respublika.lt

2018 rugsėjo 22, šeštadienis

A.Liuga: teatrui reikia gilių žmogiškų jausmų ir tikrumonuotraukos (8)

2016 rugsėjo mėn. 15 d. 15:40:04
Respublika.lt, Eltos inf.

Valstybinis jaunimo teatras, pradėdamas naująjį - 52-ąjį - sezoną, savo spektakliuose sieks savitumo, gilių žmogiškų jausmų ir tikrumo. Tai teatro scenoje užsibrėžė įgyvendinti naujasis jo vadovas teatrologas, prodiuseris Audronis Liuga.

 

Naująjį sezoną rugsėjo 16-ąją teatras atidaro premjeriniu spektakliu "Lukas", kurį pastatė Algirdas Latėnas.

Kokios premjeros Jaunimo teatre bus parodytos šį sezoną, kokia kryptimi bus pasuktas šis teatras, kokios renovacijos bėdos jį slegia? Apie tai - Eltos korespondentės Laimos Žemulienės interviu su teatro vadovu A. Liuga.

- Ką pajutote, kai į Jaunimo teatrą - XVIII a. didikų Oginskių rūmus - įžengėte kaip vadovas? Į teatrą, kuriame azartiškus spektaklius kūrė Dalia Tamulevičiūtė, kuriame klestėjo režisieriaus Eimunto Nekrošiaus legenda, buvo nuostabus pakilimas, o paskui - sėdimas? Į teatrą, kuriame dabar vyksta remontai, o prie bilietų kasų niekas net negalvoja stovėti per naktį, kaip buvo kadaise?

- Sakyti tiesiai šviesiai? Pajutau baimę. Reikia žengti labai tikslų pirmąjį žingsnį. Nėra laiko apie tai ilgai galvoti, to ilgai planuoti. Per pusantro mėnesio reikėjo pabaigti formuoti sezono repertuarą, sustyguoti keturias premjeras, apgalvoti naująjį teatro įvaizdį. Tai buvo padaryta. Jau galvoju apie 2017 metų pabaigos-2018 metų premjeras. O kur dar teatro pastato rekonstrukcija?

Kažkada mano pažintis su teatru prasidėjo nuo šio, Jaunimo, teatro - nuo D. Tamulevičiūtės, E. Nekrošiaus spektaklių. Čia dirbdamas, jaučiu didesnę atsakomybę, negu tada, kai dirbau Lietuvos nacionaliniame dramos teatre.

Šitas teatras dabar išgyvena tam tikrą virsmą, tam tikrą pereinamąjį laikotarpį. Teatre buvo chaotiškas planavimas. Jo repertuaras būdavo planuojamas tik mėnesį į priekį. Per pirmąsias darbo savaites repertuarą pavyko sudėlioti dviem mėnesiams į priekį. Ateityje sudarysime trims mėnesiams į priekį. Svarbu, kad žmonės matytų savo kūrybinę perspektyvą. Anksčiau nebūdavo iki galo aišku, kokios bus sezono premjeros. Dabar - aišku, apie jas pranešta sezono pradžioje.

Kalbant praktiškai, Jaunimo teatras turi mažesnį biudžetą nei Nacionalinis, tuo pačiu ir mažiau galimybių. Tu negali čia iš karto pasikviesti žvaigždžių, užsienio menininkų. Valstybė lėšų skiria pastato išlaikymui ir darbo užmokesčiui. Naujiems pastatymams turime užsidirbti patys iš rodomų spektaklių.

- Ne paslaptis - daug metų Jaunimo teatras nėra populiarus tarp žiūrovų. Kas atsitiko, kad jo legenda žlugo?


- Kiekvienas teatras turi savo žaizdų. Aišku, nejaučiu tos dvasios, kuri čia tvyrojo E. Nekrošiaus laikais. Jos čia galbūt jau seniai nėra. Teatras pasikeitęs, kitoks. Pastaraisiais metais jis pakankamai blaškėsi, ieškojo savo kelio. Nebuvo itin lankomas - labiau buvo lankomi keli komercinio pobūdžio spektakliai. Galbūt kai kurių spektaklių, kurie yra teatro repertuare, nebūčiau statęs. Gal pernelyg lengvai režisieriui būdavo leidžiama pasirinkti vieną ar kitą pjesę, iki galo nebūdavo motyvuojama, kodėl ji statoma.

Tie sprendimai, kuriuos darau, manau, teatrui bus reikalingi ir naudingi, bet niekada negali pasakyti, kaip pasiseks rezultatas. Čia yra didžiulė mįslė.

- Ir nuo ko jūs pradėsite?

