respublika.lt

Akis į akį su Simonu Daukantunuotraukos

2012 gruodžio mėn. 09 d. 12:19:12
Giedrė MILKEVIČIŪTĖ, “Respublikos” žurnalistė

Išsipildė tikro žemaičio 43-ejų aktoriaus Arūno Vozbuto sena svajonė - sukurti spektaklį apie Lietuvos šviesuolį, istoriką Simoną Daukantą ir jo „Būdą senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių“. Gal kiek neišbaigta toji „vypsonė“, kaip pats S.Daukantas tą vaidinimą pavadintų, bet jis „kabina“.


Režisūrinis Arūno debiutas, arba, vaizdžiai kalbant, pirmas blynas, gal dar kiek neiškepęs, bet tuo gal ir patrauklus, nes šaltinis improvizuoti S.Daukanto tema neišsemiamas.

- Tikriausiai ne vieną ir ne du kartus atidžiai perskaitėte ganėtinai sunkiai šiais laikais perskaitomą kūrinį ir pateikėte nūdienos multikultūros reginiais persisotinusios publikos teismui. Kaip jums šovė į galvą mintis tokiems kontrastams tarp S.Daukanto lietuvių ir dabartinių tautiečių, kurių dauguma stengiasi kalbėti pusiau anglišku žargonu?


- 1845 m. kūrinys „Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių“ parašytas archajiška lietuvių kalba, kurią bandome atgaivinti scenoje. Abejoju, ar tarp Lietuvos gyventojų atsirastų bent dešimtadalis skaičiusių šiuos tekstus. Todėl ir norėjau sugrąžinti nūdienos žiūrovams tą labai įdomų veikalą - jis turėtų nustebinti, ko gero, daug kam negirdėtais šmaikščiais posakiais, patarlėmis, kurios galėtų pakeisti tą svetimybių žargoną. Daugelį senų žemaitiškų žodžių girdėjau vartojant mano babą, senelius, mamą ir tėvą, ir jie man, kaip ir S.Daukantui, atrodė visiškai aiškūs. Spektaklyje bandome juos suprantamai pateikti. „Vypsone“ S.Daukantas vadino spektaklį, bet šis žodis neprigijo, tačiau prigijo „vaistininkas“, „prekyba“, „laikrodis“ - tai būtent jo sugalvoti žodžiai. Man labai patinka, kad S.Daukantas nepriešino tarmių, neišskyrė vienos, o manė, kad jos visos ir sudaro lietuvių kalbą. Gražus taikumas.

- Sukūrėte spektaklį apie savo kraštietį žemaitį, mūsų tautos didžiavyrį S.Daukantą ir jo „Būdą senovės...“ Kas jus paakino tokiam žingsniui?


- Esu kilęs nuo Telšių, ten gyvena mano mama. Kai tik galiu, nuvykstu su visa šeima. Žemaitiškai kalbu dažnai, nes nemažai giminaičių žemaičių dabar gyvena Vilniuje. Tai per susibuvimus kalbame tik žemaitiškai. Seniai galvojau apie kokį nors žemaitišką darbą. Kai į rankas pakliuvo S.Daukanto „Būdas senovės...“, tai įtraukė ir nebepaleido. (Šypsosi). Ėmiau galvoti, kaip įdomiai ir suprantamai tai galėtų atrodyti scenoje. Praėjus ketveriems metams pasikviečiau į talką dvi aktores ir pagaliau ryžausi premjerai. Esu dėkingas Lietuvos teatro sąjungai, kuri mano ir S.Daukanto „vypsonę“ įsileido į savo nedidelę salę. Džiaugiuosi, kad ji buvo pilna.

- Kodėl Lietuvos nacionaliniame dramos teatre bent jau eksperimentinėje patalpoje neatsirado galimybės tokio tautiško spektaklio premjerai?


- Tai mano kaip scenarijaus autoriaus ir režisieriaus debiutas. Nežinojau, kas iš to išeis, todėl bet kuri nacionalinio teatro erdvė man atrodė „per riebi“ debiutui. O ateityje pažiūrėsim. Sumanymų turiu ir daugiau, o kol įsivažiuosime su „Būdu senovės...“, manau, visai tiks ir kitos, kuklesnės, erdvės. Juk kūriau šį spektaklį ne dėl garbės, o edukaciniais tikslais, norėdamas priminti tautai apie kraštą, kuriame, pasak S.Daukanto, „...šiandien lietuviai, kalnėnai ir žemaičiai gyvena, kurių aš čia užsiėmiau būdą, darbą, tikybą, ūkės rėdą, karybą, prekybą ir mantą, arba pinigus, trumpai išrašyti...“

- Vaidinote ne patį S.Dau-kantą, o jo interpretuotoją, vedėją. O gal maga kada nors suvaidinti ir rimtesnį monospektaklį, o ne istoriją, kiek panašią į farsą?


- Nemanau, kad tai farsas, bet kuriant šį spektaklį-paskaitą vienas iš uždavinių buvo padaryti nenuobodžiai, neliūdnai, nes net S.Daukantas rašo, kad „senovėj lietuviai garbino dievus ne verkdami ir raudodami...“

- Jūsų paties teatro dosjė ryškių vaidmenų nėra daug, o gal ko nors nežinau. Kokius savo vaidmenis teatre išskirtumėte?

