeičia. Keičiasi technologijos, gamta nyksta, vietoj džiunglių atsiranda platūs keliai su parduotuvėmis, užeigomis ir panašiai, bet žmogus lieka toks pat... Pažiūrėjau adaptuotas „Tris seseris“ ir supratau, kad režisierė Jana Ros (Yana Ross), aktualizuodama Antono Čechovo pjesę, jos esmės taip ir neperteikė.

- Retas spektaklis šiandien apsieina be šiuolaikinių technologijų - turiu galvoje videoprojekcijas, - tai tik mados reikalas?

- Į kokį spektaklį bepatenki, visur projekcijos. Projekcijos aktyvios, jų daug. Tai naujas menas, sąlygiškai naujas, ir labai įdomus. Tačiau noriu paklausti jūsų: jeigu žiūrite filmą, tikriausiai negalit „ant viršaus“ matyti teatro? Štai G.Varno „Oidipo mitas“: puikus scenovaizdis, puikios projekcijos, geri aktoriai, ir kažkodėl nėra jokio pasitenkinimo iš to, kaip jie vaidina ir kokią žinią siunčia. Mane labiausiai jaudino Gintaro Makarevičiaus scenografija, nes kolonos veikia įdomiau už žmogų. Tu žiūri į tas projekcijas, kur lyg nuo senovinių graikų vazų gyvenimo siužetai plaukia, o kolonos ir glaudžiasi, ir traukiasi, galų gale virsta karstais, tačiau Oidipo vaidmens atlikėjas, labai gabus aktorius iš Rusų dramos teatro Valentinas Novopolskis stovi ir beria tekstą kaip žirnius. Jam reikia skubėti, nes į veikalą sukištos trys pjesės - visas Oidipo kelias, bet į patį Oidipą nežiūri, žiūri į projekcijas. Tavo galva užkišta šito „pastatyminio“ meno grožio ar tų simbolių, kaip „Borkmane“, kur vis pravažiuoja juodas traukinys ir kartkartėmis erdvėje vyksta griaučių šokiai. Negali sakyti, „projektantai“ dirba labai įdomiai, tų griaučių nuo pačių mažiausių iki didžiulių toks danse macabre, kad oho, tačiau projekcija ima pakeisti žmogų, aktorių. Visiškai jo, aišku, nepakeis, bet žiūrovo dėmesio atims. Aktorius vaidins puse kojos, o jeigu ir visa, režisierius išskaidys žiūrovo žvilgsnį dalimis ir neleis patirti spektaklio visumos.

- Taigi, teatras traukiasi nuo menų altoriaus.

- Dar kai mokiausi Teatro meno institute Maskvoje, 1960-1961 metais mūsų teatras pradėjo lėtai eiti įkalne: Juozo Miltinio „Makbetas“, 1967-aisiais Vilniuje Jono Jurašo „Tango“; kūrybingas Povilas Gaidys Klaipėdoje, Šiauliuose - Aurelija Ragauskaitė, 1975 metais pasirodė Jonas Vaitkus... Atėjus Eimuntui Nekrošiui ir Rimui Tuminui buvo pasiekta viršukalnė, neapleista lig tol, kol Tuminas išvažiavo į Maskvą, tiesa, prieš tai pritūpęs, tiesa, pritūpė ir Vakaruose kylantis Eimuntas Nekrošius, - prasidėjo nuolydis. Bet pažiūrėkit, argi ne stebuklas, kad Lietuva šitiek dešimtmečių išlaikė teatro vėliavą europiniu mastu. Tarptautiniame Torunės festivalyje mūsų teatras, būdavo, laimi vis pirmą vietą festivaly, kartais dar ir antrą, o kartais antrą ir trečią. Po Nekrošiaus, Tumino spektaklių, būdavo, salė kaukia, bet Tuminas išvyko į Maskvą, o Nekrošius klajoja po platųjį pasaulį...

- Vadinasi, banga turi nusileisti?