- Pirmas dalykas, kurį norėčiau padaryti, - tai suburti kelių jaunų režisierių komandą, branduolį. Tų, kurie jaučia poreikį ne vieną spektaklį pastatyti, o ilgiau kurti šiame teatre, kuriems nėra svarbu vienadienės aktualijos, o temos, kurios gali kalbėti giliau apie šiandienį žmogų. Šio teatro tradicijos - originali, savita režisūrinė interpretacija, kuri buvo ištobulinta E. Nekrošiaus. Jaunuose režisieriuose aš ieškau savitumo.

Taip pat norėčiau žvelgti į praeitį, ieškoti kontakto su praeitimi - kviesti čia ir vyresnius režisierius, aktorius kurti spektaklius, juose vaidinti.

- Kokias premjeras Jaunimo teatre žiūrovai pamatys šį sezoną?

- Dvi premjeros suplanuotos ne mano - tai "Lukas" ir "Bėgikas". "Luką", kurį parašė islandų dramaturgas Gudmunduras Steinsonas (Gudmundur Steinsson), stato buvęs teatro vadovas A. Latėnas. Tai kūrinys, kurio nebūčiau parinkęs. Vis dėlto ta pjesė - įdomi. Ji kalba apie žmonių pasitikėjimą ir manipuliavimą vienas kitu. Žiūrint plačiau, tai labai jautri šiandienė socialinė tema.

Švedų dramaturgo Matijo Andersono (Mathias Andersson) "Bėgiką" stato Olga Lapina, kurianti spektaklius apie jaunus žmones, paauglius, vaikus. Šiuo metu ji - viena įdomiausių jaunųjų režisierių Lietuvoje, tai įrodžiusi savo pastatymais Rusų dramos teatre. Džiaugiuosi, kad ši režisierė atėjo į Jaunimo teatrą. Jos spektaklis "Bėgikas" kalbės apie skaudų dalyką - patyčias mokykloje, bus skirtas paaugliams. Kūrybinė komanda ieško netiesmuko šios pjesės rakto.

Jaunas kino režisierius Ričardas Matačius kuria spektaklį vaikams pagal Hanso Kristiano Anderseno (Hans Christian Andersen) pasaką "Coliukė". Tai bus trimatis spektaklis - aktorių vaidybos ir gyvo vaizdo susipynimas.

Ketvirtoji premjera - Vido Bareikio ir Mindaugo Nastaravičiaus spektaklis "Lietuviškos istorijos: pasirinkimas", kurioje per dokumentines jaunų žmonių istorijas bus bandoma pasakoti apie Lietuvą.

"Lietuviškos istorijos" - spektaklių ciklas, kurį norėčiau plėtoti šiame teatre. Tai būtų spektakliai, paremti dokumentinėmis žmonių istorijomis. Norime kalbėti apie tai, kaip dabar jauni žmonės mąsto apie istoriją, praeitį, ką dabartinė karta mano apie dabartį. Norime kalbėti ir apie vaikų baimes. Žodžiu, norime pagvildenti temas, apie kurias pjesių gal ir nėra. Pirmas spektaklis kuriamas su studentais. Jis remsis ir jų pačių istorijomis, ir dramaturgo sugalvotu siužetu. Tai bus eksperimentinis darbas, jo idėja man atrodo originali ir įdomi. Spektaklio premjera numatyta lapkričio mėnesį.

Penktoji premjera - vienas rizikingiausių darbų, kurį šį sezoną darome, - bus parodyta 2017 metų sausį. Tai - "Brolių Karamazovų" pagal Fiodorą Dostojevskį inscenizacija, kurią stato jaunas režisierius Povilas Makauskas. Tikiu šiuo jaunu žmogumi. Tai nėra vienadienis pasirinkimas, su ta literatūra jis dirbo dar studijuodamas Muzikos ir teatro akademijoje.

Šeštoji premjera - Gintaro Varno spektaklis pagal Henriko Ibseno (Henrik Ibsen) pjesę "Junas Gabrielis Borkmanas". Nuo šios pjesės, šio režisieriaus, aktorių, kurie vaidins, pasirinkimo ir norėjau pradėti savo darbą Jaunimo teatre. Pakviečiau G. Varną pastatyti šiame teatre būtent šią pjesę ir būtent su tais aktoriais. Tikiuosi, žiūrovams bus įdomu pamatyti kai kurias žvaigždes iš buvusio D. Tamulevičiūtės dešimtuko. Pagrindinį - Borkmano - vaidmenį atliks Kostas Smoriginas. Vaidins Dalia Overaitė, Vidas Petkevičius, taip pat Eglė Gabrėnaitė.