- Benas - N.Saimono „Šauniuosiuose vyrukuose“, Žiustenas - G.Flobero „Ponia Bovari“, Viljamas Devisonas - F.Šilerio „Marija Stiuart“, Silvestras - Moljero „Skapeno klastos“... Vaidinau netgi Antaną Sniečkų Herkaus Kunčiaus pjesėje „Matas“... Gaila, kad tas su lengva ironija sukurtas spektaklis trumpai buvo rodomas. Dabar vaidinu „Skapeno klastose“. Na, ir dar prieštaringai vertiname Mariaus Ivaškevičiaus „Išvaryme“ Romą Urbanavičių. Labai smagiai ten žemaičiuoju, kaip ir „Būde senovės...“

- Kaip jūs atėjote į teatrą ir kodėl pasirinkote aktoriaus duoną? Juk ji iš tiesų nėra saldi - esate priklausomas nuo režisieriaus pastabumo ir malonės?

- Kai man buvo aštuoneri, karštą gegužės dieną mane pusseserė nusivedė į Telšių vaikų studiją. Salė buvo ką tik išplauta, kvepėjo labai gaiviai, be to, vadovė Roma Lukoševičiūtė buvo labai panaši į tetą Betą iš „Labanakt, vaikučiai“. Tada rudenį ir atėjau į teatro studiją. Pirmasis mano vaidmuo - krūmas Ramutės Skučaitės „Mergaitė ieško pasakos“. (Juokiasi.) Taip ir užsilikau teatre.

- Apie kokį vaidmenį svajojote, kai stojote į Lietuvos teatro ir muzikos akademiją, ir kokį dar svajojate sukurti?

- Svajonės - svajonėmis, o gyvenimas - gyvenimu. Tad pagyvensim ir pamatysim.

- Jus aktorinio meistriškumo mokė tokie teatro asai kaip Dalia Tamulevičiūtė, Remigijus Vilkaitis, Antanas Šurna, Jonas Vaitkus ir kt. Ką iš savo pedagogų labiausiai mylėjote ir gerbėte?

- Buvau iš tų mokinių, studentų, kurie mylėjo visus savo mokytojus ir dėstytojus. Mokykla ir akademija nebuvo man siaubas. D.Tamulevičiūtei dėkingas jau vien todėl, kad atsirinko mane iš didelio būrio stojančiųjų ir išmokė užduoti sau daug svarbių klausimų. A.Šurna atskleidė daug profesinių paslapčių ir pratino nesigraužti dėl kiekvienos nesėkmės, o J.Vaitkus, pas kurį baigiau studijas, suteikė pasitikėjimo savimi.

- Kaip jums atrodo, nuo ko priklauso aktoriaus sėkmė?

- O, jei aš žinočiau, tai seniai dalyčiau patarimus, kaip laimėti loterijoje. Sėkmė, manau, yra tada, kai tau atrodo, kad viskas sekasi puikiai, kad ir dėl mažų dalykų.

- Ką veikiate, kai nevaidinate?

- Skaitau, sportuoju (bėgioju kiekvieną rytą), daug laiko skiriu savo vaikams, šeimai. Žmona Jovita dirba ne teatro srityje, o štai vaikai Joris ir Arilė, kurie dar lanko darželį, - tikri teatralai. Jie matė visus vaikiškus spektaklius, kuriuose aš dažnai vaidinu.

- O jūsų žmona, vaikai ar moka žemaitiškai?

- Ne, žmona aukštaitė, bet supranta, o vaikams šnektos, kuria kalbu su giminaičiais, irgi versti nereikia.

- Ką manote apie žemaičių ir kitas dar neišnykusias tarmes?

- Žemaičių tarmė jau yra gana daug susinorminusi, senoviški žodžiai užmiršti, o gaila, nes yra labai gerų: nakabis - velnias, jutryna - spyna, videlčius - šakutė. Manau, su kitomis tarmėmis taip pat atsitiko, jos irgi asimiliuojasi. Kiti metai - tarmių metai. Gal tai atgaivins tarmes.

Patarlės iš S.Daukanto  „Būdo senovės...“

„Ką drąsybė pamatavo, tą bukybė patvirtino“ - apie neišmanymą.

„Liksiu, neliksiu, bet kibsiu“ - sakoma, kad reikia pakovoti už savo idėją.

„Ilgas plonas - mergininkas, trumpas drūktas - darbininkas“ - apie vyrą.

„Et, - sako, - pliurškalas, kruopas kruopą gaudo“ - apie skystą putrą (sriubą).

„Veizėkim, kam čia teks šūdinasis galas“ - apie galutinio rezultato numatymą.

„Mūsų vasarojų giltinė parovė arba pasuko“ - apie gamtos stichiją.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Julius/Brigita"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • IŠAUGO: pasaulio skola išaugo iki triskart didesnių nei bendrasis vidaus produktas (BVP) aukštumų, teigiama kasmetėje pasaulio skolos apžvalgoje, parengtoje Tarptautinių finansų instituto (IIF).
  • POSŪKIS: 18-metis futbolininkas Justinas Marazas iš „Trakų“ keliasi į stipriausioje Lenkijos lygoje rungtyniaujantį Plocko „Wisla“ klubą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar gerai, kad pagal siūlomas įstatymo pataisas žiniasklaida negalėtų kritikuoti valdžios?

balsuoti rezultatai

Kiek laiko per dieną internete praleidžiate ne darbo reikalais?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-6     -1 C

  -8     -2  C

 

  -5     +2  C

-2      0 C

   -4     +2   C

 

  +1     +4  C

7-12 m/s

1-3 m/s

 

3-8 m/s

 

reklama
Kalėdos 2018