- Šiandien visame pasaulyje pastebimas teatro meno nuolydis. O Lietuvoje man susidaro įspūdis, kad skubama kuo greičiau statyti spektaklius. Kuo greičiau ir kuo daugiau daryti, gauti atlygį ir eiti toliau. O skubaus darbo, kai spektaklis ne kuriamas, bet daromas, vaisiai retai būna brandūs, ypač teatre, kur dažnai nėra ne tik meno vadovo, bet ir jokios ateities programos. Tiesa, juk ir gyvename su valdžia, kuri gali nurodyti, kaip dažyti suoliukus, bet negali pasakyti, kokią mato perspektyvą Lietuvai, užgniaužusiai savy tokios galingos šaknimis ir tokios našlaitės šalia stiprių kaimynų dvilypumo jausmą...

Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą  „Gyvenimas“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (6)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • TYMAI: 2017 metais tymų protrūkiai Europoje pareikalavo 35 žmonių gyvybių; Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, pernai šiame regione keturgubai išaugo susirgimų tymais skaičius.
  • AUTOBUSAS: Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė nuo šiol savo reikmėms turės naują nuolatinį autobusą; rinktinė juo naudosis per visas treniruočių stovyklas, vyks į oficialias ir kontrolines rungtynes Lietuvoje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
2. ŠVENTINIS VITO TOMKAUS REPORTAŽAS IŠ DAR ŠVENTIŠKESNIŲ SEIMO RŪMŲ
3. PATRIARCHAI
4. Regimanto Adomaičio laiškas tėvynainiams: Kviečiu į susitaikymą
5. Rolandas Paksas: Apie alternatyvą Lietuvai bijoma net prasižioti
6. Olava Strikulienė: Penki lietuvio stebuklai, saugoję valstybę
7. Euras ir toliau plaunamas
8. Prezidentas V.Adamkus: Augau Lietuvos trispalvės šešėlyje
9. Disidentas, buvęs VSD vadovas P.Plumpa: Teisėsauga tarnauja politikams
10. F.Kauzonas: Už Vasario 16-osios šviesą! (beveik tostas, tik ne itin linksmas)
11. Kritikuoti valdžią uždrausta ir provincijoje
12. Akcija „Apšmeižk žinomą asmenybę“. Valomės ar purvinamės?
13. Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomis
14. Skandinavai stumia šnipą į prezidentūrą
15. Slaptas skandinavų planas jau vykdomas
16. Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadas J.Milius: Išteisinkite arba pasodinkite
17. „Ką jūs padarėte su Lietuvos dvasia“?.. (Dviejų patriarchų performansas)
18. „TELESKYDINĖJE“ - Artūro Račo iškrova
19. Gintautas Kėvišas mokys serbus, kaip tratinti pinigus
20. N.Mačiulis ves laidą „Labanakt, vaikučiai“nuotraukos
21. Briuselis imituoja rūpinimąsi žmonėmis
22. Uostamiestyje įsiplieskė gaisras: žmonės evakuoti iš „Philip Morris Lietuva“ fabriko
23. Paskutiniai 19-mečio širdies dūžiai: netikėtai miręs kovotojas A.Klemas manė turįs visą gyvenimą prieš akis
24. Kariams trūksta sveikatos. Kas gintų Lietuvą?
25. R.Karbauskio karikatūra per M.A.M.A. Laisvas žodis ar didžiulė desperacija?

Ar turite vaikų?

balsuoti rezultatai

Ar sau leidžiate valgyti restoranuose ar kavinėse?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -6   -4 C

   -9  -7 C

 

   -3  -1 C

    -3   0 C

   -2  -1 C

 

   -2  -1 C

    2-3 m/s

    1-2 m/s

 

      1-2 m/s

 

USD - 1.2348 PLN - 4.1719
RUB - 70.8493 CHF - 1.1519
GBP - 0.8904 NOK - 9.7148
reklama
Prenumerat 2018