Tai puiki psichologinė pjesė, psichologinio teatro pavyzdys. Ji kalba apie sudėtingus tėvų ir vaikų santykius. Apie tėvus, kurie sugriovė savo tarpusavio santykius ir kurie turi iliuzijų, kad vaikai ką nors pakeis, atpirks. Man atrodo, ta pjesė simboliška - šiandien ji savaip jautri būtent Jaunimo teatrui. Man šios pjesės pasirinkimas svarbus asmeniškai.

- Kodėl?

- Dėl pačios kolizijos. Šio teatro istorija - sudėtinga. Iš čia išėjo arba buvo priverstas išeiti ne vienas aktorius. Tie sudėtingi žmonių santykiai, kurie klostėsi šiame teatre - nuo didžiulės meilės, perėjusios į neapykantą, konfrontaciją, atsiskyrimus, išvarymus - į tuos visus skaudulius, kurių prisikaupę tarp šių sienų, yra pritvinkusi ir šita H. Ibseno pjesė. Tai pjesė apie apsivalymą.

- Norite atgaivinti Jaunimo teatro legendą, prikelti gerąsias jo tradicijas?

- Aš nenoriu užbraukti šio teatro praeities. E. Nekrošiui durys į Jaunimo teatrą - atviros. Mano žiniomis, kai išėjo, jis nebuvo peržengęs šio teatro slenksčio.

- Tad koks bus šis teatras? Kokia jūsų idėja, kuria vadovausitės, kryptis, kuria pasuksite Jaunimo teatrą?

- Man teatre svarbiausia - žmogiški jausmai. Mes gyvename tokiame trapiame pasaulyje, tokiame trapiame laike ir kažkodėl tokiame pasaulyje nesinori kalbėti apie terorizmą, emigraciją, laikraštines temas. Užtat norisi kalbėti apie žmogiškojo buvimo trapumą. Žmogaus laikinumo dramatizmas šiandien - tai yra svarbiausia. Klasikos kūriniuose žmogiškųjų santykių vertė, jų trapumas pakankamai giliai atskleisti.

Todėl ir sakau, kad aktualijų temos - gerai, tegul stato, daro, yra jaunų režisierių, kurie nori tas aktualijas gvildenti. Bet norisi žiūrėti, kas po jomis slypi. Kaip šiandien scenoje parodyti jausmus nebanaliai ir nesentimentaliai, kaip parodyti žmogiškų santykių trapumą, dramatizmą, žmogaus su žmogumi buvimą ir nesusikalbėjimą taip, kad žiūrovas pajaustų - aktoriai nemeluoja, neapsimetinėja, nesistengia žiūrovui ko nors įteigti? Va, tai man - labai svarbu.

Kartais teatras turi nepulti žiūrovo, neatakuoti jo. Spektaklis, kuris neatakuoja žiūrovo, o atsitraukia nuo jo, kuris kalba apie žmonių santykius ir apie jausmus, - tai Kristiano Lupos (Krystian Lupa) "Didvyrių aikštė" Nacionaliniame dramos teatre. Gal dėl to Lietuvos teatre jis atrodo kaip inkliuzas.

Man norisi tikrumo, kokio yra E. Nekrošiaus teatre. Aš noriu prie to grįžti. Aš pats to ilgiuosi. Šiandien tikrumas mene - viena didžiausių vertybių. Ar galima prie jo sugrįžti ir sugrąžinti į Jaunimo teatrą? Tai - didžiulis iššūkis.

- Kada numatyta teatro pastato renovacijos pabaiga?

- Teatro renovacija prasidėjo prieš šešerius metus. Šitas pastatas turi mįslių, paslapčių, iki galo neišspręstų projektavimo dalykų ir liūdną renovacijos istoriją. Pirma, manau, neatsakinga, kad teatro pastato renovacija atliekama ne iš valstybės investicijų programos, bet buvo "pakišta" po ES struktūrinių fondų programa - atliekama europiniais pinigais.

Antra, teatras neturi normalių repeticijų patalpų. Pradedant rekonstrukciją nebuvo iki galo apgalvota, kaip suprojektuoti, kiek drąsiau mąstant, erdvę repeticijoms. Yra ir keistų detalių, - pavyzdžiui, buvo numatyta, kad neįgalieji į mažąją salę pateks per didžiąją sceną, kas yra nesąmonė, ką dabar vėl reikia keisti. Tam tikrų kazusų renovacijos etape buvo.

Šitas teatras turi vieną sceną. Antroji, esanti "Salėje 99", yra per maža vadintis scena. Ją rekonstrukcijos metu buvo galima formuoti kiek kitaip, bet apie tai nebuvo pagalvota. Iš esmės liks tas pats. Aš ją manau paversti jaunųjų menininkų kūrybine studija. Rodyti spektaklius ji yra per maža.

Šiuo metu tvarkomas teatro priestatas, kuriame yra "Salė 99" ir bilietų kasos. Darbai turi būti baigti spalio pradžioje. Didžioji scena bus pradėta rekonstruoti kovo mėnesį - po "Juno Gabrielio Borkmano" premjeros. Iš sezono bus "nukirpti" trys mėnesiai. Taigi turime suspausti premjerų "išleidimus" ir tuo pačiu galvoti, kur bus vaidinami kiti spektakliai.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (8)

 • jons 2016 lapkričio mėn. 18 d. 21:56:24

  na, koks nors Ro Ra tikrai tai kryptimi teatro nenuves.

 • ndra 2016 spalio mėn. 13 d. 22:29:44

  Vilniuje dar galima atrasti vieną kitą gerą spektaklį, kitur tik
  kažkokie "šarkiški" vaidenimaisi ir parformnsai su lengvu bukaprotystės
  atspindžiu.

 • na 2016 rugsėjo mėn. 16 d. 10:38:58

  vadybininkų kuriamas teatras toli nenueis. Jie apsukrūs, tačiau visai
  nejaučia ko reikia žmonėms. Tiesiog vadybininkai vaikosi madų, užtat
  jų teatras - vienodas, rėksmingas, neįdomus.

 • sandra 2016 rugsėjo mėn. 16 d. 10:26:02

  Sveiki Sir / Madam,
  Aš Sandra Kelly Musculler sekretorius iš skolinti pinigus tarp ypač
  spintoje.
  Jums reikia pinigų skolinimo tarp individų susidoroti su finansiniais
  sunkumais, kad pagaliau išeiti iš aklavietės, kad sukelti bankai. Miss
  sandrana įmonė gali padaryti paskolą suma, kurią reikia ir su
  sąlygomis, kad padarys jūsų gyvenimą lengviau.
  Mes siūlome € 10.000 5.000.000 € už kurios grąžinimo terminas yra 5
  metus 25 metų, esant 2% per metus greičiu. Jūs galite susisiekti su
  manimi:
  sandrana_credito@hotmail.com
  sandrana_credito@hotmail.com
  ačiū

 • sandra 2016 rugsėjo mėn. 16 d. 10:16:57

  Jums reikia pinigų skolinimo tarp individų susidoroti su finansiniais
  sunkumais, kad pagaliau išeiti iš aklavietės, kad sukelti bankai. Miss
  sandrana įmonė gali padaryti paskolą suma, kurią reikia ir su
  sąlygomis, kad padarys jūsų gyvenimą lengviau.
  Mes siūlome € 10.000 5.000.000 € už kurios grąžinimo terminas yra 5
  metus 25 metų, esant 2% per metus greičiu. Jūs galite susisiekti su
  manimi:
  sandrana_credito@hotmail.com

 • skaitytojui 2016 rugsėjo mėn. 16 d. 09:33:38

  Parašėte labai taikliai. O štai pirmasis komentaras - nei į tvorą, nei
  į mietą.

 • skaitytojas 2016 rugsėjo mėn. 16 d. 00:02:31

  Gražūs norai ir ketinimai gražinti į teatrą Teatrą, kuriame
  žiūrovas būtų užburtas, sujaudintas.Nežinau, ar tai Misija
  įmanoma:)Tiesiog tam reikalinga meistrystė,talentai,išpildymas ir
  svarbiausia- stipri, puiki medžiaga.O daugiausia to, kas jaudintų
  žmones, yra klasikos kūriniuose.

 • Ašarų pakalnė 2016 rugsėjo mėn. 16 d. 00:02:19

  Dar pamiršo paminėt, kad tikras aktorius turi būti nuolat alkanas,
  biški įkalęs (ir tikrai jau seniai nebūtinai šnapso) ir ant lengvos
  beprotybės arba savižudybės ribos, nes tik tokį seną tarybinį teatrą
  pažįsta šie pseudo teatralai. Tokio teatro niekam šioje šalyje
  nebereikia jau 26 metus, nes tai ir žlugdo šią tautą vis dar bukinamą
  kliedesiais, kad menas tai kančia, o šventės būna tik gedulo ir
  vilties.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Bulgarijos Respublikos prezidentą Rumeną Radevą šalies 110-ųjų nepriklausomybės metinių proga.
 • TĖVYNEI: Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje šeštadienį vyks I kurso kariūnų priesaikos ceremonija; tarnauti Lietuvos valstybei prisieks 36 kariūnai, dar 18 pirmakursių jau yra prisiekę anksčiau, tarnaudami Lietuvos kariuomenėje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018